Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Mały ogród w wielkim mieście - metamorfoza

Pokaż wątki Pokaż posty

Mały ogród w wielkim mieście - metamorfoza

Magdic 03:26, 01 cze 2020

Dołączył: 04 maj 2020
Posty: 35
Rabaty ozdobne:
Największa wzdłuż zachodniej strony zakończona poprzecznym fragmentem zasłaniającym kącik dla dzieci i bardziej roboczą część.

Druga szeroka rabata w poprzek oddziela część bardziej reprezentacyjną widoczną z tarasu od części warzywno-owocowej.

Jodła może być obsadzona też w kwadraie lub kole w zależności od tego czy pojawią się zaogrąglenia.

Przejście wzdłuż domu od bramy (przy bramie ma być wiata kiedyś) do ogrodu marzy mi się w formie wijącej się tajemniczo ścieżki pod świerkami obsadzonymi w stylu leśnym. Tylko tam jest beton i młodsze dzieci po nim jeżdżą na rowerkach . Poczekam trzy lata aż im tam będzie za ciasno chyba.

Mała kwadratowa rabatka narożna - może na zioła.

Rabata wzdłuż lasu - nie za szeroka, bo tam będzie ciąg komunikacyjny między piaskownicą a domkiem.

Wiśnia przy domku jest niska i rozkrzewiona, ładnie kwitnie i ma owoce. Rosną pod nią konwalie i trzmielina. Rozważam jej usunięcie, ale trochę mi szkoda.

Zasłony od sąsiadów:
Od zachodu sąsiad sam jest odgrodzony panelami drewnianymi w miejscach gdzie nie ma tuji. Tuje zostaną albo nie, to się okaże, czy odrosną. Jeśli nie odrosną to będzie żywopłot, pewnie liściasty. Nie wiem, czy do tuji się przekonam jeszcze. Oprócz tych z tyłu domu mamy przed domem kolejne wybujałe okazy na 7-9 metrów, suche w środku. Nie mogę już patrzeć na nie. Może szmaragdy jako element ozdobne. Ale szpaler - chyba już nie.

Od wschodu nie jesteśmy osłonięci i nam to nie przeszkadza, ale nie wiem, jak się sytuacja rozwinie, bo dom obok jest wystawiony na sprzedaż. Mam nadzieję, że jeżyny urosną duże, bo lubimy. Nie chcę tam przy warzywach odgradzać się za bardzo, bo zasłoniłabym słońce przed południem.

Od lasu jesteśmy osłonięci panelami drewnianymi i tego bym się trzymała. Tam trzeba płot wymienić, bo jest pochylony i oplątany pnącymi roślinami z lasu.

Miejsce, gdzie zaplanowałam warzywa i owoce to najbardziej nasłonecznione miejsce w ogrodzie - przez większość dnia jest tam słońce.

Pod lasem też będzie słońce po usunięciu stamtąd pojedynczej tuji i świerku.
____________________
Magda Mały ogród w wielkim mieście - metamorfoza
Magdic 03:31, 01 cze 2020

Dołączył: 04 maj 2020
Posty: 35
Tyle tymczasem wyjaśnień, bo zaraz ptaki zaczną śpiewać i spać nie dadzą .
Ciekawa jestem Waszego zdania i propozycji zmian w planie. Jak wprowadzić zaokrąglenia i łuki??

Aha - miejsce na kompostownik jeszcze muszę znaleźć.
____________________
Magda Mały ogród w wielkim mieście - metamorfoza
Magdic 16:04, 01 cze 2020

Dołączył: 04 maj 2020
Posty: 35
Wrzucam jeszcze raz plan, bo wiem, że lubicie plany . A mój się na drugiej stronie ulokował i nie przyciąga uwagi.

A potrzebuję oceny tegoż planu i działań konkretnych, bo mąż mi zadał pytanie, czy moglibyśmy już nowy trawnik zrobić. Już. Szybko. Teraz. Jeśli nie ruszymy z przygotowaniami terenu pod nowe nasadzenia na przyszłą wiosnę, to gotów mi ten trawnik położyć na tym, co jest .


____________________
Magda Mały ogród w wielkim mieście - metamorfoza
makadamia 21:26, 01 cze 2020


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Dobrze, że zajrzałam, bo męża trzeba koniecznie pohamować
Nie możesz mu dać jakiejś męczącej roboty typu skuwanie starych fundamentów? Żeby go zająć na jakiś czas?

Bardzo mi się podoba Twoje podejście do ogrodu. Bardzo rozsądne

Nad planem pomyślę ale tak wstępnie, to spróbowałabym jakoś zintegrować tą jodłę na samym środku z tarasem - jakoś to wizualnie połączyć. Pod jodłą trudno będzie cokolwiek utrzymać.

A może z trawnika zupełnie zrezygnować? Popatrz na moją tablicę z inspiracjami do małych ogrodów, może coś dla siebie znajdziesz:
https://pl.pinterest.com/podmiejskiogrod/ma%C5%82e-ogrody/.

Zrobiłabym też jakieś ładne, drewniane ogrodzenie z obu boków ogrodu - też zwróć uwagę na to na inspiracjach.

Jaką masz szerokość działki? na planie nie ma wymiarów.
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
makadamia 21:28, 01 cze 2020


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Gdzie jest wejście do domu?
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
sylwia_slomc... 21:48, 01 cze 2020


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81907
Po pierwsze mam wrażenie, że to duże drzewo na środku to nie jodła( jeśli z za niego jest robione zdjęcie z góry z widokiem na domek na drzewie) jest to sosna. Jesli sie nie myle to ziemia wokół niej jest kwaśna.
Po drugie troszke Ci przeniosłam piaskownicę , drabinki i grilla, oraz szopke i kącik ogrodnika dodałam kompostownik. Warunkiem mojego planu jest niski lub wyższy murek prostopadły do ściany sąsiada, oddzielający grilla od stołu roboczego i szopki, po tym murku można puścić bluszcz lub inne pnącze.
Jasny zielony trawnik ciemno zielony rabaty z wyższymi lub niższymi nasadzeniami, w zależności od miejsca i potrzeb. Zerknij do Madzi z Ogrodu z Wilkiem zobacz jak zrobiła warzywnik, może by i u Ciebie tak między skrzyniami placyk czymś wysypać, nie koniecznie kamieniem, ale np. zrębkami. Chciałaś ogród tajemniczy z zawijasami i kącikiem do wyciszenia, ja tam dałam hamak, ale może być stoliczek i krzesełko bedzie widok na piaskownice i domek na drzewie, dzieciaki na oku, a Ty osłonięta
Wg mnie drabinak do ćwiczeń może być na placyku do malowania kredą nie musi być osobno. Szkoda miejsca Przy takim rozplanowaniu dodatkowo dzieciaki mogą się bawić w chowanego A Ty będziesz mieć ładne widoki z tarasu. Pod świerkami można zrobić rabatę cieniolubnąBez kompostownika trudno ogród prowadzićRabaty moga być z krzewami lub bylinowe, z inspiracji to do bylinowego Cię ciągnie, ale można to połączyć, zajrzyj do Mojej Bajki jak Kasia świetnie połączyła i też ma miejsce dla dzieci i warzywnik

koło domku na drzewie jest piaskownica, jak kiedyś zniknie jedno i drugie można jagodnik powiększyć lub warzywnik, albo przeciągnąć rabatę
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Magdic 02:28, 02 cze 2020

Dołączył: 04 maj 2020
Posty: 35
makadamia działka ma szerokość 12,5 m. Jest szersza niż te małe ogrody z Twoich inspiracji - to mniej więcej dwa razy szerokość typowego ogrodu za szeregowcem.

Mój mąż się do prac w ogrodzie nie pali. Prędzej by zlecił położenie tego trawnika. Ja już się zdecydowałam na trawnik z rolki, oczywiście na sam koniec głównych działań.

Tarasu jeszcze nie ma. To 30-letni dom, wejście ma tylko od frontu, po staremu. Będziemy wybijać wyjście z kuchni na taras, z tarasu będą schodki do ogrodu. Jest to poziom wysokiego parteru i taras będzie na podwyższeniu około 80-90 cm nad ziemią. W tej chwili w tym miejscu jest utwardzony teren. Sosna (myślę, że Sylwia ma rację, że to sosna) jest dość oddalona od tarasu - tak daleko go nie wysuniemy.

Kiedy się wprowadziliśmy u jej nasady rósł na usypanej górce bluszcz i trzemielina. Wycięłam trochę dla odmłodzenia, resztę dzieci zniszczyły odbijając się od bluszczu przy bujaniu na huśtawce. Ostatnio usunęłam tę usypaną ziemię i wyrównałam. Zostawiłam tylko bluszcz, który już przyrósł do drzewa. Może tam jednak coś urośnie? Mi by się nawet barwinek z funkiami tam podobał.

Z trawnika nie zrezygnuję zupełnie, bo gdzieś musi być trochę miejsca do biegania, lekkiej gry w badmingtona, ćwiczenia gwiazd na trawie itd.

____________________
Magda Mały ogród w wielkim mieście - metamorfoza
Magdic 02:29, 02 cze 2020

Dołączył: 04 maj 2020
Posty: 35
Wejście do domu jest od południa, zrobię potem rzut z frontem tylko muszę pomierzyć.
____________________
Magda Mały ogród w wielkim mieście - metamorfoza
Magdic 02:35, 02 cze 2020

Dołączył: 04 maj 2020
Posty: 35
sylwia_slomczewska napisał(a)
Po pierwsze mam wrażenie, że to duże drzewo na środku to nie jodła( jeśli z za niego jest robione zdjęcie z góry z widokiem na domek na drzewie) jest to sosna. Jesli sie nie myle to ziemia wokół niej jest kwaśna.
Po drugie troszke Ci przeniosłam piaskownicę , drabinki i grilla, oraz szopke i kącik ogrodnika dodałam kompostownik. Warunkiem mojego planu jest niski lub wyższy murek prostopadły do ściany sąsiada, oddzielający grilla od stołu roboczego i szopki, po tym murku można puścić bluszcz lub inne pnącze.
Jasny zielony trawnik ciemno zielony rabaty z wyższymi lub niższymi nasadzeniami, w zależności od miejsca i potrzeb. Zerknij do Madzi z Ogrodu z Wilkiem zobacz jak zrobiła warzywnik, może by i u Ciebie tak między skrzyniami placyk czymś wysypać, nie koniecznie kamieniem, ale np. zrębkami. Chciałaś ogród tajemniczy z zawijasami i kącikiem do wyciszenia, ja tam dałam hamak, ale może być stoliczek i krzesełko bedzie widok na piaskownice i domek na drzewie, dzieciaki na oku, a Ty osłonięta
Wg mnie drabinak do ćwiczeń może być na placyku do malowania kredą nie musi być osobno. Szkoda miejsca Przy takim rozplanowaniu dodatkowo dzieciaki mogą się bawić w chowanego A Ty będziesz mieć ładne widoki z tarasu. Pod świerkami można zrobić rabatę cieniolubnąBez kompostownika trudno ogród prowadzićRabaty moga być z krzewami lub bylinowe, z inspiracji to do bylinowego Cię ciągnie, ale można to połączyć, zajrzyj do Mojej Bajki jak Kasia świetnie połączyła i też ma miejsce dla dzieci i warzywnik

koło domku na drzewie jest piaskownica, jak kiedyś zniknie jedno i drugie można jagodnik powiększyć lub warzywnik, albo przeciągnąć rabatę


Wow, z rozmachem! Dziękuję na razie, a jak przemyślę i doczytam, co mi polecilaś doczytać to się odniosę. Piękne łuki i zakamarki - tego mi trzeba było, żeby uwierzyć, że można tam stworzyć tak zaciszną przestrzeń.
____________________
Magda Mały ogród w wielkim mieście - metamorfoza
makadamia 08:25, 02 cze 2020


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
A drzwi do kuchni będą w miejscu obecnego okna? Czy z boku?

Jakie wymiary ma ten planowany przez Was taras?
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies