Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Mój drugi ogród- mały, ale komfortowy

Pokaż wątki Pokaż posty

Mój drugi ogród- mały, ale komfortowy

makadamia 19:16, 03 wrz 2019


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Aniu, celowo podrzuciłam Ci wątek Dragonki.
Poczytaj wcześniejsze strony, jak żeśmy dyskutowały, omawiały co i gdzie, patrzyły na ogród z różnych miejsc.

Te zdjęcia, które wrzuciłaś są bardzo dobre ale nie wystarczą żeby całościowo zaplanować ogród.
Potrzebny jest plan całej działki (porządny, z wymiarami) i potrzebne są zdjęcia z różnych punktów widzenia, w tym zdjęcia domu i tarasu.

Przy projektowaniu trzeba mieć na względzie zasadę "najpierw funkcja, potem forma".
Na podstawie tych zdjęć które wrzuciłaś, owszem: możemy wyrysować jakąś altankę i rabatki, ale skoro nie wiemy jak wyglądają okolice domu, to nie wiemy jak funkcjonalnie połączyć dom z altaną, jak poprowadzić ścieżki, gdzie posadzić drzewa, gdzie zaplanować główne punkty widokowe itd.
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
wimi 19:21, 05 wrz 2019


Dołączył: 15 kwi 2016
Posty: 71


Dzień dobry znowu,
Wgrywam zdjęcie oraz orientacyjny odręczny plan działki z domem.
Ostatni plan przedstawia też planowany zarys kostki brukowej (na fioletowo)- wygląda jakby było jej sporo,ale tak na prawdę wokół samego domu miejsca jest bardzo mało. Póki co "tabula rasa" oprócz domu i ogrodzenia z siatki wokół niewiele jest. Brakuje furtki bramy, kostki i nasadzeń oczywiście. W domu trwają ostatnie prace wykończeniowe, a ja marzę o ogrodzie

Tak jak patrze na ten plan, nasuwają mi się pytania:
Czy dobrze rozplanowuję kostkę?
Gdzie postawić kosz na śmieci?
Gdzie ulokować kompostowniki? (planuję 2 szt)
Gdzie najlepsze miejsce na nawet najmniejszy trzepak na dywany i suszarkę do ubrań
Marzy mi się altana
Uwielbiam drzewa i lubię cień ale nie chcę żeby było mroczno- więc mam obawy które drzewa wybrać

Jeśli chodzi o dokładne wymiary- postaram się o nie w najbliższym czasie
____________________
Ania Mój drugi ogród-mały, ale komfortowy
wimi 19:28, 05 wrz 2019


Dołączył: 15 kwi 2016
Posty: 71

Jeszcze jedno zdjęcie - jeszcze muszę pomierzyć ale wygląda mi na to, że na tej mapce wymiar jest działki z drogą- której jestesmy wlaścicielami ale dajemy przejazd kolejnym za nami działkom. Ogrodzenie oczywiście bez drogi, więc i ogród cały węższy jest
____________________
Ania Mój drugi ogród-mały, ale komfortowy
wimi 19:30, 05 wrz 2019


Dołączył: 15 kwi 2016
Posty: 71
makadamia napisał(a)
Aniu, celowo podrzuciłam Ci wątek Dragonki.
Poczytaj wcześniejsze strony, jak żeśmy dyskutowały, omawiały co i gdzie, patrzyły na ogród z różnych miejsc.

Te zdjęcia, które wrzuciłaś są bardzo dobre ale nie wystarczą żeby całościowo zaplanować ogród.
Potrzebny jest plan całej działki (porządny, z wymiarami) i potrzebne są zdjęcia z różnych punktów widzenia, w tym zdjęcia domu i tarasu.

Przy projektowaniu trzeba mieć na względzie zasadę "najpierw funkcja, potem forma".
Na podstawie tych zdjęć które wrzuciłaś, owszem: możemy wyrysować jakąś altankę i rabatki, ale skoro nie wiemy jak wyglądają okolice domu, to nie wiemy jak funkcjonalnie połączyć dom z altaną, jak poprowadzić ścieżki, gdzie posadzić drzewa, gdzie zaplanować główne punkty widokowe itd.


Dziękuję za podrzucony wątek- jestem w trakcie czytania
____________________
Ania Mój drugi ogród-mały, ale komfortowy
wimi 19:42, 05 wrz 2019


Dołączył: 15 kwi 2016
Posty: 71
____________________
Ania Mój drugi ogród-mały, ale komfortowy
makadamia 14:12, 06 wrz 2019


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
O widzisz, - teraz to mogę pogadać. I porysować
Ale teraz to już się zbieram do weekendu, a w weekendy mnie na forum nie ma.
Obiecuję, że w poniedziałek wrócę z jakimiś pomysłami
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
wimi 19:39, 06 wrz 2019


Dołączył: 15 kwi 2016
Posty: 71
makadamia napisał(a)
O widzisz, - teraz to mogę pogadać. I porysować
Ale teraz to już się zbieram do weekendu, a w weekendy mnie na forum nie ma.
Obiecuję, że w poniedziałek wrócę z jakimiś pomysłami


Dziękuję- będę czekać na jakieś pomysły.

Dodam jeszcze, że lubię jak jest zielono, z dodatkiem koloru w postaci kwiatów. Jeśli chodzi o owoce-które też chciałabym, żeby się pojawiły, to nie koniecznie musi być odrębne miejsce na nie- mogą być jakby wplecione w ogród. Spodobała mi się ostatnio w szkółce kolumnowa jabłoń..i w ogóle podoba mi się bardzo wiele drzew: brzózki (widziałam też ostatnio w szkółce kolumnowe), myślę nad dereniem Kousa, jarząbem kolumnowym, może magnolia.. zbyt wiele chyba mi się już nie zmieści, więc coś będę musiała wybrać.

Na zdjęciu działki widać, że z dwóch stron biegną drogi dojazdowe, wokół jest parę też domków od których chciałabym się odgrodzić na zielono. Ogólnie jestem istotą społeczną, ale marzy mi się azyl pozdrawiam!


____________________
Ania Mój drugi ogród-mały, ale komfortowy
wimi 20:07, 08 wrz 2019


Dołączył: 15 kwi 2016
Posty: 71
Oglądnęłam dzisiejszy odcinek "Mai w Ogrodzie" i już wiem! Holenderskie ogrody są dla mnie idealne. Zawierają w sobie i nowoczesność i sielskość jednocześnie..i urzekającą prostotę. Przypomniało mi się też, że parę lat temu czytałam wątek Kwiatuholandii i wirtualnie obserwowałam jak powstaje "Ogród z perspektywą na przyszłość"
https://www.ogrodowisko.pl/watek/1546-ogrod-z-perspektywa-na-przyszlosc?page=323

To on mógłby być moją inspiracją. Skala w prawdzie nie ta..i wiem, że wymagałby pewnej konsekwencji..ale może warto spróbować?

I tak: wiem co mi się podoba, tylko jak taki efekt uzyskać?
Kostka jeszcze do rozplanowania-więc może i tym lepiej..
Czy lepsza w tym wypadku kanciasta-tzn bez zaokrągleń? Chciałabym, aby zimą też ogród dobrze wyglądał- jak zaplanować ramy ogrodu?
I jeszcze funkcjonalność..

____________________
Ania Mój drugi ogród-mały, ale komfortowy
makadamia 11:12, 09 wrz 2019


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Jak napisałaś "romantyczny" to myślałam że będziesz chciała iść w linie faliste, ale skoro holenderskie Ci się podobają, to zdecydowanie proste
Mnie też się ten styl podoba. Myślę, że te piny to jest to, co masz na myśli
https://pl.pinterest.com/pin/285486063867057683/
https://pl.pinterest.com/pin/285486063867053955/
https://pl.pinterest.com/pin/285486063867043981/
https://pl.pinterest.com/pin/285486063867043945/

A teraz względem funkcjonalności.
Jeśli dobrze odczytuję Twoje rysunki, to wyjście z salonu na ogród masz z boku domu, na ogrodzenie od wschodu. Na ścianie szczytowej masz zapewne wykusz i z tego względu zapewne nie ma możliwości zrobienia zadaszonego tarasu przy samym domu?

W takim razie sprawa pierwsza i podstawowa: musicie koniecznie postawić sobie porządną altanę z daszkiem, przy samym domu. W rogu działki będzie za daleko chodzić z talerzami, a winogrono nie chroni wystarczająco przed deszczem.

Kostkę od wschodniej strony położyłabym przy samym domu, a rabatę po stronie ogrodzenia - rośliny będą bardziej widoczne z okien domu i lepiej będą rosły. Przed salonem trzeba położyć trochę więcej kostki dla wygodnej komunikacji. Zostanie mało miejsca na rośliny, więc żeby nie patrzeć na goły żywopłot, na kostce postawiłabym coś, co będzie całoroczną ozdobą. Ławeczka otoczona donicami zapewniałaby dodatkowe siedzenie. Jakieś ciurkadełko dekoracyjnie podświetlone też byłoby super.
Dalej w prawo masz jakiś pokój, tam bym dała mniej kostki a więcej rabaty. I za tym pokojem postawiłabym jakieś przepierzenie, czy kawałek żywopłotu z furtką, który by zasłaniał część użytkową. Dookoła garażu wyłożyłabym wszystko kostką (zostawiając tylko miejsce na żywopłot). Tam postawiłabym trzepak, suszarkę (w cieniu, bo słońce wypala kolory), ewentualnie kompostowniki.

Natomiast co do części wypoczynkowej, to narysowałam dwie opcje:
w pierwszej jest jeden duży trawnik, a rabaty są bliżej domu i altany.


w drugiej podzieliłam ogród na dwie strefy: bliżej domu jest strefa ozdobno-wypoczynkowa, z rabatami, a z tyłu: część dziecięco-użytkowa. Z tyłu rabat można by było nawet posadzić niewysokie żywopłoty, żeby zasłonić plac zabaw i ewentualny warzywnik. Żywopłoty chroniłyby także rabaty przed piłkami i bieganiem dzieci.

W obydwóch opcjach proponowałabym dosadzić brzóz na całą prawą połowę ogrodzenia, żeby zasłonić tą wyższą część domu sąsiada. Z lewej strony posadzić tylko jakieś wyższe krzewy (robinia niech zostanie w rogu). Na tym kawałku rabaty od robinii do altany będzie dobre miejsce na część owocowo-warzywną.
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
makadamia 21:27, 09 wrz 2019


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
czemu zniknął mój post?

edit: pojawił się.
i tylko autorki wątku nadal brak
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies