Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Różaneczniki - choroby i szkodniki

Pokaż wątki Pokaż posty

Różaneczniki - choroby i szkodniki

kachat 20:20, 05 maj 2015


Dołączył: 15 cze 2012
Posty: 2244
Magdalena, jak zaobserwujesz, że mrówki coś złego robią twoim krzaczkom, to wtedy pomyśl nad ich ekologicznym wystraszeniem - póki nic takiego nie widzisz, daj im żesz spokój, to bardzo pożyteczne stworzenia, o wiele bardziej niż np. taki człowiek. Mam u siebie rododendrony, mam u siebie plagę mrówek - są wszędzie, mam nawet kilka mrowisk, i nigdy nie zauważyłam, by moje rododendrony w jakikolwiek sposób od nich ucierpiały. Więc najpierw poobserwuj, a potem ewentualnie działaj.
____________________
Mój chaos leśny, czyli pomoc potrzebna!
Wiolka5_7 21:05, 05 maj 2015


Dołączył: 05 lut 2013
Posty: 20490
Ja zwalczam mrówki w tym roku preparatem Expel- działa, bo w zeszłym roku zniszczyły mi kwiaty u wszystkich różaneczników
____________________
Wiola Malymi krokami - Ogrod Wioli *Wizytówka*
Malgosik 22:12, 05 maj 2015


Dołączył: 06 sie 2012
Posty: 10477
mrówki mi wyżarły świeże pąki liściowe w gruszy
ale często towarzyszą mszycom
____________________
Ogród na glinie
malgocha1960 21:40, 07 maj 2015


Dołączył: 16 sty 2012
Posty: 3098
Czy mój rododendron jest jeszcze do odratowania?Na 7 sztuk tylko jeden ma zdrowe liście.


____________________
Moje spełnione marzenie Malgocha1960
yolka 21:47, 07 maj 2015


Dołączył: 08 mar 2013
Posty: 12600
Oczywiscie, nawet zakwitnie - grubieją mu pąki, te lisćie zrzuci ale urosna mu nowe. Czekasz jeszcze?
____________________
Ogród z widokiem na jezioro
malgocha1960 22:16, 07 maj 2015


Dołączył: 16 sty 2012
Posty: 3098
Jola, na jakims forum napisali mi,ze zjadły go opuchlaki.Czekam.
____________________
Moje spełnione marzenie Malgocha1960
ewelina_ 16:06, 14 maj 2015

Dołączył: 09 lip 2012
Posty: 41
Witam i o pomoc proszę.Usycha w dziwny sposób rh.Sadzony 2 lata temu do torfu z ziemią dla róźaneczników, ściółkowany korą sosnową i igiełkami z sosenki.Ogólnie reszta gałązek ma się dobrze dwie wyschnięte wyźuciłam ale kolejne zaczynają pojedyńczo zasychać.Nie wiem co mu dolega i jak mu pomóc.W tamtym roku zbagatelizowałam podobną sytuacje i jeden rh całkiem wysech.Tzn.przy delikatnym pociągnięciu oderwał się od korzeni.Przypuszczam źeto robale opulchniaki, ale nie jestem pewna prosze o pomoc.
____________________
Ewelina_
kachat 16:09, 14 maj 2015


Dołączył: 15 cze 2012
Posty: 2244
Wykop krzaczka i zobacz, czy: 1) korzenie nie są sfilcowane w kształcie doniczki (roztrzepałaś je przed posadzeniem?); 2) nie ma tam larw opuchlaka.
____________________
Mój chaos leśny, czyli pomoc potrzebna!
ewelina_ 16:17, 14 maj 2015

Dołączył: 09 lip 2012
Posty: 41
Nie patrzyłam na korzenie.Do tej wiosny miał się ok , to będzie trzeci sezon-więc myślałam źe korzonki sie rozrosły?Próbuje wgrać zdjęcia ale jak wstawiam miniaturki po prawej stronie to mi przechodzi sam tekst

____________________
Ewelina_
kachat 16:58, 14 maj 2015


Dołączył: 15 cze 2012
Posty: 2244
Skoro krzaczek usycha, to najpewniej coś jest nie tak z korzeniami. Więc dlaczego jeszcze do nich nie zajrzałaś..? Wykop go i popatrz jak tam sytuacja pod ziemią wygląda. Sprawdzałas pH gleby? W ogrodniczych jest do kupienia płyn Helliga do badania pH, trzeba co jakiś cza sprawdzac, bo gleba się może odkwasić np. od podlewania jej zasadową wapniową wodą. Zwróć też uwagę, czy korzenie nie są brązowe. No i ponawiam pytanie o roztrzepanie korzeni przed sadzeniem
____________________
Mój chaos leśny, czyli pomoc potrzebna!
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies