Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy liściaste » Drzewa i krzewy liściaste - gatunki niepolecane

Pokaż wątki Pokaż posty

Drzewa i krzewy liściaste - gatunki niepolecane

finka 14:01, 08 lut 2012


Dołączył: 05 maj 2011
Posty: 1502
Klona jesionolistnego mam i nie narzekam, może dlatego że to odmianowy (Odessanum). Co roku ma silne cięcie i liście ma "tylko" na młodych pędach. Przyrost roczny przez to bardzo duży.



Zdecydowanie za to nie polecam Aralii japońskiej. Zwłaszcza do małych ogrodów. Rozrasta się niesamowicie szybko(szybciej niż Sumak octowiec) przez odrosty korzeniowe. Efekt jest taki, że wszędzie na rabacie wyłazi z ziemi. Jak się usuwa mechanicznie to ciągle będą wyłaziły, bo wystarczy fragment korzenia w ziemi i łatwo się odradza. Zwalczyć trzeba chemicznie (Roundup)

Roślina może i ciekawa, jeden liść wygląda jak gałąź. Pień pokryty jest kolcami. W stanie bezlistnym wygląda dość śmiesznie, ale....NIE POLECAM.



nie mogę znaleźć na razie lepszego zdjęcia (nie lubię dodawać obcych zdjęć - z resztą nie powinnam). Fragment Aralii widoczny jest z prawej strony. Pod nim widać już młode odrosty korzeniowe.
____________________
Marta /Finka/ Zielony Punkt - ogród Finki
rispetto 14:37, 08 lut 2012

Dołączył: 07 sty 2012
Posty: 96
Ja też nie za bardzo rozumiem krytykę tego klonu. Przynajmniej te odmianowe wyglądają świetnie. Sam mam Flamingo i to jedno z najpiękniejszych drzew w moim ogrodzie.
Do grona roślin niepolecanych dodałbym rokitnika zwyczajnego. Jedyne, do czego tak naprawdę się nadaje to obsadzanie skarp. Posiada bardzo ekspansywne korzenie, odrosty ma gorsze niż sumak, do tego bardzo długie i ostre kolce. Kilka razy pracę przy nim przypłaciłem ostrymi zadrapaniami w pobliżu oczu i poszedł pod siekierę. Z korzeniami jeszcze dwa sezony walczyłem.
____________________
Zapraszam na hanutkowy blog o naszym ogrodzie: http://hanutkowo.blox.pl
jambosana 18:50, 08 lut 2012


Dołączył: 26 sie 2011
Posty: 585
Rokitnika też mam i potwierdzam, że odrosty ma paskudne. Szkoda, że o tym nie wiedziałam zanim go posadziłam... O sumaku octowcu wiedziałam, więc go w ogrodzie nie mam. A rokitnik czasami w różnych gazetach polecany jako nietypowe drzewko owocowe, o owocach prozdrowotnych. I zwróciłam uwagę, że prawie nigdy nie ma mowy w tych artykułach o tych odrostach. U mnie owoców jak na lekarstwo, bo on obcopylny, a je się nie zdecyduję na drugiego. Chyba nawet zdecyduję się na wycięcie tego co mam, choć b. tego nie lubię. Widać go w rogu po lewej. W sumie to mi się podoba taki srebrzysty w stylu śródziemnomorskim, tylko te odrosty. Widziałam w miejscowości koło siebie rokitnika, który się wymsknął z posesji - rozwalił asfalt, masakra!
____________________
Pozdrawiam Beata http://www.ogrodowisko.pl/watek/3676-gdzies-wsrod-lak
moni 16:27, 26 lut 2012


Dołączył: 06 paź 2011
Posty: 834
ekspansymwy jest tak jak sumak octowiec ja mam w ogrodzie ale będzie zlikwidowany bo jest niedo okiełznania rośnie jak szalony no i te odrosty wszędzie.
____________________
Mona
moni 19:38, 28 lut 2012


Dołączył: 06 paź 2011
Posty: 834
dodałabym jescze paulovinię puszystą.
____________________
Mona
moni 21:41, 26 cze 2012


Dołączył: 06 paź 2011
Posty: 834
Bez czarny jeszcze chodzi mi o tą dziką formę też nie do okiełznania
Rokitnik jeszcze bo też odrosty tworzy.
____________________
Mona
Dasia 17:46, 10 mar 2013


Dołączył: 05 wrz 2011
Posty: 1004
A są jakieś sposoby na okiełznanie rokitnika? Komuś się to udało?
____________________
Biały domek pod lasem
Gardenarium 17:55, 10 mar 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Nie sadzić.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Dasia 18:54, 10 mar 2013


Dołączył: 05 wrz 2011
Posty: 1004
Mało optymistyczna odpowiedź
Naprawdę nie ma na niego żadnego sposobu?
____________________
Biały domek pod lasem
Gardenarium 20:08, 10 mar 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Nie ma, wylezie wszędzie, pod barierą, wszędzie, w trawniku, na rabatach. Jak chcesz to go\ posadź w kręgu betonowym, ale też pewnie kiedyś wylezie.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies