Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Dębowe zakątki

Pokaż wątki Pokaż posty

Dębowe zakątki

anabuko1 08:37, 12 cze 2023


Dołączył: 28 gru 2013
Posty: 23548
mirkaka napisał(a)
Rododendrony masz zagłodzone, mają za wysokie ph gruntu. Nie pobierają przy takim wysokim ph ani żelaza ani magnezu.
Trzeba je wykopać, wsadzić do jakieś wanny czy wiadra i porządnie nawodnić całą bryłę korzeniową.
Wykopać spore doły dla nich i wymienić im całą ziemię. Pewnie masz glinę?
Kup kilka worów ziemi do Rh / ale nie samego kwaśnego torfu, tylko ziemię do rh, ona jest mieszana/ i kory sosnowej, wymieszaj to pół na pół, i w to posadź nawodnione rodki. Nie za głęboko, tak żeby górna warstwa korzeni była przykryta tylko kilku cm warstwą/ 3-5cm
Doły powinny być tak na 0,5 m głębokie i szersze niż ich korona.
Najlepiej zrobić dla nich jedną wspólną rabatę, czyli jeden wspólny dół.
Robota dla chłopa, sama nie dasz rady, ale jeśli chcesz mieć ładne rh to właśnie w ten sposób.
Po tej całej robocie nie zasilaj ich, dopiero na wiosnę. Najlepiej też jak byś znalazła dla nich miejsce w cieniu, albo częściowo w słońcu. Pilnuj podlewania, taka ziemia do rh szybko przesycha, dopiero po latach jak się stworzy własna ściółka z ich liści i cień będzie łatwiej.
Jeśli masz własną ziemię piach to możesz 1/3 jej dodać, ale jeśli glinę to raczej nie, no chyba że trochę tak 1/4 ale wtedy pilnuj ph, możesz nawet od razu podsypać samą siarką pylistą, takie posolenie. Potem taką siarką co parę lat trzeba sypać, pomaga w utrzymywaniu kwaśnego ph
Powodzenia w ratowaniu Pytaj jak jest coś niejasne

Bardzo ci dziękuję kochana Mirko, za te szczegółowe wszystkie szczegółowe informacje i instruktaż.
Tak zrobię według twoich zaleceń. Tylko pewnie to na koniec miesiąca dopiero wyjdzie. Trochę dużo prac i wyjazdów mam.
I raczej jak już je wyciągnę z ziemi to że miejscówki zmienię.Tak mocno cienia to nie mam. Niestety będą musiały ze słonecznikiem dać radę.
Ziemię do nich kupię i torf i muzę tak wymieszać ?
A jaką siarkę ? To już na wiosnę dać ?
____________________
Ania***Dębowe zakątki 2***Dębowe zakątki 1*** Moja wizytówka
anabuko1 08:50, 12 cze 2023


Dołączył: 28 gru 2013
Posty: 23548
April napisał(a)


CUDO, zbieraj nasionka To się musiała jakaś odmiana wysiać. Moje wszystkie cienkie, powyciągane. Tu się coś fajnego musiało zmieszać że ona taka napakowana.
Piękne zdjęcia geranium magnificum. Moje w tym roku strajkują, tym bardziej zazdroszczę. Uwielbiam je mimo krótkiego kwitnienia.
Zresztą wszystkie zdjęcia piękne robisz

Jolu, myślę, że tej oto naparstnicy pasuje miejsce i samo obłożenie skoszoną trawą.
Mam też takie w innych miejscach i tam nie są takie dorodne.
Nasionka zbiore. Też je chcesz?
Ja dopiero 2 sezon cieszę się tym bodziszkiem . Nie wiedziałam, że on może zastrajkować w kwitnieniu.
Kolor i wielkość kwiatu ma bardzo ładny. Mogłabym go mieć więcej w ogrodzie. Na razie mam 1. Może się rozrośnie i da się podzielić ?
Dziękuję bardzo
Cieszę się , że moje ogrodowe zdjęcia się podobają
____________________
Ania***Dębowe zakątki 2***Dębowe zakątki 1*** Moja wizytówka
anabuko1 09:17, 12 cze 2023


Dołączył: 28 gru 2013
Posty: 23548
Adela napisał(a)
Dawno nie widziałam tak pięknych naparstnic. Bodziszki też urocze Dostałam od Uli m.inn. bodziszka himalajskiego. Ciekawa jestem, jak się u mnie przyjmie.

Aniu - czytam, że bierzesz się za ratowanie rododendronów. Koniecznie!
Ja długo się uczyłam, jak je uprawiać. Jestem widać tępym uczniem
Sporo sztuk mi wypadło z ogrodu, bo nie miałam cierpliwości czekać na powodzenie eksperymentu .
Zawsze kupowałam nowe krzewy.
A Tobie życzę sukcesów. Masz doświadczonych doradców.
Pozdrawiam

Tak jak pisałam już wcześniej tej naparstnicy musiała posłużyć skoszoną i obłożona trawa. A może i miejscówka pod lasem.
Bodziszki i ja lubię. Ten niebieski jest pokazały i dla mnie najładniejszy
Nie znam tego bodziszka himalajskiego.
Tak, spróbuję ratować te 2 rododendrony. A czy mi się uda. Zobaczymy...
Mirka mi udzieliła bardzo szczegółowe i cenne informacje informacje.
W sumie to już 3 wcześniej straciłam.
To jeszcze raz spróbuje.
____________________
Ania***Dębowe zakątki 2***Dębowe zakątki 1*** Moja wizytówka
anabuko1 09:41, 12 cze 2023


Dołączył: 28 gru 2013
Posty: 23548
AnnaMS napisał(a)
Witaj Aniu , ale masz piękny wybuch kwiecia U mnie większość jeszcze w pąkach.
Kolorowo i pewnie pachnąco, ogród jak malowany
A jak u Ciebie z hostami? Widzę, że zdrowe, ładne, to dobrze, moje dopadło staśmienie ...

A witaj Aniu.
Kwiecie ogrodowe różnego rodzaju ja lubię
Oj, na pewno coś ci tam kwitnie.
Ogród żyje, zmienia się.
Hosty rosną nawet dobrze.
Niektóre troszkę przez ślimaki podziurawione
Co to znaczy stasmienie ?
Nie wiem...
____________________
Ania***Dębowe zakątki 2***Dębowe zakątki 1*** Moja wizytówka
anabuko1 10:06, 12 cze 2023


Dołączył: 28 gru 2013
Posty: 23548
Roocika napisał(a)
Ania, pięknie masz w ogrodzie.
Wpadła mi w oko ta biała piwonia- cudo!

Ta biała piwonia i mi się podoba.
Mam kilka piwonii. Młode. W tym roku połowa już mi kwitnie czy zakwitnie. Ale jeszcze połowa w tym roku nie pokaże kwiatów.
Nic, poczekam
____________________
Ania***Dębowe zakątki 2***Dębowe zakątki 1*** Moja wizytówka
sylwia_slomc... 11:59, 12 cze 2023


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81959
anabuko1 napisał(a)

Mam już 7 lat te obrazki włoskie. I dopiero pierwszy raz mi zakwitły. Mam nadzieję, że potem czerwone kuleczki zobaczę

To chyba zależy od odmiany bo moje kwitły, ale kuleczek nie było
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
sylwia_slomc... 12:10, 12 cze 2023


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81959
Aniu co do rodków to wygląda na chlorozę, zażółcone listki z widocznym unerwieniem. Brak im żelaza, którego z jakiegoś powodu nie są wstanie pibrać z podłoża. Najczęstš przyczyną jest zbyt wysokie pH one potrzebują naprawdę kwaśnej gleby. Lub zasolenie tej gleby nawozami sztucznymi. Wyjmij je z ziemi. Wymień podłoże dość szeroko na grunt rodzimy przemieszany przynajmniej pół na pół z torfem kwaśnym, piaskiem i obornikiem kompostowanym lub kompostem, posadź, obficie podlewaj. W tym sezonie nie nowoź nawozami sztucznymi. Jedynie opryski dolistne z żelazem i florowitem do kwadolubów a najlepiej pełną mieszanką Bogdzi. I powinna być poprawa. Są słabe, mogą jeszcze za rok nie kwitnąć, ale w następnym roku już powinno być lepiej. Te moje co w tym roku w podwórku kwitły to takie ratowane po powodzi właśnie. Też kiepskie były. Ważne by przy sadzeniu nie zasypać im szyjki korzeniowej ziemią o niczym na korzeniach nie ściółkować.
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Gosialuk 20:19, 12 cze 2023


Dołączył: 20 lut 2016
Posty: 5263
Aniu a ja z innej beczki. Jak tam żyje modrak sercolistny? Czy on teraz jakoś nie zakwita?
____________________
Gosia Bylinowa łąka
anabuko1 22:31, 12 cze 2023


Dołączył: 28 gru 2013
Posty: 23548
Dorota321 napisał(a)
Prześliczna ta biała naparstnica, ale i bodziszek ładnie przyciąga wzrok.

Ta biała naparstnica pod lasem w tym roku jest naprawdę okazała.
Bodziszek i mnie urzekł

____________________
Ania***Dębowe zakątki 2***Dębowe zakątki 1*** Moja wizytówka
anabuko1 22:34, 12 cze 2023


Dołączył: 28 gru 2013
Posty: 23548
ElzbietaFranka napisał(a)
Mirka dobrze napisala. Ja to bym po posadzeniu pryskalam co 2 tygodnie magiczna siła do rododendronów lub iglaków (można pryskać wszystkie kwasoluby).
Mogą rodki mieć hytowtoroze. Trzeba by było przed posadzeniem po tej kąpieli spryskać korzeń previcurem ( obojętnie jakim środkiem na fytoft...,).
Trzeba podlewać.

Jeszcze jedno poobrywaj wszystkie chore brązowe liście. Jak skończy RD kwitnąć oberwij kwiatostany. Tylko uważaj abyś nie oberwała młodych małych pedow.

Nie wszystkie rośliny się wszystkim udają. Rododendrony to ciężki krzak do prowadzenia.
Też miałam początki opłakane. Teraz jakoś sobie radzę.
Jednego uratowałam i ładnie kwitnie.

Azalie są łatwiejsze.

Elu dziękuję za cenne rady. będę starała się ratować te moje bidne rodki
____________________
Ania***Dębowe zakątki 2***Dębowe zakątki 1*** Moja wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies