Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Z nadzieją do przodu

Pokaż wątki Pokaż posty

Z nadzieją do przodu

NatkaRabatka 19:28, 28 kwi 2020


Dołączył: 26 kwi 2020
Posty: 17


Moja inspiracja dla was hehe
____________________
Z nadzieją do przodu
Gruszka_na_w... 20:49, 28 kwi 2020


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21989
A kto będzie ciął te kule?
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
NatkaRabatka 13:33, 29 kwi 2020


Dołączył: 26 kwi 2020
Posty: 17
Dobre pytanie Wkleiłam, bo spodobała mi się kompozycja, ale nie zakładam, że muszę mieć takie kule w moim ogrodzie hehe
____________________
Z nadzieją do przodu
Gruszka_na_w... 10:36, 19 lip 2020


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21989
Nie mogłam zmotywować Natki do sukcesywnego wklejania zdjęć, więc wzięłam sprawy w swoje ręce.
Asiu/ Makadamio, bardzo dziękuję za wsparcie techniczne. Twój plan został nieco zmodyfikowany. Jak wiesz projektant swoje, a inwestorzy mają swoje ograniczenia.
Wypośrodkowaliśmy.
Prace w ogrodzie rozpoczęły się w maju, czyli ogród ma dwa miesiące. Jak na niemowlaka nie jest źle.
Wycieczkę po ogrodzie zaczniemy od rabaty z boku budynku. Miejsce wyjątkowo trudne, gdyż na tę właśnie stronę wychodzi bardzo wiele okien sąsiedniego budynku. Dodatkowa trudność techniczną stanowi różnica w poziomach sąsiednich działek.
W planie Asi były tam drzewa.
Inwestorzy nie chcieli czekać aż drzewka zbudują przesłonę. Na skarpie położona została mata, u jej stóp posadzono tuje. Te są jeszcze za niskie, aby zapewnić intymność wypoczynku na tarasie. Postawiono drewnianą przesłonę. Nie ma jeszcze decyzji, czy będzie elementem stałym, czy też w pewnym momencie zostanie usunięta.
Z boku budynku ma być w przyszłości kostka, a pod wiszącym tarasem szary grys.






Między tujami a krawędzią trawnika wykrojona została rabata. Wystawa północno-wschodnia narzucała wybór roślin znoszących cień i półcień.

Padło na hortensje Limelight, hosty, miskanty Variegatus, bergenie.



Udało mi się przekonać Natalkę do jarzmianek.




____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 10:52, 19 lip 2020


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21989
W maju i w czerwcu robiony był trawnik. Trawa wysiewana była w dwóch etapach.

W narożniku działki na życzenie mężatego Natalki powstał zakątek brzozowy z Doorenbosów.



W samym narożniku stykają się 4 działki. Tam posadziliśmy w trójkącie 3 świerki serbskie podsadzone hortensjami Annabell.



Między brzozami rośnie turzyca ID, a przy granicy z trawnikiem hortensje Limelight i bodziszek.

Pod tujami wsadzone są Variegatusy.



____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 11:33, 19 lip 2020


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21989
Od wschodu ogród graniczy z działką, która obsadzona została żywopłotem tujowym. Nie było potrzeby dublowania żywopłotu, bo tuje z pewnością lekko przerosną przez ogrodzenie. Natalka jest bardzo młodą osobą, bez ogrodniczego doświadczenia. Nasadzenia na tym odcinku są nieskomplikowane. To powtarzające się sekwencje grabów Fastigiata w cisowej kostce, seslerii jesiennej i żurawek oraz róż Bonica, miskantów Gracilismis i kocimiętki. Zaskoczyły nas róże. Wczesną wiosną sadzone były w szkółce do doniczek jako krzaczki z gołym korzeniem. Sprzedano nam je bez gwarancji, że eksperyment się uda.
Przy wysiewie trawnika rozpędzono się trochę. Trzeba odzyskać dla rabaty miejsce na rozrost kocimiętki.

Nie udało się niestety nabyć wszystkich grabów jednakowej wysokości. część to mikruski. Ale urosną.





I w drugą stronę.





____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 12:00, 19 lip 2020


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21989
W swoim planie Asia zaproponowała stworzenie kącika, który wymuszałby chęć zejścia z tarasu. Miał to być placyk. Inwestorzy nie do końca zaakceptowali tę propozycję.
Nie przewidują biesiadowania przy ognisku/ grillu, zbudowania konstrukcji na powieszenie hamaka, ale zaakceptowali trawiasty placyk na leżaki.
Dla podkreślenia "placykowatości" tego miejsca powstała rabata z wiśniami Amanogawa, śmiałkami darniowymi, żywopłotkiem z berberysów Erecta. Namówiłam z trudem Natalkę na wsadzenie między śmiałki bylin. Ławka jest elementem tymczasowym. Nie wykluczamy, że w przyszłości ta rabata bardziej się "wgryzie" w trawnik.











Za tą rabatą (cisowy żywopłotek) będzie ogródek warzywny. W tym sezonie jest w wersji minimalistycznej.



Pod płotem planowany jest dwukomorowy kompostownik, a potem grządki warzywne.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 12:14, 19 lip 2020


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21989
Trochę się nagłówkowałyśmy nad sposobem zagospodarowania miejsca za ławeczką. Nie mogło to być nic szczelnego, aby nie zacieniało nazbyt warzywnika.
Padło na podkrzesywane świdośliwy Lamarca, żywotnikowe kulki Hosserii i dwie rozplenice Paul's Giant. Położone zostaną kamienne stopnie umożliwiające chodzenie na skróty do kompostownika.



Wzdłuż ściany budynku (wystawa wschodnia) posadzone zostały 3 rododendrony, hortensja bukietowa, miskanty Variegatus. Jako zadarniacz wystąpi runianka. Rabatę kończy cisowy żywopłotek i bordowolistna śliwa wiśniowa.







Do ogrodu wdarły się sarny i trochę oskalpowały cisy. Mamy nadzieję, że dojdą do siebie. Cisy oczywiście. Trzeba było posiłkować się ogrodzeniem budowlanym, aby uratować rośliny.
Między rabatą pod oknem a rabatą przy ławeczce planowane jest przejście do warzywnika.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 12:27, 19 lip 2020


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21989
Na planie zaprojektowanym przez Asię rabaty w okolicach tarasu miały być tylko po bokach.
Tu dokonałyśmy jednak korekty i rabaty otaczają taras ze wszystkich stron. Z komunikacją na lewo i prawo nie ma problemu, a do przejścia na wprost wykorzystałyśmy kamienną kształtkę.





W narożnikach płyty tarasowej posadzone są świdośliwy Lamarca, pod nimi żywotnikowe kulki. Na froncie są irysy syberyjskie, rozplenica, firletka, czosnki główkowate.
Może kiedyś Natalka dojrzeje do wsadzenia tam czegoś innego (większej ilości bylin, może róż).
Po lewej stronie rosną kocimiętki, rozchodniki w stipie, hortensje, imperata cylindryczna. Po prawej rosną rozchodniki, imperata, kukliki.







____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 12:46, 19 lip 2020


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21989






Jako zimozielone akcenty wystepują też kolumnowe cisy.






Natalko, dziękuję za zaufanie.
Praca z Wami to była przyjemność.

Z tyłu prace są już w zasadzie zakończone.
Do zagospodarowania został front. Ale o nim za jakiś czas.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies