Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Z nadzieją do przodu

Pokaż wątki Pokaż posty

Z nadzieją do przodu

Gruszka_na_w... 21:17, 15 maj 2022


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21904
Front
W zeszłym sezonie tworzyłyśmy z Natalką rabaty frontowe. Nie są jeszcze wykończone w pełni, aby nie zakłócać przyszłych prac przy ogrodzeniu frontowym. Pasek graniczny z drogą jest wciąż wyłożony matą, aby zagłuszyć wieloletnie chwasty i zapobiec wysiewaniu nowych.
Natalka nie zmobilizowała się jesienią do nasadzeń cebulowych kwitnących wiosną, więc o tej porze roku szału tam jeszcze nie ma.
W kwadratowej rabacie rośnie magnolia podsadzona azaliami i żurawkami. Na posadzenie tam czegoś więcej zgody nie było.
Wzdłuż podjazdu rosną Gracilismusy, kosodrzewiny Pumilio (wybór Natalki), rozplenice, żurawki Paris i różowe szałwie. Pod oknem kuchennym rosną trzy Palibiny, za nimi miskanty Zebrinus, a przed nimi imperata cylindryczna. Na samym brzegu żurawki Obsydian.
Na wysokości frontu granicę z sąsiadem Natalka zdecydowała obsadzić miskantami Giganteus. Wciąż z tym polemizuję.





____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 21:40, 15 maj 2022


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21904
Rabaty przytarasowe to chyba moje ulubione miejsce w tym ogrodzie. Rośliny bardzo szybko ruszają. Dużo jest bylin. Są też zimozielone akcenty.
Z prawej strony tarasu rosną rozchodniki z bezodmianową imperatą cylindryczna.





Bardzo podrosły posadzone w narożnikach tarasu świdośliwy. Za kilka lat fajnie będą wyglądać.



Teraz kwitną kukliki. Lada moment zakwitną irysy syberyjskie. Na pozycjach startowych są kocimiętki.

Na wysokości okna salonu rabata się załamuje, robi uskok i potem ciągnie się aż do końca budynku. Na tym węższym fragmencie rosną rodki i hortensje. Kończy ją śliwa wiśniowa Pissardi i cisowy żywopłotek.





I widok od strony budynku. Czekamy aż wystrzelą w górę cisowe igiełki, aby nieco wypiętrzyć to miejsce.

____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 22:04, 15 maj 2022


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21904
Wczorajsza wizyta w ogrodzie Natalki bardzo mnie zaskoczyła. Zakładaliśmy ten ogród dokładnie dwa lata temu i już wtedy namawiałam ich na niewielki warzywnik i kompostownik. Realizacja ciągle się odwlekała. Przy okazji przycinania moich paneli na kompostownik wciąż drążyłam im dziurę w brzuchu.
Kiedy tylko powstało ogrodzenie wzdłuż północnej granicy, mężaty Natalki zrobił rasowy kompostownik. Dwa razy większy niż mój. Pełna zazdrość!
W pobliżu rosną miskanty. Będą go w sezonie dobrze maskować, ale i tak zostanie przysłonięty matą trzcinową.







Pobudowlany ugór został przekopany i odchwaszczony, a potem powtórnie przekopany z korą. Poczynione zostały pierwsze wysiewy. Ziemia w tej części będzie wymagała jeszcze dużo pracy, aby była przyjemna w obróce (zielone nawozy, obornik, kompost), ale spokojnie można to zrobić pod koniec sezonu. Skoro jest zapał do siania, to trzeba temu tylko przyklasnąć.

Najwięcej problemów w tej części ogrodu sprawia nam cisowy żywopłotek, który ma oddzielać część ozdobną od użytkowej. Natalka nie dostrzegła, że zimowa pora pod korzeniami cisów coś ryło. Korzenie wisiały w powietrzu i wczesną wiosną trzeba było cisy reanimować. Ożywają, choć do pełni urody sporo im brakuje.



W tej części ogrodu Asia/ Makadamia zaprojektowała rabatę wgryzającą się w trawnik. To był świetny pomysł. Ogród dzięki tej rabacie przestał być trawnikiem z rabatami pod płotem.
Rosną tam dwie Amanogawy (kwitły dość obficie), śmiałki darniowe, przetaczniki, jeżówki . jest też żywopłocik z berberysów Erecta.






____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 22:19, 15 maj 2022


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21904
Tzw. rabata grabowa. Graby Fastigiata mają w nóżkach cisy. Między cisowymi "skarpetkami" rośnie sesleria jesienna i żurawka.

Tej rabacie potrzeba jeszcze trochę czasu. Graby podrosły, ale jeszcze musza zmężnieć.. Sadzonki seslerii nie rosną wszystkie równomiernie.





Ta rabata kończy się zagajnikiem z brzóz Doorenbos podsadzonych turzycą ID. W głębi rosną miskanty Variegatus, a z brzegu hortensje i bodziszki.





Oprócz kłopotów z cisami są też problemy z rodkami. Mimo starannego przygotowania gleby, nie rosną najlepiej. Usadowione są w miejscu częściowo znajdującym się pod dachem. Z tego powodu trzeba bardzo pamiętać o ich systematycznym podlewaniu. Z tą pamięcią różnie bywa.

____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Johanka77 23:12, 15 maj 2022


Dołączył: 12 maj 2016
Posty: 13628
Ale pięknie!
Dobrego doradcę Natalka ma!
____________________
Asia Ogród Pierwszy (nie)Wielki *** Ogród Pierwszy (nie)Wielki part 2. *** Wizytówka *** Jankowskie Jeziorany - las, woda, cień
Gruszka_na_w... 23:18, 15 maj 2022


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21904
Johanka77 napisał(a)
Ale pięknie!
Dobrego doradcę Natalka ma!


Ona ma bardzo podobne reakcje do Twoich sprzed lat. Ile się czasem muszę natrudzić, że przepchnąć jakąś nowinkę. Myślę, że za jakieś dwa lata ogród będzie już częściowo wypiętrzony.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Agatorek 00:53, 16 maj 2022


Dołączył: 17 gru 2020
Posty: 13039
2 lata i taki już wyrośnięty ogród, super , a kanciki pierwsza klasa

Haniu, spisałaś się na medal
____________________
Agnieszka ***** Ogród z zegarem ***** Pura vida Kostaryka ***** Hawaje
Magara 01:43, 16 maj 2022


Dołączył: 27 mar 2018
Posty: 6536
Haniu, masz drugi wątek
____________________
Magara Magary Dramaty z Rabaty
Wiolka5_7 08:04, 16 maj 2022


Dołączył: 05 lut 2013
Posty: 20438
Dzięki Tobie Natalia ma piękny ogród no i mąż widzę, że się super wkręcił
____________________
Wiola Malymi krokami - Ogrod Wioli *Wizytówka*
Roocika 08:24, 16 maj 2022


Dołączył: 14 gru 2017
Posty: 7943
Gruszka_na_wierzbie napisał(a)







Ten widoczek bardzo mi się podoba.

Wszystko fajnie przemyślane.
____________________
Asia Ogród w dolinie Wysoczyzna Elbląska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies