Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Z nadzieją do przodu

Pokaż wątki Pokaż posty

Z nadzieją do przodu

makadamia 20:08, 27 kwi 2020


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
szkoda
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Gruszka_na_w... 20:16, 27 kwi 2020


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21904
makadamia napisał(a)
szkoda


Ta przestrzeń po prawej bocznej stronie budynku jest problematyczna z uwagi na sąsiedni budynek. Na tę stronę wychodzą aż 3 jego okna. W połowie szerokości budynku kiedyś stanie drewutnia, ale bok tarasu jest widoczny jak na widelcu.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
NatkaRabatka 20:18, 27 kwi 2020


Dołączył: 26 kwi 2020
Posty: 17
Już jestem. Więc już wiadomo, że będzie chodnik dookoła domu. Tam gdzie ziemia przed domem, wszystko nasze. Zaraz wejdę na linki i dam znać co mi się podoba.
____________________
Z nadzieją do przodu
NatkaRabatka 20:25, 27 kwi 2020


Dołączył: 26 kwi 2020
Posty: 17
Zdecydowanie geometryczny ogród! Ten pierwszy link z trawami i między nimi kolorowe jeżówki, wygląda interesująco Myślałam też o hortensjach w dużej ilości.
____________________
Z nadzieją do przodu
makadamia 09:55, 28 kwi 2020


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Pierwszy pomysł:


priorytety
- zasłonięcie sąsiednich budynków
- widok z tarasu
- widok z dużego okna

kłopot jest z warzywnikiem, bo nie można posadzić posadzić drzew, które by go zacieniały, więc powstaje dziura w nasadzeniach.
dlatego oprócz jakiś drzew typu grab fastigiata czy grusza chanticleer (duże kółka wzdłuż ogrodzenia) zaplanowałam niskie, bardziej rozłożyste drzewa bliżej tarasu, np.: wielopniowe śś lub parocje (kolczaste kółka). Powinny trochę zasłonić tą dziurę.
Oprócz tego proponuję warzywnik zasłonić szpalerem drzewek owocowych (na forum ma takie Malkul).
Dodatkowo, moje osobiste zdanie jest takie, że w tak dużym ogrodzie dobrze żeby było coś, co wyciąga właścicieli do niego. Żeby był powód do zejścia z tarasu. Inaczej to tylko marnowanie przestrzeni. Dlatego proponuję przy warzywniku ocieniony placyk na hamak lub leżaki, a pod prawym ogrodzeniem - ławeczkę (od kiedy sama mam ławeczkę, to wszystkim proponuję).
przestrzeń proponuję trochę podzielić różnej wysokości żywopłotami: te ciemne to zimozielone "coś", a te żółte to mogłyby być albo berberysy typu "tiny gold", albo tuje golden tuffet.
wymyśliłam jeszcze kulki z trzmieliny na pniu (jasnozielone kółka) - stanowiłyby dodatkowy mocny akcent i zapewne będą w Twoim guście ale nie mam pewności, czy będą pasowały do drzewek wielopniowych, więc się nie upieram.
Reszta nasadzeń do uzupełnienia.
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
NatkaRabatka 11:37, 28 kwi 2020


Dołączył: 26 kwi 2020
Posty: 17
Wow!!! Dziękuję za profesjonalny projekt Co do warzywnika, podoba mi się pomysł z obsadzeniem go drzewkami owocowymi
Ciekawy pomysł z tym placem na leżaki w ogrodzie. Nie myślałam o tym, bo jak do tej pory, latem czas spędzamy na tarasie. Będzie to główne miejsce spotkań towarzyskich.
Co do drzew i krzewów, muszę przetworzyć wszystkie informacje. Mąż bardzo chce brzózki w ogrodzie. Ja nie jestem przekonana.
____________________
Z nadzieją do przodu
makadamia 12:47, 28 kwi 2020


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Brzózki są fajne. Najbardziej polecane są doorenbosy.
Przy domu mogłyby być, natomiast nie za bardzo pasują do grabów, więc jeśli mąż bardzo zdeterminowany, to trzeba jeszcze przemyśleć układ

Brzózki najlepiej wyglądają porozrzucane, nie w szpalerze, więc grabów nimi nie zastąpimy.

A placyk można wykorzystać na postawienie paleniska albo kociołka - tarasu do tego celu nie wykorzystacie
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Anda 13:27, 28 kwi 2020


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33251
Witaj Natko Ja z pytaniem właściwie do Asi Dlaczego brzozy nie pasują do grabów? Serio pytam.
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
makadamia 15:40, 28 kwi 2020


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Noooo, mnie nie pasują.
Graby są takie... formalne, a brzozy wręcz przeciwnie.
Ale jeśli masz jakieś fajne inspirki, to ja zawsze gotowa jestem zmienić zdanie
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Anda 18:03, 28 kwi 2020


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33251
makadamia napisał(a)
Noooo, mnie nie pasują.
Graby są takie... formalne, a brzozy wręcz przeciwnie.
Ale jeśli masz jakieś fajne inspirki, to ja zawsze gotowa jestem zmienić zdanie


Graby niecięte też są dla Ciebie formalne?

Poszukam
Ewentualnie zrobię fotkę mojej brzózki na tle nieformalnych grabów za płotem Tylko, że ten widok nie nadaje się na inspirkę



____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies