Artykuły Forum Ogrody pokazowe Instagram
Logowanie
Gdzie jesteś » Forum

Znalezione posty dla frazy "tawuły"

Polecane drzewa i krzewy liściaste 21:48, 06 paź 2011


Dołączył: 06 paź 2011
Posty: 834
Do góry
Moi faworyci to; oczywiście klon palmowy, dereń biały, dereń kousa, perukowiec podolski, pęcherznica kalinolistna, klon pospolity(zwyczajny), buk pospolity, tawuły( wszystkie odmiany), budlleja dawida, hortensja ogrodowa, hortensja bukietowa i bukszpany
Bałagan w przedogródku 16:40, 05 paź 2011

Dołączył: 14 wrz 2011
Posty: 112
Do góry
Tak jeszcze pomyślałam, że może tę całą rabatkę przy furtce przeciąć linią żurawek, jakoś po skosie (tylko nie jest zbyt szeroka), po jednej stronie posadzić same tawuły, a po drugiej same bukszpany?

Moja działeczka - Grzesiu 17:26, 04 paź 2011


Dołączył: 21 lut 2011
Posty: 330
Do góry
Cis...nie wytrzymam zanim mi to urośnie
Grab brałem pod uwagę, lubię jego gałązki.
Liguster odpada.
A berberys?
Z przodu tawuły jakieś gold i liriope ciemnolistne?
Owocowo-warzywno-ozdobny bałagan - czyli o tym jak wcisnąć kolejną roślinkę do mojego ogródka 10:40, 30 wrz 2011


Dołączył: 05 sie 2011
Posty: 33171
Do góry
hej Justi,
dokładnie tak zamierzam zrobić, nie będę pozbywać sie host które bardzo lubie. Żurawkową rabatę mam po drugiej stronie wyjścia do ogrodka, wystarczy z tej strony domu już żurawek Rozejrzę sie za czymś na obwódkę (trzmielinki lub tawuły japońskie - tych mam rozsady jakby co, z żółtymi listkami)
Może dzisiaj mi sie uda to zrobić
Tawuła japońska - Spiraea japonica 21:07, 28 wrz 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77377
Do góry
Przejeżdżam pewną trasą dość często i zauważyłam pięknie przycięte tawuły japońskie odmiany "Golden Princess".
To bardzo łatwe w uprawie krzewy. Należy je przycinać "na jeża" wiosną, a potem powtórzyć po kwitnieniu, wtedy się zagęszczają i przyznacie, że taki widok cieszy oczy.

Tawuły japońskie zwłaszcza o żółtych liściach (Goldmund, Golden Princesse, Goldflame) lubią słoneczne stanowiska, wtedy ładnie się wybarwiają. Nie mają specjalnych wymagań.











Osłona tarasu + rabata 18:46, 28 wrz 2011


Dołączył: 24 lip 2011
Posty: 295
Do góry
profus napisał(a)
Może tak po całości pasami i tak jak piszesz.
Bliżej Brabantów pas jednego gatunku czegoś żółtego, np. berberys thunberga aurea albo tawuły i, a pod nim pas ciemnych żurawek. A do tego jakieś 3 żółtawe kule, np trzmielina szczepiona na pniu. Będą miały fajne tło.
Cos w tym stylu:



Podoba mi się, zimą może trochę mniej ładnie ale te trzmielinki na pniu w tym miejscu jak dla mnie to strzał w 10 i obstawiam tawułę goldmound lub goldenprincess -- wiosną takie śliczne, swieżutkie, albo rzeczywiście ta trawa hakonechloa macra aureola, czy jakoś tak jeśli zimuje w gruncie.

Albo własnie limelighty poprzetykane trawą i czymś podsadzone, albo nawet bez traw a same hortensje.
Osłona tarasu + rabata 11:54, 28 wrz 2011

Dołączył: 16 wrz 2011
Posty: 139
Do góry
Może tak po całości pasami i tak jak piszesz.
Bliżej Brabantów pas jednego gatunku czegoś żółtego, np. berberys thunberga aurea albo tawuły i, a pod nim pas ciemnych żurawek. A do tego jakieś 3 żółtawe kule, np trzmielina szczepiona na pniu. Będą miały fajne tło.
Cos w tym stylu:

Bałagan w przedogródku 11:00, 26 wrz 2011

Dołączył: 14 wrz 2011
Posty: 112
Do góry
Dziękuję Danusiu, pochwały z Twych ust są bardzo mobilizujące



Shrekola pomęczę !

Nie próżnowałam wcale, a wcale


tu posadziłam tawuły japońskie " Crispa"


ale co do nich dosadzić ?



a tak po zmianach, trawa dosiana, jeszcze brakuje kilku roślinek
















mam jeszcze dwa miskanty , dosadzić je z lewej, czy dać na tyły ogrodu?



















Wersja mini mini 16:25, 22 wrz 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77377
Do góry
Ładne bryły można osiągnąć ze zwykłych krzewów liściastych typu berberysy ale ładne odmiany (Atraction, Admiration. Maria), także z tawuły japońskiej którejś odmiany żółtolistnej.
Kubusiowo 22:56, 19 wrz 2011


Dołączył: 27 lut 2011
Posty: 3351
Do góry
Małgosiu te mniejsze kule to tawuły, które przycinam trzy razy w sezonie - pozdrawiam
Eksperyment ogrodowy Beaty 10:08, 15 wrz 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77377
Do góry
Też tak myślę, że plan jest potrzebny, natomiast zawijasek chyba nie pasuje tutaj, kulki ok, a nawet bym dodała kulek z innych roślin, cięła jak Richie np. tawuły japońskie żółte, wtedy zrobi się kolorowiej i dodać żurawek ciemnych, bordowych.
Owocowo-warzywno-ozdobny bałagan - czyli o tym jak wcisnąć kolejną roślinkę do mojego ogródka 14:49, 14 wrz 2011


Dołączył: 05 sie 2011
Posty: 33171
Do góry
Buu... no zobaczymy jak się moje przechowa...
Osłaniałaś je jakoś na zimę? te żółte po lewej od hebe to tawuły? trzmieliny?
pozdrawiam
Owocowo-warzywno-ozdobny bałagan - czyli o tym jak wcisnąć kolejną roślinkę do mojego ogródka 09:52, 13 wrz 2011

Dołączył: 04 lip 2011
Posty: 3376
Do góry
Tak obok tematu - kiedy tniesz swoje tawuły? Czy teraz mogę nadać jej kształt, czy jej zaszkodzi?
Kubusiowo 22:49, 12 wrz 2011


Dołączył: 14 lut 2011
Posty: 13108
Do góry
o proszę Bardzo fajnie Dzięki Ana

... tylko tak sobie myślę, że te tawuły się tam nie zmieszcza.... kurcze, że ja nie zmierzyłam tego....
Kubusiowo 22:19, 12 wrz 2011


Dołączył: 31 paź 2010
Posty: 44149
Do góry
to trochę zabierz, tawuły daj w szpalerze gdzieś przy ścieżce a paprocie pod drzewa
Kubusiowo 22:16, 12 wrz 2011


Dołączył: 14 lut 2011
Posty: 13108
Do góry
rosną tam: hortensje 4szt, hosty, żurawki, lawenda, tawuły 2 szt, pachysandra. I jeszcze paprocie powtykane między hortensje
Owocowo-warzywno-ozdobny bałagan - czyli o tym jak wcisnąć kolejną roślinkę do mojego ogródka 18:19, 12 wrz 2011


Dołączył: 05 sie 2011
Posty: 33171
Do góry
Witajcie,
ale sie gwarno zrobiło Super!
Przepraszam że tak zadaniowo Was traktuje - na to wyszło - po prostu boję się sama podejmować decyzje, które okażą się chybione... i już chciałam kupować lawendę, a tu proszę - guzik z tego

Tam jest bardzo sucho, mało i słaba ziemia w tym pasie. Umocnienie podjazdu jest jakieś 5 cm pod ziemia i zachodzi na jakieś 5 cm też wgłąb. Boję się też że roślinki delikatne tam sobie nie poradzą, leży tam śnieg odgarniany z podjazdu do wiosny...
Dzięki Danusiu za rady, w takim razie zero lawendy. Tujki niedawno wsadziłam, nie mam gdzie ich przesadzić :/ a jeśli wyrzucę M mnie wyśle do wariatkowa chyba
Funkie odpadają, bo jest tam ciągle słońce i sucho, musiałabym ciągle podlewać i nie byłyby ładne. O tej runiance japońskiej - pachysandrze czytałam, że najlepiej rośnie w cieniu drzew, lubi żyzną i wilgotną glebę... dlatego tutaj jej nie rozważałam...myślisz że mimo wszystko by sobie poradziła?

Kiedyś myślałam żeby pomiędzy nie posadzić środkiem tawuły, byłoby weselej gdyby zakwitły. Lub rozchodniki okazałe. Ale nie przepadam raczej za takimi przeplatankami... więc coś okrywowego, nie wysokiego, słabo rosnącego, na słabą i suchą glebę Tylko co? Może te tawuły, gęsto sadzone i mocno cięte na kształt obwódki?

Podjazd - hmm, nie zrobiłabym takiego drugi raz. Mój fachowiec akurat na tym się nie znał, już równo nie jest (po 3 latach wjeżdzania szambowozu :/)
Nie chciałam betonu, a kostka byla 6x droższa niż ten łupek granitowy. Ładnie położony wygląda ładnie, ten... hmm no przyzwyczailiśmy się... no ale jest. Sprawdza się ok, tj jeździ się po nim i po osobówce się nic nie dzieje. Nawet odśnieża się nieźle, mimo iż nie jest idealnie równa. Dzięki temu nie jest śliska i w zimie mimo roztopów i ponownego marznięcia wody nie jest śliska. Ale Młoda nie może jeździć rowerkiem czy hulajnogą, bo nie jest równo i jeździ się gorzej... z tych względów drugi raz nie położylibyśmy jej...

Może w następny weekend wybiorę się Przemku pod halę
Kubusiowo 14:20, 12 wrz 2011


Dołączył: 05 sie 2011
Posty: 33171
Do góry
kaisog1 napisał(a)
Myślę....... myślę, że nie mam pomysłu Więc pomóżcie



Co tu i jak zakomponować.....

Teraz rosną Limelajciki pod ścianą, hosty, żurawki 4 sztuki (marmolady), dwie tawuły i reanimowane lawendy....aaa i jeszce pachysandra. Hortensje chciałabym tu zachować, może dodać miskanty.... nie wiem........ już tyle razy patrzyłam na ten zakątek, że głowa mała. I nic wymysleć nie mogę.


A masz tu slonko caly dzien Sucho pewnie?

Pomiedzy hortensje dalabym miskanty. Jak urosna beda fajnym tlem dla kwitnacych h. limelight.
A z przodu i z boku jakies rytmiczne nasadzenie - tawuly? kulki bukszpanowe? podsadzone czyms plozacym/okrywowym... marmaladki ładne, ale mało

Jesli dopiero zaczynaja przedszkole, to niestety pewnie beda chorowac... kazde dziecko tak ma. W domu nie choruje, a w przedszkolu jest duza grupa, ten kichnia, tamto kaszlnie i z głowy... powodzenia!
Ja dawałam Młodej Engystol na uodpornienie, działał...

powodzenia
Kubusiowo 10:52, 12 wrz 2011


Dołączył: 14 lut 2011
Posty: 13108
Do góry
Myślę....... myślę, że nie mam pomysłu Więc pomóżcie



Co tu i jak zakomponować.....

Teraz rosną Limelajciki pod ścianą, hosty, żurawki 4 sztuki (marmolady), dwie tawuły i reanimowane lawendy....aaa i jeszce pachysandra. Hortensje chciałabym tu zachować, może dodać miskanty.... nie wiem........ już tyle razy patrzyłam na ten zakątek, że głowa mała. I nic wymysleć nie mogę.
Owocowo-warzywno-ozdobny bałagan - czyli o tym jak wcisnąć kolejną roślinkę do mojego ogródka 09:38, 12 wrz 2011


Dołączył: 05 sie 2011
Posty: 33171
Do góry
Nie mogłam nie zrobić fotografii - jeden z niewielu razy gdy mój M. pracuje w ogródku Młoda też pomaga ze swoją taczką - dopełniają piaskownicę piaskiem -pozostałościami po wylewkach jeszcze


W warzywniku zniknęły ogórki, w to miejsce przepikowałam sałatę masłową:


Zrobiłam też sadzonki z lawendy:


Lepsze fotki rabat przed wyjściem do ogródka:

i druga:


I widok na obie:


Chciałabym je czymś opasać, zwłaszcza tę z żurawkami (bo M będzie je pewnie kosił...
- może bukszpanowy żywopłocik? Tawuły o żółtych liściach strzyżone na obwódce (powinny się ładnie skomponować z bordowymi żurawkami??

I efekty weekendowej pracy - odtrawnikowany pas wzdłuż podjazdu. Od razu lepiej wygląda.
Zamierzam tam wsadzić te 120 tulipanów (poluję na koszyczki i nie mogę znaleźć) i jakąś jeszcze roślinę kwitnącą w lecie. Miały być płożace, ale pas lawendy mi się zamarzył...




Czy lawenda na całości to dobry pomysł? Zamarzyła mi się...


Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies