Artykuły Forum Ogrody pokazowe Instagram
Logowanie
Gdzie jesteś » Forum

Znalezione posty dla frazy "tawuły"

Ratunku na pomoc:) 16:06, 17 cze 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77377
Do góry
Ja także uwaązam że nie należy przesadzać z ilością gatunków i odradzam migdałka.

Musisz wygrzebać w tej szczelinie dołek i ocenić jakie są warunki dla roślin. Radziłąbym przed sadzeniem wybrać ziemię co tam jest i nasypać w całości urodzajnej ziemi, zgodnie z wymaganiami roślin.

Zamiast śliwy dziecięcej na pniu, jak namalowała Ewa (ładna) można wybrać też Twoją wersję z kulami tujowymi a pod nimi po dwie kulki z żółtej tawuły np. Golden Princesse ciętej ładnie, plus żurawki o bordowych liściach w przerwach.

Albo całość pod spodem na przemian kostki z żurawek (po 4 szt) i trzmieliny zimozielonej odmiana Emerald'n Gold.
Ratunku na pomoc:) 19:17, 16 cze 2012

Dołączył: 16 cze 2012
Posty: 11
Do góry
Dziękuję Haniu za szybką odpowiedź

No śnieg niestety spada bo zabezpieczenia na dachu nie ma. Ale skoro tuje sąsiadów stoją, to może i moje roślinki dadzą radę?

Fajne propozycje, obejrzałam sobie tawuły, bo jestem kompletną amatorką i nie kojarzę większości roślin z nazwy. Ale od czego ma się google Szczególnie podobają mi się te w wersji różowej, ale chyba i różowa jest w różnych odmianach.

Jak myślisz, jakby były te kule z tujek na pniu, np 4 sztuki, to nie będzie nudno, że wszystkie takie same? Co myślisz o migdałku na pniu, faktycznie taki delikatny i ciężki do utrzymania?
Ratunku na pomoc:) 17:07, 16 cze 2012


Dołączył: 20 lis 2010
Posty: 34408
Do góry
Ogrodzenie jest ładne,a sąsiad już tło zrobił Dołem możesz dać jasne tawuły i czerwone żurawki.I jakie iglaczki na pniu pomiędzy tym.A jak ze śniegiem z dachu?
Spełnione marzenie - mały domek z ogrodem i pieskami :) 20:36, 15 cze 2012


Dołączył: 16 paź 2011
Posty: 58528
Do góry
Tak to wiesiołek, ale u mnie jeszcze nie kwitnie i tawuły i pęcherznice też nie kwitną choc pąki mają. Wygląda na to że Twój ogród pełen kwiatów. pozdrówka.
Spełnione marzenie - mały domek z ogrodem i pieskami :) 20:26, 15 cze 2012


Dołączył: 09 sty 2012
Posty: 1778
Do góry
Przyszłam podejrzeć jak kwitną Twoje nowe róże, a u Ciebie już tak ślicznie!
Tawuły, pęcherznice... Super! Czy pęcherznice nie są kłopotliwe?
Pozdrawiam Andziulko
Układanka :) Kto pomoże? 23:59, 14 cze 2012

Dołączył: 23 kwi 2012
Posty: 151
Do góry
Siedzę i dulczę nad tą układanką od 20 godziny

Wypisałam sobie wszystkie zakupione rośliny wraz z wymiarami, opisami i zdjęciami. Postanowione jest, że dookoła domku będzie żywopłocik z bukszpanów. Poza tym ułożyłam roślinki tak:

Wzdłuż siatki:



krzewuszki x2(1,5m wys), forsycja maluch, azalia porkfeur ( 2m wys), azalia irene koster, tawuły LP x2, azalia japońska x2, rh, pieris, wrzosy i wrzośce, rabatę kończy ponownie azalia porkfeur. Wszystko na tle żywotników. W rogu berberys red chief, berberys erecta, dwa swierki conica. Przed nimi wrzosy, rh, maleńkie thuje karłowate itp.

PO drugiej stronie:



Ławeczka mi się bardzo wkręciła. Tu nie ma wiele zmian. Przeniosłam lilaka obok hortensji. Klona otoczyłabym bukszpankami. Pod conicę dałam 2x berberys gold.

Mała rabatka jest najskromniejsza gdyż tam blisko jest jabłonka i w sumie i tak nie wiele widać

Jałowce płożące umieściłabym tak jak proponowała Joasia lub poupycham gdzieś nieopodal Conicy

Jak Wam się podoba?

Jutro, jesli dzieciaki pozwolą, spróbuję ustawić coś w realu i cyknąć fotki w takim ułożeniu
Nasz mały, zielony świat. 20:31, 14 cze 2012


Dołączył: 19 sie 2011
Posty: 1191
Do góry
Bardzo mi miło Ciebie gościć Kinga

Osłonki na pomidorach mam pierwszy raz w tym roku, pomysł podpatrzony u naszej szefowej Danusi. Do tej pory sadziłam je prosto do gruntu, ale zawsze pod osłoną, najpierw w tunelu foliowym, teraz w szklarni.
W tych osłonkach wymieszane jest jedzonko dla pomidorów - obornik, kompost, ale to są tylko opaski, bez dna, więc pomidory korzeniami tak się rozejdą po gruncie wokół siebie. Taka opaska ułatwia podlewanie, zwłaszcza zasilanie roślin, leje się bezpośrednio pod roślinę.
Po sezonie ocenię, czy widzę różnicę w uprawie prosto w gruncie i w opaskach, ale na razie pomidorki rosną zdrowo, wiążą owoce.

Dzisiaj byłam w mojej ulubionej szkółce (znowu ), przywiozłam planowane tawuły a oprócz tego wysoko rosnacą krzewuszkę, jaśminowca, kilka pęcherznic, kolkwicję, płożace jałowce, jutro będę komponować mój mieszany żywopłot, ale się cieszę
Taka sobie rabatka pod oknem 10:20, 13 cze 2012


Dołączył: 05 kwi 2012
Posty: 12953
Do góry
mi za studnia pasuje wyższa trawa

niższa trawa może otulać nózkim wiśni na wjeździe , brzegami tawułki taka sama odmiana, rabatkę minimalnie bym jednak zmniejszyła, a tam gdzie ten pasek trawy między studnia i podjazdem to tawuły zajmą jak je posadzisz wokół tych kamyków i kosić nie trza bedzie
Układanka :) Kto pomoże? 09:48, 13 cze 2012

Dołączył: 23 kwi 2012
Posty: 151
Do góry
Zapraszam do układanki. Mam zakupione roślinki na rabaty wzdłuż ogrodzenia. Mam pewne wstępne pomysły ale może ktoś coś podpowie, zmieni. Jestem początkującą ogrodniczką i nie mam zbyt dużej wyobraźni w tym temacie.

Lista roślin: ( roślinki małe i średnie)

- Lilak Mayer 1sz
- hortensja dębolistna 1 szt
- hortensja limelight 1 szt
- berberys bagatelle 3 szt
- berberys thunbergi "red chief" 1 szt
- berberys thunbergi erecta 1 szt
- berberys goldalita 2szt
- azalia irene koster 1 szt
- azalie japońskie 4 szt
- rh 1szt
- pieris 2szt
- wrzosy i wzrośce ( około 20 szt)
- kępki traw ozdobnych 2 szt
- daglezja sina 2 szt
- świerk biały conica 10szt
- jałowiec veriegata 1 szt
- thuja sunkist 2 szt
- wierzba hakuro nishiki 1 szt
- thuja smaragd 6szt
- trzmielina emerald'n gold 4szt
- klon palmowy 1 szt
- bukszpan 3szt
- tawuła little princess 2 szt
- krzewuszki 2szt
- forsycja maluch 1 szt
- jałowiec loderi 1 szt
- jałowce płożące pfizera aurea i blue carpet 7szt

Rabaty są utworzone wzdłuż ogrodzenia - dwie mają około 9-10 m długości, kolejna 5 m i jedna 3m. Szerokość około 1m w zgięciach fal i 1,5 na szczytach.

Wstępnie tak zaprojektowałam te rabatki:



9-10m długości, od lewej klon palmowy, pod nim hortensja dębolistna, dalej trzy thuje smaragd i jałowiec płożący, trzmieliny gold, hortensja limelight, daglezja, conica, wierzba hakuro, lilak mayera, berberysy bagatelle, jałowiec płożący.



9-10m długości, od lewej krzewuszki x 2, daglezja, jałowiec płożący, forsycja maluch, tawuły LP, thuja smaragd x3, azalia irene koster, conica, jałowiec, thuja sunkist x2, azalie japońskie, jałowiec veriegata

tu następuje załamanie rabaty o 90 stopni - narożnik. W tym rogu myślałam posadzić modrzew, następnie jałowiec loderi i conica a u dołu rh, wrzosy i wrzośce, pierisy. To byłaby ta rabatka 3 metrowa.





Tu natomiast jest rabata 5 m gdzie mogą być tylko niskie krzewy i drzewka ze względu na jabłonkę bardzo rozłożoną przed nią. Tu znajdują się conica, berberysy, jałowiec płożący.

Nie wszystkie roślinki są wykorzystane. Dopiero zaczynam zabawę i mam jeszcze sporo miejsca.



A tu ogólny plan rabat:

1 - tu jest zakątek już obsadzony - rosną tam berberys, trawki, hosty, żurawki, tawułki
2 - to krzew, który był już przy nabyciu działki. Kończy on rabatkę - dalej jest warzywnik i krzewy owocowe
3 - krzewy, tj. pigwowce itp ( nie będą widoczne zza domku)
4- warzywnik
5 - domek
6 - 4 drzewa owocowe na trwaniku ( 2x jabłoń, śliwa i czereśnia)
Dla odmiany czas na zmiany... 18:46, 12 cze 2012


Dołączył: 05 kwi 2012
Posty: 12953
Do góry
Juzia_G napisał(a)
Tawuły mam zamiar kupić u siebie....ale nie mam się kiedy wybrać



ja mam ten sam ból- ni ma kiedy

najbliższy możliwy termin to czwartek
Dla odmiany czas na zmiany... 18:43, 12 cze 2012


Dołączył: 09 gru 2011
Posty: 42869
Do góry
Tawuły mam zamiar kupić u siebie....ale nie mam się kiedy wybrać
Taka sobie rabatka pod oknem 17:58, 12 cze 2012


Dołączył: 14 lut 2011
Posty: 13108
Do góry
Marta... Chocdzi o to, żeby było cos takiego...



Tylko teraz pozostaje pytanie jakiej wielkości będą te fragmenty.
Może by dac pierwszy pas żurawek, może by jednak dało by sie je posadzić koło studni... Potem tawuły i cus jeszcze...
Hirutkowy raj:)) 23:06, 11 cze 2012


Dołączył: 16 lis 2011
Posty: 8145
Do góry
Elfik napisał(a)
Krusiunia, Twoje srebrne świerki, to jak z pluszu... Prześliczne! Ja Cię podziwiam, że przy budowie domu Twoje rabatki JUŻ tak wyglądają! Piękną masz przestrzeń poza działką. A między tujami a ogrodzeniem jest przestrzeń do biegania dla Hirutka?


Elu witam u mnie,budowa ruszyła w tym roku a ogród (rabatki) juz przeszło dwa .Wszystkie nasadzenia są odsunięte od siatki ,oczywiście dla Hiro Moja działka jest w środku pola i też powianna się nazywać puste pole z wyspą kwiatową W tym roku musze zacząć rozmnażać roślinki .Właśnie planuję rabatę pod sadzonki bukszpanów ,tawuły poprzyciskałam gałązki.Oj pieknie rośnie pęcherznica od Ciebie
Nasz mały, zielony świat. 22:22, 11 cze 2012


Dołączył: 09 sie 2011
Posty: 783
Do góry
Basiaw napisał(a)
Jak doprowadzę do porządku mój wielogatunkowy żywpłot to wtedy zaplanuję co posadzę w tym narożniku od frontu i mam zamiar uwzględnić tam tawuły właśnie.

Ooo... świetny pomysł Będą elementem łączącym obie rabaty przed domem... będzie super!
Spełnione marzenie - mały domek z ogrodem i pieskami :) 22:21, 11 cze 2012


Dołączył: 12 lut 2012
Posty: 2608
Do góry
Od dwóch dni pada. Zaczynają rozwijać się pierwsze róże i tawuły

Nasz mały, zielony świat. 16:16, 11 cze 2012


Dołączył: 19 sie 2011
Posty: 1191
Do góry
Nikuś, dzięki za odwiedziny i miłe słowa
Z tawuł jestem bardzo zadowolona, ze wstydem stwierdzam, że ich nie doceniałam. Czasem człowiek niepotrzebnie się szarpie na wymyślne gatunki, które się męczą, chorują a lekceważy takie sympatyczne i wdzięczne rośliny.
Dzisiaj cały dzień walczę moim ustrojstwem do kancików, zmotywowałaś mnie Jak doprowadzę do porządku mój wielogatunkowy żywpłot to wtedy zaplanuję co posadzę w tym narożniku od frontu i mam zamiar uwzględnić tam tawuły właśnie.
Tu, gdzie zaczynają spełniać się sny... 13:34, 11 cze 2012


Dołączył: 09 sie 2011
Posty: 783
Do góry
mira, madzioskoczek, bialofiolet - dziewczyny dziękuję Wam za dodające skrzydeł słowa

Diana - chyba zacznę chować na noc skrzyneczkę i świecznik.... hahahaha... żartowałam

Basiu - dziękuję Bardzo miło, kiedy coś, co robisz, podoba się jeszcze komuś Widziałam Twoje tawuły i naprawdę będzie ładnie, jak się rozrosną One są podobno bezproblemowe, więc i u mnie na pewno znajdą jeszcze gdzies miejsce...

monitko - nic nie szkodzi jak się zbytnio rozrosną to zamiast kulek będzie żywopłocik a na kawkę na tarasie nieustająco zapraszam... daj tylko znać, jak będziesz w L.
Pomocnik niestety bardzo chce "pomagać"... piszę "niestety", bo wiadomo... wszystko trwa 10 razy dłużej

jotka, Lena - ślicznie Wam dziękuję takie pochwały sprawiają, że się rumienię... ale jednocześnie jeszcze bardziej mi się chce

Marta - nawet nie wiesz, ile dla mnie znaczy komplement od Ciebie na temat zdjęć... dziękuję Staram się bardzo... ale doskonale wiem, że daaaaaaleko im do ideału... no i sprzęt mógłby być lepszy ale to, jak powstanie ogród... czyli za 100 lat! hahahahaha
Nasz mały, zielony świat. 08:34, 11 cze 2012


Dołączył: 19 sie 2011
Posty: 1191
Do góry
W piątek wybrałam się do mojej ukochanej szkółki po trochę krzewów, bo muszę zagęścić mieszany żywopłot i po planowane tawuły, żeby zrobić z nich niski żywopłocik wzdłuż ścieżki wejściowej i przy placyku pod kuchennym oknem. Przywiozłam 20 dobrze rozrośniętych tawuł i w sobotę posadziłam.
Docelowo chcę zlikwidowac tę nedzną trawkę i rozszerzyć do żywopłotu z tawuły to moje mini wrzosowisko, na razie z jednej strony, do ścieżki wejściowej usunęłam trawę i rozszerzyłam rabatę.

Teraz intensywnie myślę jak obsadzić ten fronotwy narożnik przy ogrodzeniu, który widać na zdjęciach. Są tam 3 samotne sosny wydmowe, ale zanim się zagęśzczą, rozrosną, to chyba wieki miną, chcę im dołożyć coś liściastego, żeby wypełnić ten narożnik. Frontowa część posesji a wygląda najmarniej ze wszystkiego u mnie


Tu, gdzie zaczynają spełniać się sny... 08:23, 11 cze 2012


Dołączył: 19 sie 2011
Posty: 1191
Do góry
Zakradłam się przy porannej kawie zobaczyć, co u Niki słychać a tu tak ładnie! Jestem pod wrażeniem i tego szpaleru wierzb z tawułami i schodów z paskiem ze żwiru, świetny efekt, gratuluję efektu!
O tarasowych ozdobach, niesamowitych tabliczkach do ziół nie wspomnę, zdolna bestyjka z Ciebie
Ja w sobotę też sadziłam tawuły, żywopłocik przy ścieżce wejściowej sobie zrobiłam, tak mi się podobają, że chyba jeszcze gdzie indziej je dołożę.
Polecane drzewa i krzewy liściaste 06:48, 11 cze 2012


Dołączył: 19 sie 2011
Posty: 1191
Do góry
Przejrzałam tematy różnych watków, nie widzę takiego tematu, ale jeśli jednak jest, to przepraszam.

Chciałabym zaproponować zebranie naszych obserwacji, ocen krzewów pod kątem ich niezawodoności, odporności na choroby, szkodniki, niewielkich wymagań glebowych.

Ja na pierwszym miejscu postawiłabym tawuły. Odporne na mróz, nie imają ich się mszyce, których w ogrodzie do obłędu na innych roślinach, chorób grzybowych też jakoś z tawułami nie kojarzę.
Podobnie niewiele od życia wymagają pięciorniki, byle słońca miały dosyć.

Jakie są Wasze typy?
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies