Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki jodeł, jodła - Abies

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki jodeł, jodła - Abies

Gardenarium 00:46, 01 paź 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Otrzymaliśmy takie zapytanie:

Moi drodzy myślę że piękny ogród nie jest mi pisany, sił coraz mniej nikt w domu nie zauważa piękna roślin więc chciałam ich wszystkich zachwycić JODŁĄ KOREAŃSKĄ i cóż żółknie, traci igły a jej szyszki już rozleciały się w drobny mak w lecie sączyła się z nich żywica.Opylałam talstarem co 2 tygodnie na wiosnę aż do czerwca i nic.Proszę o rady.

Pozdrawiam zrozpaczona ewka


A może ona wcale nie ma szkodników tylko za mokro?
Możesz wkleić zdjęcie?
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
vesper 22:36, 22 lip 2012


Dołączył: 09 sie 2011
Posty: 138
Wątek nieco zapomniany, ale spróbuję z zapytaniem. Mam u siebie jodłę koreańską (chyba), była przeceniona po okresie bożonarodzeniowym. Po posadzeniu straciła wszystkie igły, ale w kolejnym sezonie puściła nowe przyrosty, podobnie w tym roku. Niestety, te z zeszłego roku są przybrązowiałe. Czy to przemarznięcie, czy jakaś inna przyczyna? Nie miała do tej pory szyszek i jakoś słabo z nią. Jak można jej pomóc? Nawożona była Magiczną Siłą.




____________________
Ogródek vesper
goniak 07:29, 23 lip 2012


Dołączył: 13 lis 2010
Posty: 1276
Może to być choroba grzybowa np. osutka jodły. Kiedy zauważyłaś objawy ? Twoja jodła ma ogólnie słabą kondycję zdrowotną, co widać na zdjęciu i jako osłabiona jest bardziej podatna na różne infekcje.
Kiedy wykonywałaś nawożenie ?
Spróbuj ją opryskać preparatem grzybobójczym Topsin.
____________________
Małgosia mój zielony świat
vesper 13:08, 23 lip 2012


Dołączył: 09 sie 2011
Posty: 138
Małgosiu, objawy zauważyłam w zeszłym tygodniu, ale pewnie już dłużej ten stan się utrzymuje. Ostatni raz nawoziłam ok. dwóch tygodni temu, na igły i doglebowo nawozem interwencyjnym.

Tę jodłę chcę przesadzić w bardziej nasłonecznione miejsce, czy w tym stanie to jest wskazane? Może gdybym przygotowała jej dobre miejsce i glebę, ruszyłaby? A oprysk zrobię, wg Twojej rady.
____________________
Ogródek vesper
Sebek 11:17, 30 lip 2012


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Na razie nie przesadzaj, bo jest gorąco. Ale jeśli przygotujesz jej dobre miejsce jej stan na pewno się poprawi.
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
Gardenarium 20:50, 02 wrz 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Jestem ciekawa czy wytworzyła już nowe korzenie. Może ona resztkami sił żyje?

To nie jest jodła koreańska a jodła kaukaska moim zdaniem .

Obrazek
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
moni 20:51, 02 wrz 2012


Dołączył: 06 paź 2011
Posty: 834
pieski kochane też czasami swoje dołożą.
____________________
Mona
eliza3 10:51, 03 paź 2012


Dołączył: 12 kwi 2012
Posty: 7563
Mam jodłę, jest już duża i zawsze mnie cieszyła, ale chyba umiera!!! Czy ktoś mi może powiedzieć , czy można ją uratować i co jej jest ? Nie bardzo wiem, gdzie szukać pomocy i gdzie umieścić pytanie, na razie pytam tutaj, może ktoś tu zajrzy i mi pomoże.
Żółtych igieł najwięcej jest na dolnych gałązkach i stopniowo idą w górę na wyższe partie.







____________________
Ela - Kwiatki i rabatki u Elizy
Gardenarium 20:09, 04 paź 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Żółknięcie igieł może powodować kilka różnych przyczyn. Jedną z nich mogą być szkodniki (trzeba obejrzeć czy od spodu igieł nie ma kropek - odbarwień - mogą być to przędziorki - bo jodły są przez nie atakowane). Jeśli widać białe kłaczki - to ochojnik jodłowy.

Kolejna przyczyna to choroby grzybowe np. zamieranie pędów. Opryskujemy Bravo, Topsinem.

Czy nie ma pod korą maty? to też może zaszkodzić.

Zółknięcie może też powodować susza, albo wprost przeciwnie - zbyt dużo wody - może tam się zmieniły stosunki wodne ? Nadmiernego zagęszczenia tam nie ma? więc cień nie wchodzi w grę?

Sprawdź co jest z igłami, jeśli nic żadnych odbarwień kropek, to sprawdź czy nie jest za sucho - wtedy podlewaj obficie, codziennie zalewaj.

Jeśli za mokro - no to wiadomo - trzeba odwodnić teren.

Może to być też normalny objaw żółknięcia najstarszych igieł, jeśli wykluczysz pozostałe punkty.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
eliza3 20:36, 04 paź 2012


Dołączył: 12 kwi 2012
Posty: 7563
Danusiu, dziękuję za szybką odpowiedź.
Jodły rosną przy brzozach, więc może faktycznie mają za sucho, zaczęłam je podlewać, bo też pomyślałam, że to może być przyczyna żółknięcia. odniosłam też wrażenie, że igły żółkną w zastraszającym tempie, jutro zobaczę pod kątem szkodników.
____________________
Ela - Kwiatki i rabatki u Elizy
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies