Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pachnący ambrą

Pokaż wątki Pokaż posty

Pachnący ambrą

Rudolfina 19:54, 05 sie 2020

Dołączył: 23 paź 2019
Posty: 135
Dzień dobry,
dwa lata temu wprowadziliśmy się do naszego wymarzonego domu, a od zeszłego roku, powoli bo własnymi siłami, staramy się stworzyć ogród. Szukając ogrodowych inspiracji trafiłam na to forum i przepadłam
Postanowiłam stworzyć swój wątek, bo w pewnym momencie zaczęłam się gubić w nadmiarze informacji i roślin, które chciałabym u siebie upchać. Mam nadzieję, że pomożecie mi wszystko trochę uporządkować.

Zaczynając od początku. Działka z domem ma niecałe 10 arów. Ziemia gliniasta. Sporo miejsca z przodu to podjazd wyłożony kostką. Za domem mamy całkiem duży taras, a na końcu działki z jednej strony znajduje się domek i plac zabaw dla naszych trzech synów, a po drugiej stronie malutka szklarnia i ogród warzywny. Od strony południowej, prawie na całej długości, poprzedni właściciele działki zasadzili pas thuji szmaragd, które są już całkiem wysokie. Niestety są posadzone w sporej odległości od ogrodzenia, tyłem spokojnie przejdzie dorosły mężczyzna, przez co marnuje się sporo miejsca, ale tak już musi zostać- nie będę ryzykowała przesadzania.

Wklejam poglądowe mapki, gdzie starałam się zaznaczyć linie rabat i umiejscowienie "architektury" ogrodowej.
Północ znajduje się na górze mapy. Wjazd do domu od zachodu, taras od wschodu.


____________________
Edyta Pachnący ambrą
Rudolfina 20:20, 05 sie 2020

Dołączył: 23 paź 2019
Posty: 135
Oto co udało nam się do tej pory zrobić. Najpierw kilka zdjęć tyłu działki, przed i po (robione telefonem bo aparatu nie posiadam):

2017rok


początek 2018



jesień 2018


2019



2020


____________________
Edyta Pachnący ambrą
Rudolfina 20:25, 05 sie 2020

Dołączył: 23 paź 2019
Posty: 135

____________________
Edyta Pachnący ambrą
Rudolfina 20:33, 05 sie 2020

Dołączył: 23 paź 2019
Posty: 135
I część z przodu domu, z którą najpierw będę potrzebowała zrobić porządek.

Było:



Jest:




Ta skrzynia to wytwór mojego męża. Trzyma tam piasek na wypadek powodzi, które tu często się zdarzają. Ale obiecał mi, że przeniesie ją w inne miejsce. Planuję tam dosadzić tuje, żeby uzupełnić już istniejący szmaragdowy żywopłot. Muszę też jakoś zasłonić studzienkę, ale o tym jutro.
____________________
Edyta Pachnący ambrą
Kasya 21:03, 05 sie 2020


Dołączył: 22 mar 2014
Posty: 41913
Fajne takie drastyczne zmiany
W jakim rejonie ogrod ?
____________________
pozdrawiam i zapraszam do ogladania moich zmagań z naturą Sezon 2020-2023 / Sezon 2016-2018 / Sezon 2014-2015
Rudolfina 08:22, 06 sie 2020

Dołączył: 23 paź 2019
Posty: 135
Kasya napisał(a)
Fajne takie drastyczne zmiany
W jakim rejonie ogrod ?


Pierwszy gość! Dziękuję że wpadłaś Po ciuchu podczytuję Twój wątek i podziwiam ogród. Ale jak już się odważyłam i założyłam swój wątek to będę musiała się odważyć i zagadać do forumowiczek w ich ogrodach.
A mieszkam na południu, w małopolsce.
____________________
Edyta Pachnący ambrą
Rudolfina 09:24, 06 sie 2020

Dołączył: 23 paź 2019
Posty: 135
Rabaty, które wydaje mi się (pewnie zaraz zostanę uświadomiona, że jednak nie ), że są ok to rabaty przy wjeździe. Pierwsza ma 12 x 0,6 m. Posadziłam tam 5 wiśni Amanogawa naprzemiennie z hortensjami Vanille Fraise. W zeszłym roku było tam strasznie pusto więc dosadziłam pomiędzy jeszcze kłosownicę leśną - jak hortensje się rozrosną to trawa wylatuje. Oczywiście 2 na 6 hortensji okazało się być limkami zamiast vanilkami, uroki kupowania przez internet.



Rabata po środku kostki obsadzona jest bukietówką, którą dostałam jako no name,wierzbą Hakuro (Danusia w wątku pojedynczych rabat radziła zamienić na ambrowca Gum Ball i tak zrobię), bukszpanami, które będę formować w kulki, czyśccem wełnistym i kostrzewa siną.

____________________
Edyta Pachnący ambrą
Kasya 09:31, 06 sie 2020


Dołączył: 22 mar 2014
Posty: 41913
Uważaj na klosownice bo mocno się sieje
Vanilki są duże i raczej ci się wywala z rabaty do przodu, jesli nie przeszkadza to ok
Amanogawy fajnie wyglądają podsadzone powojnikami
Podwiazuj im lekko gałęzie do pnia bo starszym egzemplarzom potrafią się wyłamać
____________________
pozdrawiam i zapraszam do ogladania moich zmagań z naturą Sezon 2020-2023 / Sezon 2016-2018 / Sezon 2014-2015
Rudolfina 09:52, 06 sie 2020

Dołączył: 23 paź 2019
Posty: 135
Kolejna rabata to kulki bukszpanowe (niektóre dopiero będą kulkami ) posadzone naprzemiennie z lawendą, a na jej końcu ambrowiec Slender Silluette w otoczeniu rozplenicy i rozchodnika.



Ta rabata przechodzi w następną takim przewężeniem i tam mamy 2 mini kulki bukszpanowe pomiędzy, którymi rośnie lilak, a dalej kolejna rabata: 2 graby kolumnowe za nimi żywopłot z cisów, pomiędzy hortensje Limelight (jedna też pomylona-do wymiany) i ML, a z przodu kostrzewa Wallberga. Dorzuciłam tam jeszcze róże Bajlando jako wypełniacz dopóki hortensje się nie rozrosną.

I dochodzimy do miejsca gdzie będę potrzebować pomocy. Ta skrzynia, jak już stąd wyleci zostanie zastąpiona żywopłotem ze szmaragdów, żeby je już pociągnąć na całej długości ogrodzenia. No i muszę jakoś zmienić linię rabat żeby ukryć studzienkę w trawniku. Jakieś 2-3m za studzienką rośnie orzech, którego nie chciałabym ruszać. W wątku z pojedynczymi pytaniami na temat rabat dyskutowałam już o tym, ale teraz, za sprawą przeniesienia skrzyni, koncepcja trochę się zmieniła. Myślałam, żeby żeby powiększyć tę rabatę do czerwonej linii, tak:



Albo tak:




Może tak być? Która koncepcja lepsza?
____________________
Edyta Pachnący ambrą
Rudolfina 09:56, 06 sie 2020

Dołączył: 23 paź 2019
Posty: 135
Kasya napisał(a)
Uważaj na klosownice bo mocno się sieje
Vanilki są duże i raczej ci się wywala z rabaty do przodu, jesli nie przeszkadza to ok
Amanogawy fajnie wyglądają podsadzone powojnikami
Podwiazuj im lekko gałęzie do pnia bo starszym egzemplarzom potrafią się wyłamać


Vanilki absolutnie mogą leżeć na kostce, im ich więcej tym lepiej. Ja nie wiem o czym ja myślałam mówiąc ekipie od kostki żeby zostawili tylko 60cm od ogrodzenia Ta rabata spokojnie mogłaby być dużo szersza. Kłosownicę ścinam jak widzę, że zaczyna kwitnąć.
Rady o amanogawach zapisuję!
____________________
Edyta Pachnący ambrą
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies