Artykuły Forum Ogrody pokazowe Instagram
Logowanie
Gdzie jesteś » Forum

Znalezione posty dla frazy "tawuły"

Mój wymarzony ogród...kiedyś będę go mieć:) 07:26, 03 cze 2011


Dołączył: 10 maj 2011
Posty: 140
Do góry
Hmmm, ja też mam taki dylemat... u mnie pod orzechami jest punkt, który widać z tarasu latem a z salonu zimą i chciałabym aby był... reprezentacyjny i cieszący oko. I mam dwie wersje, albo iglaki kolorowe w trzech wielkościach, poziomach nasadzeń, albo kwitnące śliczne jaśminowce, azalie japońskie i hortensje...

Pamiętaj Ana, że hosty też Ci znikną na zimę... na tej rabacie, na której chcesz usunąć kuleczki - nie usuwaj ich, tylko połącz je żywopłotem z bukszpanu a w środku kontrastowe kolorowe żurawki, będzie kolor całą zimę...i te rh po dwóch stronach światełka.

Może daj na tej drugiej rabacie właśnie te tawuły żółciutkie półkolem w formie kulkowej bądź żywopłotu...ale ja bym ją chyba zrobiła symetrycznie do tej pierwszej, też bym dała bukszpanowy żywopłot....i jakieś rzeczywiście kolorowe drzewko
U Justyny 21:41, 01 cze 2011


Dołączył: 14 lis 2010
Posty: 7595
Do góry
tyna napisał(a)
Tawuła japońska "Crispa"



a tam na zdjęciu obok tawuły wyglądałą na ciemniejsząale ładna dzięki, że cyknęłaś fotkuuu
Ach ta moja wyspa:( 00:42, 01 cze 2011


Dołączył: 20 lis 2010
Posty: 34408
Do góry
A ja się wproszę nawet na taką,co ma tylko dwa łubinki-ale za to z sercem i wielką chęcią wysiewane.
U mnie w ogrodzie też przez wiele lat były rodzinne wysiewy i sadzenie cebulek jak nie dzieci ,to teraz wnuki, Czy im chęć na umiłowanie ogrodowizny zaszczepiłam ,jeszcze nie wiem,ale przebywać w ogrodzie lubią.W takim jaki jest.W naszym.
I będą potem wspominać z rozrzewnieniem,że ten krzaczek był taki malutki jak ja,a teraz ....wielka leszczyna.
Bogusiu,plany jakieś z Sylwią macie zrobione, trzymaj się wytycznych,ale nie bądź ich niewolnikiem.Realia są jakie są,możliwości finansowe też.Można nieco odpuścić,przynajmniej do jesieni,
Rozmnażaj co już masz,z bylin.Zbieraj okazyjne nasiona.Niektóre całkiem dobrze znoszą leżenie zimą w glebie.W małe sztuki się nie pchaj.Ty musisz mieć okazałe byliny:hosty,języczki, bergenie,zawilce japońskie,tawułki, dziewanny,ostróżki,floksy,dalie,piwonie.łubiny
No i krzewy,tawuły,berberysy,róże,hortensje,kosodrzewiny.
Ale chyba już się powtarzam.

Dobranoc.
Kubusiowo 14:00, 30 maj 2011


Dołączył: 14 lut 2011
Posty: 13108
Do góry
Wróciliśmy wczoraj z działki. No tęskno mi już było w drodze powrotnej za działka W ramach "oszczędzania się" przekopałam (M. też troszke pomógł) kawał górki przy płocie

Teraz oczywiście nie wiem jak ją zagospodarować Cos wymyślę Roboty jeszcze przy niej z porządkowaniem jest, no i został kawał to przekopania za drzewem i kawałeczek przed.

Jedliśmy też pierwszy obiad na tarasie (barierek jeszcze nie ma ale Kuba bardzo uważał, żeby nie podchodzic zbyt blisko konca)


Bylismy w u sąsiadów w sobotę. Połaziłam po ich ogrodzie i wiem co sie trzyma a co nie... Wiciokrzewy przemarzają ale pięknie odbijają, powojniki rosną jak szalone, hortensje lubią to miejsce, tawuły, berberysy, derenie, bukszpany, lilak meyera pięknie rośnie, kalina.... Generalnie nie mają za dużo bylin więc nie bardzo miałam się jak w tym temacie zorientować ale w sumie bilans wyszedł korzystnie
Ogród w Tarnowie 19:35, 29 maj 2011


Dołączył: 27 lut 2011
Posty: 3351
Do góry
W pełni kwitnienia azalia chińska





Dzwonek karpacki

]

Weigela



Geranium



Tawuły już po cięciu o którym wcześniej informowałem







U Justyny 13:26, 28 maj 2011


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Do góry
Moje tawuły już rozkwitają. Przytnę ją jak przekwitnie - tak zawsze robię
U Justyny 11:15, 27 maj 2011


Dołączył: 08 kwi 2011
Posty: 910
Do góry
tyna napisał(a)

Justynko czy krzewuszkę można przesadzać? mam w O., posadzone trzy koło siebie i w środku jest ta bordowa, jest o wiele niższa, niż tamte dwie, jak sadziłam to jeszcze o tym nie wiedziałam i chcę ją z tego środka zabrać, czy można po kwitnieniu? ma jakieś 5 lat


Ja bym przesadzała na jesieni.

a teraz jeszcze po kwitnieniu możesz przyciąć - pobrać pędy na sadzonki, jeśli i tak jest tam gęsto......chociaż powinno się to zrobić w maju.... powtykaj "patyczki" w miejsce cieniste.....

Może ktoś jeszcze ma doświadczenia w tej kwestii???



Ja krzewuszkę przesadziłam kilka dni temu. Nie pasowała mi na rabacie i znalazłam jej nowe miejsce. Ryzykowny czas ale tawuły skonczyłam przesadzać w tamtym tygodniu i trzymają się dzielnie, nawet nie przywiędły. Krzewuszka natomiast "klapnęła" Ma duże nowe przyrosty i one są ciężkie. Podlewam ją obficie i czekam, wydaje mi się że przeżyje ale łatwo nie będzie.
Co do sadzonek to w czerwcu z części niezdrewniałych. Łatwo się ukorzeniają, podobnie jak tawuły. Mam znajomego szkółkarza to zrobię może foto z tej operacji jak będzie się odbywać Wiem tylko że sadzonki musza być odpowiednio ucięte dołem i górą, listki skrócone, potem ukorzeniacz i w ziemię
Nasz przydomowy ogródek 10:10, 25 maj 2011


Dołączył: 11 wrz 2010
Posty: 1711
Do góry
Zbyszku, dawaj te trzmieliny na tyły...., je również mozna formować....., kontrolować wzrost......dam ci zdjęcie trzmieliny ciętej przez moja mamę
A moje tawuły widziałeś...zdecydowanie na wjazd są lepsze, pod zwały sniegu.....ale u Ciebie widziałabym trzmielinę
U Justyny 23:01, 24 maj 2011


Dołączył: 11 wrz 2010
Posty: 1711
Do góry
Bogda napisał(a)
Crispa?to rodzaj tawuły?nie znam ja jej.

tak Bogda to tawuła japońska...
U Justyny 16:57, 24 maj 2011


Dołączył: 14 lis 2010
Posty: 7595
Do góry
Crispa?to rodzaj tawuły?nie znam ja jej.
U Justyny 09:51, 24 maj 2011


Dołączył: 22 lis 2010
Posty: 11868
Do góry
Naturalne odcienie zieleni - cudo

Tawuły pięknie się prezentują o każdej porze roku, a teraz szczególnie ...
Proszę o pomoc w zaprojektowaniu ogrodu 19:58, 22 maj 2011


Dołączył: 18 paź 2010
Posty: 14380
Do góry
Wydaje mi się,że można wzdłuż ogrodzenia posadzić szczepione na pniu klony zwyczajne Globosum i posdadzić go żywopłotem z tawuły japońskiej Goldmound ??? Przełamie się wtedy intensywny czerwony kolor ogrodzenia, a żółty kolor tawuły doda kontraściku ???
Na początku jest chaos 22:35, 20 maj 2011


Dołączył: 08 kwi 2011
Posty: 910
Do góry
Sylwia super. Podoba mi się chyba bardziej II wersja ( bo tak już rośnie dereń . Reasumując:
- mam nie mieszać ( przeplatać ) traw z hortensją.
- dodać niebieskie przed tawuły - tylko pewno na pniu? - podoba mi się pomysł, sama też kombinowałam z tym niebieskim tyle że myślałam o niebieskich hostach
Powiem szczerze ze nie spotkałam się z jodłą balsamiczną - musiałam dopiero wygooglować
Masz ją może lub znasz?
Na początku jest chaos 22:17, 20 maj 2011


Dołączył: 08 kwi 2011
Posty: 910
Do góry
Pomysł Sylwia z berberysem przed tawułami bardzo mi się podoba, żurawki tez by obleciały ale już taką kompozycję mam zrobioną przy wejściu.
W sumie te tawuły to bardzo szczęścia mi nie dają ale rosły na całej długości między szmaragdem i mojego M serce by bolało gdybym się ich pozbyła ot tak One są tylko ładne na wiosnę, jak mają świeże przyrosty. Teraz je przekopałam i zagęściłam tworząc 2 łuki.Wyglądają póki co OK ale zobaczymy co dalej, tym bardziej, że zakwitną mi różem a tego koloru się wystrzegam
Ogród Sylwii od początku :) 18:41, 20 maj 2011


Dołączył: 08 kwi 2011
Posty: 910
Do góry
Dzięki Sylwia - Poczciwa Kobieto.. Szybka jesteś. Dzięki!
Lukam właśnie . No widzisz, na ile sposobów można te rośliny poukładać.

Podoba mi się, zapomniałam tylko podać info, że dereń juz rośnie po obu str śliwy i łuk z tawuły też zrobiłam . Myślisz ze powinnam derenia przesadzić? W sumie runianka mi się tez podoba pod drzewem. Mam pytanie jeszcze czy 2 miskanty mogę rozdzielić i dać jeden w lewo, w hortensje?
Lawenda fajnie z trzmieliną kolorystycznie, ale pewno już powtórzenia z niej przed tawułami to by była przesada?
U Justyny 17:25, 20 maj 2011


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Do góry
No piękne masz te tawuły, wymieszane, ale fajnie ze sobą współgrają
Zielony Punkt - ogród Finki 23:54, 18 maj 2011


Dołączył: 05 maj 2011
Posty: 1502
Do góry
Sople są na ostróżkach, a to dlatego, że w nocy mąż włączył zraszacze na szkółce, żeby złamać temperaturę. I takie cudo wyszło, nie tylko na nich, np. na trawach. Wszystkie rośliny na których chodziły zraszacze świetnie przetrwały 4 dni przymrozków nocnych: kolejno -7, -5, -5 i -3, natomiast tam gdzie nie laliśmy rośliny oberwały: wszystkie młode przyrosty na świerkach (dużych, małych, szczepionych itp.), choinach, oberwały krzewuszki i derenie, buki, dęby, klony jesionolistne, funkie, rodgersje i żółtolistne tawuły. wszystkie zielone tuje wróciły do zimowych barw i do tej pory nie chcą się odbarwić
Złota tawuła 22:26, 18 maj 2011


Dołączył: 31 sie 2010
Posty: 7524
Do góry
tawułę można sadzonkować oż do sierpnia -nawet września .tylko jak ci przesłać - to padnie bez wody w ziemi to przecież nie ma korzenia . a o jaka odmianę chodzi ?
- goldflame - dorasta do ok. 60 cm wys. i 60 szer.
-golden princes-jest jeszcze niższa- ok. 30 cm.

aha- tawuły się nie dzieli ,chyba że chodzi wam o tawułkę ,a to już co innego. tylko kolor skojarzyłam z tawułą . te rozmnaża się tylko przez sadzonkowanie lub okład poziomy
Skrawek przed domem 08:57, 18 maj 2011

Dołączył: 18 maj 2011
Posty: 8
Do góry
Witajcie, od niedawna śledzę Ogrodowisko i w końcu zebrałam się i zarejestrowałam. Od jakiegoś czasu zastanawiam się nad przebudową małego fragmentu przed domem i chciałabym sie podzielić z wami moimi pomysłami a także prosić o cenne porady. Zalezy mi zeby uatrakcyjnić miejsce przed domem. Brakuje tam jakiejś kocepcji i ciekawego pomysłu. Przeglądając forum znalazłam parę inspiracji. Ten fragmencik jest niewielki ponieważ mi 12 m długości i około 3,5 m szerokości. o ulicy ogranicza nas stary żywopłot z tawuły jak podejrzewam. Nie chciałabym go usuwać bo jednak dobrze spełnia swoją funkcję, zastanawiałam się tylko na radykalnym zwęzeniu go bo juz jest dość szeroki. Tylko czy to bedzie ładnie wyglądało bo w srodku jest łysy, czy tawuły szybko odbijają? żeby lepiej zobrazowac wam to przedstawiam zdjęcia:
Ogród u stóp klasztoru 19:50, 15 maj 2011


Dołączył: 31 sie 2010
Posty: 7524
Do góry
podoba mi się pomysł z berberysami. są tam jeszcze żółte berberysy do wymiany na tawuły, i one mimo że po zimie ucierpiały to bardzo ładnie odbiły . mam nawet pomysł na niski berberys.nie trzeba by było tak często ciąć
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies