Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Różaneczniki - choroby i szkodniki

Pokaż wątki Pokaż posty

Różaneczniki - choroby i szkodniki

Daria 22:02, 12 kwi 2015

Dołączył: 24 mar 2012
Posty: 50
Witam,
ja również z prośbą o poradę co dolega moim roślinkom
to zdjęcie pierwszego w całości a następnie zbliżenia, wydaje mi się że to chyba uszkodzenia po zimie, ale wolę się upewnić, podlałam je już zakwaszaczem do ziemi i nawozem


a to drugi, walczę z jego chorobami już 3 rok, w poprzednich latach wydaje mi się ze był mączniak , ale chyba cos jeszcze bo usychały mu gałązki, powycinałam i tak ma się obecnie



będę wdzięczna za diagnozę i co zrobić
pozdrawiam
kachat 00:15, 13 kwi 2015


Dołączył: 15 cze 2012
Posty: 2244
Ten pierwszy ma liście uszkodzone przez niekorzystne warunki, przez np. suche wiatry, przypalenie od słonka... Nic mu nie będzie. Ten drugi może mieć końce liści uszkodzone przez mszyce lub przez wiosenne przymrozki.
____________________
Mój chaos leśny, czyli pomoc potrzebna!
Daria 07:05, 13 kwi 2015

Dołączył: 24 mar 2012
Posty: 50
Dziekuje ☺
Ten drugi obejrze dzis jeszcze raz i profilaktycznie popryskam na mszyce

Pozdrawiam ☺


maggra 16:13, 17 kwi 2015

Dołączył: 01 lip 2014
Posty: 89
Witajcie,
Dzisiaj zauważyłam takie oto zjawisko na dolnej gałązce mojego różanecznika. Generalnie po zimie jest wg mnie w dobrej formie. Tylko nie wiem czego objawem sa te fioletowawym liście. Dodam, ze sa one tylko w jednym miejscu

.
____________________
Mazan 13:56, 18 kwi 2015

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Magdalena_gr

Wyglądem przypomina zespół stresu i chyba jako taki trzeba brać pod uwagę.
Do zespołu stresu należą:
- przesuszenie,
- zalanie,
- przechłodzenie,
- przenawożenie /zasolenie/,
- wysokie stężenie środków ochrony roślin,
- niewłaściwy odczyn podłoża
- inne
Wybierz te odpowiednie i reaguj.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
safikey 19:57, 18 kwi 2015


Dołączył: 06 mar 2013
Posty: 930
Witajcie
Niestety mój różanecznik w tym roku wygląda też bardzo nieciekawie,
Fakt mocno go związałam w agrowłóknine na zimę, ale niestety obawiam sie najgorszego - że pójdzie na zmarnowanie i jest to jakas choroba?





a w roku ubiegłym był jeszcze taki wydawało, że że zdrowy:


co radzicie począć, bo jestem przyłamana, tym bardziej, że niedaleko pada mi cyprysik columnaris

____________________
Słoneczny ogród słonecznej safikey --- Dużo pracy przed nami, czyli wymyślamy swój ogród...
kazik_123 21:58, 18 kwi 2015

Dołączył: 26 paź 2014
Posty: 21
Witam,
to i ja przedstawię swojego.
Kupiłem go w październiku ubiegłego roku na wyprzedaży w pewnym centrum handlowym. Jest to odmiana Cunningham's White lub Catawbiense Album (wisiały dwie kartki, sprzedawca nie wiedział co to jest). Od razu pourywałem przekwitnięte kwiatostany. Bryła była luźna, jakby z samego torfu. Wsadziłem na sam koniec października. W tym celu wywaliłem dół ok. 1 metra głębokości i ok. 1,5 metra szerokości. Zasypałem go mieszanką ziemi rodzimej, torfu kwaśnego, obornika, przekompostowanej trawy i ziemi uniwersalnej. Na wierzch rzuciłem jeszcze torf oraz korę sosnową. Przez całą zimę dookoła okryty był matą słomianą, góra była odkryta.
Tak wyglądał dzisiaj:


Większość liści jest poskręcanych:


Jak zerwałem 2 najbardziej skręcone to znalazłem małe robale (prawdopodobnie robale bo się nie ruszały a są bardzo małe):


A teraz prezentacja pozostałych liści:






Od spodu wygląda tak:


Kupiłem kwasomierz na płyn ale albo nie potrafię mierzyć albo podłoże jest niewłaściwe. W jednym miejscu wyszło mi ok. 4,5 a w innym 7. Podłoże jest rozluźnione. Od 3 dni podlewam systematycznie. Nie nawoziłem niczym.

Oglądając powyższe zdjęcia mam wrażenie, że moja roślina załapała wszystko co może wystąpić.
Proszę o pomoc.
kachat 23:17, 18 kwi 2015


Dołączył: 15 cze 2012
Posty: 2244
Safikey, ten krzaczek nie może pobierać wody z gleby, albo ma złe podłoże, za mało wody, albo coś jest nie tak z korzeniami - rozluźniłaś mu bryłę korzeniową w czasie sadzenia, poszarpałaś korzonki sfilcowane..? Ciemne liście wyglądają mi na uszkodzone przez zimę..

Kazik, twój rodek wygląda na zestresowanego, nie ma za dużo słońca przypadkiem..? Liście takie jak poparzone/podsuszone... Gleba powinna być kwaśna, sam torf z dodatkiem przekompostowanej kory najlepiej, dodawanie rodzimej ziemi niewiadomo jakiej i odkwaszonego torfu (ziemi ogrodniczej) nie ma większego sensu... Liście poskręcane mogą być od wiosennych przymrozków albo od mszyc (u ciebie chyba właśnie mszyce są..?) Może spryskaj na robalki, liściom jak urosną nic nie będzie.
____________________
Mój chaos leśny, czyli pomoc potrzebna!
maggra 23:38, 18 kwi 2015

Dołączył: 01 lip 2014
Posty: 89
Mazan napisał(a)
Magdalena_gr

Wyglądem przypomina zespół stresu i chyba jako taki trzeba brać pod uwagę.
Do zespołu stresu należą:
- przesuszenie,
- zalanie,
- przechłodzenie,
- przenawożenie /zasolenie/,
- wysokie stężenie środków ochrony roślin,
- niewłaściwy odczyn podłoża
- inne
Wybierz te odpowiednie i reaguj.



Pozdrawiam


Hmmm,
W zeszłą niedziele podpalam go Magiczną siłą wg wskazówek z opakowania. Czy to moze być przyczyna? Co w takiej sytuacji robić aby nie objęło to całej roslinki Usunąć przebarwione liście? Zmiany jak na razie są na dolnych gałązkach które nie maja pąków kwiatowych
____________________
elastraczek 15:41, 19 kwi 2015

Dołączył: 19 kwi 2015
Posty: 1

Witam po zimie moje maleństwo mnie niepokoi zaczynają zwijać się mu liście .
Pozdrawiam.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies