Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Zapomniane ogrody Zręcina

Pokaż wątki Pokaż posty

Zapomniane ogrody Zręcina

August 12:16, 11 lut 2020


Dołączył: 11 lut 2020
Posty: 60

Przestrzeń łatwo podzielić trawami. Szybki efekt.


Szczypiorek rośnie prawie na każdej rabacie. Smacznie, ale i pięknie, kiedy kwitnie.


Widok z balkonu przy sypialni. Przedstawia zadrzewienia mojej części parku i tej należących do potomków pierwszych właścicieli. Na pierwszym planie paulownie w pąkach.


Mam białą i czarną morwę. Biała jest mdła, zaś czarna przepyszna. Podobna w smaku do czereśni.

____________________
Dom, to miejsce, gdzie człowiek jest gospodarzem. Ogród, to miejsce, gdzie człowiek powinien być grzecznym gościem. Zapomniane ogrody Zręcina
August 12:16, 11 lut 2020


Dołączył: 11 lut 2020
Posty: 60

Dereń Kousa to coś przepysznego! Szkoda, że więcej pestek, niż miąższu, ale może kiedyś ktoś wyhoduje odmianę deserową.


Warto zostawić rabaty, aby liściasty ogród nie zrobił się zbyt nudny jesienią i zimą. Może trawy śmiecą, ale taki urok tego czasu.


Widok z balkonu przy salonie. W lewym dolnym rogu widać katalpę chińską (żółtokwiatową), którą wysiałem w gimnazjum.


Trawę na uczęszczanych trasach zastąpię z czasem żwirkiem lub inną nawierzchnią.

____________________
Dom, to miejsce, gdzie człowiek jest gospodarzem. Ogród, to miejsce, gdzie człowiek powinien być grzecznym gościem. Zapomniane ogrody Zręcina
August 12:16, 11 lut 2020


Dołączył: 11 lut 2020
Posty: 60

Żywe "odkurzacze" ogrodowe. Lubię jak coś sobie biega, a przy okazji zje szkodniki. W zwartej roślinności niewielka liczba ptaków nie wyrządza szkód.


Tę rabatę czeka przebudowa i przecięcie krótką ścieżką w połowie, aby stworzyć nową oś, zakończoną ławką.


Gunnerze manicacie przez pierwsze latata lepiej odcinać kwiatostan, który spowalnia wzrost. Mamie się podoba, więc jeden zostawiłem.


wyjście na podwórko. Nie przekonują mnie wiszące plastikowe donice, więc w przyszłym roku z nich rezygnuję lub wymyślę coś innego.

____________________
Dom, to miejsce, gdzie człowiek jest gospodarzem. Ogród, to miejsce, gdzie człowiek powinien być grzecznym gościem. Zapomniane ogrody Zręcina
August 12:16, 11 lut 2020


Dołączył: 11 lut 2020
Posty: 60

Widok na paulownię od dołu.


Bardzo lubię zawilce japońskie


Kaczki mandarynki uwielbiają ślimaki. Wystarczy parka, żeby uporać się z tym dokuczliwym dla wielu problemem. Winniczki, których nie zjedzą przez muszle, to z kolei pyszna i wykwintna potrawa dla człowieka. Jak ktoś chce mieć jeszcze jajka, to polecam biegusy indyjskie. Ta rasa kaczek, chodzących jak pingwiny składa 300 zielonawych jajek rocznie. Mamy wtedy przyjemne z pożytecznym. Dorosłe ptaki wodne nie zostawiają wiele odchodów, bo mają wolny metabolizm. To młode ptaki rosną jak szalone i jak szalone zostawiają odchody. Ptak tym wygrywa z psem, że jego odchody znikają szybko, bo są półpłynne.


Wilce to piękne jednoroczne pnącza.

____________________
Dom, to miejsce, gdzie człowiek jest gospodarzem. Ogród, to miejsce, gdzie człowiek powinien być grzecznym gościem. Zapomniane ogrody Zręcina
August 12:16, 11 lut 2020


Dołączył: 11 lut 2020
Posty: 60

Kurczątka rasy araucana. Warto mieć kury, ponieważ zjadają połowę kuchennych odpadków. Reszta trafia na kompost. Jajka to efekt uboczny. Rasowe kury dodatkowo wyglądają bardziej elegancko od tych towarowych mieszanek.


Tym państwu szykuję większe oczko. Żółwie to wygodni pupile, bo od końca września do kwietnia nic nie jedzą i stoją w misce z wodą w chłodnej piwnicy. Całoroczne terrarium to nie jest idealna opcja dla tego gatunku.


Podszyt części parkowej jest wiosną naprawdę uroczy. Dywany kwiatów.


A to moja autorska rasa kury, nad którą pracuję od lat. Za 8-10 lat będę mógł ją oficjalnie zgłosić.

____________________
Dom, to miejsce, gdzie człowiek jest gospodarzem. Ogród, to miejsce, gdzie człowiek powinien być grzecznym gościem. Zapomniane ogrody Zręcina
August 12:17, 11 lut 2020


Dołączył: 11 lut 2020
Posty: 60

ten pan już nie żyje, ale może kupię nowego. Zagryzł go pies sąsiada, który zawsze się do niego łasił...a potem zmienił zdanie.


Rokitnik- zdrowo, śródziemnomorsko i pysznie.


W malinowym chruśniaku


Wieczornik damski pachnie nieziemsko!

____________________
Dom, to miejsce, gdzie człowiek jest gospodarzem. Ogród, to miejsce, gdzie człowiek powinien być grzecznym gościem. Zapomniane ogrody Zręcina
August 12:17, 11 lut 2020


Dołączył: 11 lut 2020
Posty: 60

Norka ryjówek obok przylaszczek. Niestety wiele osób myli ryjówki z gryzoniami. Te malutkie stworzonka są owadożerne i są sprzymierzeńcami ogrodu.


Woda z lilakiem i szałwią to mój ulubiony wiosenny napój!


Popołudniowy spacer po ogrodzie.


Jeśli chwasty nie dominują, pozwalam im wchodzić między rośliny. One też mają jakąś rolę w środowisku. Na dzikiej części mam 2 ary pokrzyw, w której jest mnóstwo gąsienic pazia królowej.

____________________
Dom, to miejsce, gdzie człowiek jest gospodarzem. Ogród, to miejsce, gdzie człowiek powinien być grzecznym gościem. Zapomniane ogrody Zręcina
August 12:17, 11 lut 2020


Dołączył: 11 lut 2020
Posty: 60

Kiedyś pod okapem gunnery tinctorii, urodlinu, wśród funkii i maliny japońskiej, zrobiła sobie gniazdko bażancica. Kolczaste pędy maliny wydały się jej widocznie skuteczną ochroną.


Mówię do roślin i zwierząt. Warto się z nimi zaprzyjaźnić. Kiedy czują się bezpiecznie, to lubią i nas.


Lasecznica trzcinowata rośnie wyżej, niż miskant olbrzymi. W tle widać już nie moją łąkę, na której dawniej był zbiornik wodny, a w tle drzewa, które sadził mój dziadek zaraz po zakupie działki.


Rabata angielska wiosną.

____________________
Dom, to miejsce, gdzie człowiek jest gospodarzem. Ogród, to miejsce, gdzie człowiek powinien być grzecznym gościem. Zapomniane ogrody Zręcina
August 12:17, 11 lut 2020


Dołączył: 11 lut 2020
Posty: 60

Ketmia syryjska, jakaś odmiana kolumnowa


Juki gwantemalskie nadają się tylko jako rośliny kubłowe/tarasowe. Nie potrzeba im dużych donic. Potrzebują dużo światła i okres chłodu zimą. Mieszkanie im tego nie zapewni, a suterena, czy garaż już tak. Te mieszkaniowe dziwnie się wyciągają, są cienkie, a liście długie, przewieszające się i zaginające w połowie.


Bernikle białolice wyszły na ślimaki. Wodne ptaki są bardzo grzeczne, bo nigdy nie wchodzą na rabaty, jedynie zanurzają szyje w roślinności...Warto pomyśleć o jakimś gatunku dla siebie. Te długowieczne ptaki żyją nawet 40-50 lat. Zbiornik wodny dla gęsi nie jest niezbędny, bo wolą chodzić, niż pływać. Wystarczy zapewnić balię, w której będą się opluskiwać dla higieny.



Jedna z najstarszych czeremch pospolitych na świecie. Kilka lat temu jej bliźniaczkę trafił piorun. Drzewa te często mają formę krzewiastą i są krótkowieczne. Ta ma około 180 cm obwodu pnia.










____________________
Dom, to miejsce, gdzie człowiek jest gospodarzem. Ogród, to miejsce, gdzie człowiek powinien być grzecznym gościem. Zapomniane ogrody Zręcina
Gardenarium 12:24, 11 lut 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Czy ta kaczka mandarynka jest uciążliwa w hodowli? Mam jeziorko, czy one by nie uciekły z posesji? Latają?
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies