Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Lepiej późno niż wcale - dojrzewanie ogrodowe

Pokaż wątki Pokaż posty

Lepiej późno niż wcale - dojrzewanie ogrodowe

makadamia 14:10, 21 maj 2020


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Ivo napisał(a)
Asia, witaj

Latem przy tarasie wygląda tak a te przekreślenia to tego nie ma teraz.



To Twoje?! SUuuper! Dokładnie o taki klimacik mi chodzi
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Roocika 14:20, 21 maj 2020


Dołączył: 14 gru 2017
Posty: 7943
Mnie też się tu podoba
____________________
Asia Ogród w dolinie Wysoczyzna Elbląska
makadamia 14:25, 21 maj 2020


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Dobra, skoro zaczynamy mówić o drastycznych rewolucjach, to ja bym wycięła te świerki po prawej stronie.

To są naprawdę okropne drzewa i za parę lat będziesz z nimi miała duży kłopot.

w promieniu 2 metrów nic nie chce rosnąć oprócz bluszczu.
a że wraz ze wzrostem, one się ogałacają od dołu, to za parę lat będziesz miała to samo co ja: wielką połać gołej ziemi, z którą nie ma co zrobić ani jak zasłonić.

a jakbyś je wycięła, to przed samym tarasem otworzyłby się ładny teren na rozmieszczenie tych wszystkich drzewek, które nakupowałaś (teraz jest niesymetrycznie)

Proszę, daj się namówić!
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
SylwiaBe 15:21, 21 maj 2020


Dołączył: 14 kwi 2020
Posty: 854
makadamia napisał(a)
Dobra, skoro zaczynamy mówić o drastycznych rewolucjach, to ja bym wycięła te świerki po prawej stronie.

To są naprawdę okropne drzewa i za parę lat będziesz z nimi miała duży kłopot.

Popatrz na moje
w 2011 one wcale nie były młode, miały już 20 lat

popatrz ile jeszcze urosły do 2017 r.


a tak wygląda ziemia pod świerkami:



(zdjęcia zaraz zabiorę)
w promieniu 2 metrów nic nie chce rosnąć oprócz bluszczu.
a że wraz ze wzrostem, one się ogałacają od dołu, to za parę lat będziesz miała to samo co ja: wielką połać gołej ziemi, z którą nie ma co zrobić ani jak zasłonić.

a jakbyś je wycięła, to przed samym tarasem otworzyłby się ładny teren na rozmieszczenie tych wszystkich drzewek, które nakupowałaś (teraz jest niesymetrycznie)

Proszę, daj się namówić!

Asiu, to u Ciebie widziałam takie coś pod swierkami,pergole czy tam hamak i się zachwycałam? oj chyba u Ciebie
Gdyby tylko mój mąż zechciał coś takiego zrobić...
____________________
Sylwia Pszczółkowa przygoda
Ivo 19:59, 21 maj 2020


Dołączył: 20 kwi 2020
Posty: 258
Dzisiaj c.d. prac - na razie porządkowych a nie rabat docelowych, chociaż...
Trawę skosiłam ,trochę wypieliłam.
Zabrałam się też za uporządkowanie terenu pod pęcherznicami pod tarasem. Dzięki sugestiom A_gawa
I koniec z kątami prostymi Ten z rabaty 1 zaokrągliłam trochę


Sylwia - ten teren przy tarasie ma swój urok, zwłaszcza latem i jesienią.
A na taras też długo czekałam, i w końcu zrobiliśmy taki tańszy, z sosnowych desek tarasowych. Trzeba odnawiać, niszczeje, ale też ma tym swój czar...

A taki jest jego urok z drugiej strony, w wrześniu.


Roocika - witaj jest potencjał, i mam nadzieję, że dzieki Waszym wskazówkom będzie "coś"

Asia - tak, to moje. Ufff.... że nie jest tak źle
No i trzymaj się... Zaczęłam już w domu głośno mówić o usunięciu świerków!
I wtedy na jesień ta sosna i te dwa koło niej.
Nasze mają ok. 16-17 lat i nie mamy suchych, bo teren z wysoką wodą gruntową więc jest im dobrze, nawet za dobrze.
U mnie jednak rośnie np. pęcherznica, maliny itd. Może faktycznie kwestia ziemi jeszcze. Ale fakt faktem pod spodem same igły i zbita sucha zmienia - więc wiem o czym piszesz.

Co zatem dalej?
Zrobię nasadzenia koło tych pęcherznic, aby nie było tak pusto i aby trochę poczuć radochy z zakupów/ nasadzeń
Potem mogę przesadzać.

I proszę, i czekam na propozycje "rewolucji"
____________________
Iwona - Lepiej późno niż wcale - dojrzewanie ogrodowe
makadamia 20:03, 21 maj 2020


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
SylwiaBe napisał(a)

Asiu, to u Ciebie widziałam takie coś pod swierkami,pergole czy tam hamak i się zachwycałam? oj chyba u Ciebie
Gdyby tylko mój mąż zechciał coś takiego zrobić...


Tak, to u mnie było

Skoro mój dojrzał do takiej roboty, to i dla Twojego jest szansa
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
makadamia 20:11, 21 maj 2020


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Iwonko, mnie się wydaje, że to ogołocanie się to nie jest kwestia wód gruntowych (świerki i tak mają bardzo płytki system korzeniowy) tylko dostępu do światła. Czyli im bardziej będą Ci rosły nasadzenia dookoła, tym bardziej gałęzie świerków będą zamierały.

Najgorsze jest to, że one rosną na samym środku ogrodu i blokują większość terenu.

Jak tam skutki perswazji?
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
makadamia 20:18, 21 maj 2020


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Ivo napisał(a)
edi75 - dzięki, ale to nie talent, ale potrzeba i.. kredki

Zana - za tymi świerkami jest cześć gospodarcza działki, wędzarnia, mini barak, na drewno, wędzarnia, kompostownik (który likwidujemy chyba w tym roku)

Bo kiedyś jak siedziałam w salonie to stwierdziłam że nie chce tego widzieć i zasłoniłam świerkami...
Jeden teraz usycha, to może wytniemy je z czasem...

Na razie jeszcze przyzwyczajam się do pustej działki jak zlikwidowaliśmy potężny żywopłot.

Żółte pęcherznice oczywiście mają swój urok, zwłaszcza jak słońce świeci i dlatego z boku żywopłot z nich, tam gdzie część gospodarcza.

Zaraz zrobię zdjęcia..


Szukałam planu działki i dopiero teraz zobaczyłam że Ania już Cię męczyła o te świerki. Może kropla wydrąży skałę
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
makadamia 20:36, 21 maj 2020


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Ivo napisał(a)
No to aktualne zdjęcia z balkonu (wyżej nie poradzę) - teraz, przed akcją tworzenia ogrodu a nie jak było wcześniej "placu zabaw"

I aktualny plan rabat




Czy pomiędzy rabatą 3 a 5 coś jest? Warzywnik?
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
SylwiaBe 20:43, 21 maj 2020


Dołączył: 14 kwi 2020
Posty: 854
Ja bym Iwonkę namawiała na pociągnięcie stylu jaki ma przy tarasie. Bo po obejrzeniu zdjęć ta rasowych, zmienia się całkiem wg mnie obmyślanie dalszych nasadzeń, aranżacji etc. A tu już na pewno jakieś geometrie nie pasują. Ale chyba Iwona już odeszła od koncepcji prostokącików
____________________
Sylwia Pszczółkowa przygoda
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies