Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pomysł na... Przedogródek!

Pokaż wątki Pokaż posty

Pomysł na... Przedogródek!

Johanka77 08:19, 29 mar 2021


Dołączył: 12 maj 2016
Posty: 13628
Hej Kasiu jestem
Ale szczerze mówiąca nie wiem, od której rabaty zacząć, bo wpadłam, jak śliwka w kompot.

Jeśli chodzi o taras, to wg mnie wcale nie musi być tam nic zimozielonego
Ja jestem znanym antagonistą tego trendu na forum i lubię swój taras obsadzony ML.
Kiedy wiosną ścinam snopy,rosną tam tulipany.

Ja mam miskanty ML.
Wydaje mi się, że rozplenice nieco zbyt rozłożyste.
I potrafią być rożnej wielkości.

Ale szczerze mówiąc bez nawadniania tego nie widzę.
Na suche gleby polecała bym trzcinniki Karl Froester - mam w szpalerze, są wysokie i szybko startują.
Albo proso rozgowate Heavy Metal. Bardzo eleganckie, srebrne zabarwienie.

Lub ML albo gracki. Ale lubią dużo wody.
____________________
Asia Ogród Pierwszy (nie)Wielki *** Ogród Pierwszy (nie)Wielki part 2. *** Wizytówka *** Jankowskie Jeziorany - las, woda, cień
Johanka77 08:26, 29 mar 2021


Dołączył: 12 maj 2016
Posty: 13628
Kasia przeleciałam Twój wątek i muszę Ci zadać zadanie domowe.
Narysuj ty dziewczyno projekt całego ogrodu z wyznaczonymi rabatami.
Jak gdzieś coś masz to zaznacz.

Co chwilkę wrzucasz inną rabatę. Każda z nas Ci doradza na swój własny sposób stylistyczny.
Za chwile będziesz miała kakofonię rabat i za dwa lata będziesz wszystko zmieniać bo będzie niespójnie i nie po twojemu...

Jeśli chcesz nowoczesny ogród to zaczęła bym od minimalistycznych rabat. Dosadzić zawsze możesz.

Ale najpierw rysunek i kolejność działań
____________________
Asia Ogród Pierwszy (nie)Wielki *** Ogród Pierwszy (nie)Wielki part 2. *** Wizytówka *** Jankowskie Jeziorany - las, woda, cień
LIDKA 10:58, 29 mar 2021


Dołączył: 14 sty 2021
Posty: 7027
Johanka dobrze radzi. Trzeba od rysunku zacząć.
____________________
Lidka , lubuskie gdzieś pod Zieloną Górą Glina i zielsko na Diamentowej
Kaha565 11:15, 29 mar 2021


Dołączył: 30 lis 2020
Posty: 226
Dziękuję Asiu za odwiedziny! Młodzież dziś rano współpracowała i udało się na szybko coś narysować nawet w skali 1 kratka 1 metr

Z istniejących roślin.... Na działce rosną brzozy. Wiąz camperdowni w przedogródku. Wzdłuż ogrodzenia szpaler hortensji limelight i lawenda przy palisadzie obok wejścia do domu.
Na większości działki posiany jest już trawnik. Jedynie za domem w części gospodarczej brak trawy, nierówności i wykopy tam jest już warzywnik, szklarnia i w tym roku powstanie wiata na drewno/domek narzędziowy/kurnik/ zwał jak zwał

Priorytetem jest dla mnie fron: przedogródek nr 1, rabaty pod oknami nr 5, taras 2 i kolejno rabaty od południowej części domu 3 i 4 (tu bym chciała stipowisko).

Teren trudny na górce, nieosłonięty, piaszczysty, dużo słońca. Podobają mi się wysokie trawy ale boje się czy silny wiatr nie będzie ich pokładał. Ostatnio tak wiało że bałam się o mojego wiąza.
Większość rabat jest nawadnianych, jedynie ta przy tarasie i pod oknami nie ma nawadniania.

Edit: na czerwono w obrysie domu, zaznaczylam okna z których widok będzie najważniejszy


____________________
Kasia Pomysł na... Przedogródek!
LIDKA 11:37, 29 mar 2021


Dołączył: 14 sty 2021
Posty: 7027
Kasia Twój plan fajny jest,

kiedyś dawałaś zdjęcie hortek w rzędzie i ja myślałam ze masz je z boku działki.
a one są od frontu. I bardzo piękny ten szpaler masz.

Taki plan pomaga w głowie poukładać. Nawet Tobie myślę się rozjaśni co i jak.
i dziewczyny Ci tu doradzą.

Wiole popytaj bo ona też ma ładny ogród z liniami prostymi. Johanka ma fajne pomysły i jest specjalistką od traw.
Wiian fajnie działa - dobrze planuje rabatki -ma oko do kompozycji, Irenka dobrze doradza i wie jaka roślina jak duża rośnie i co lubi.

Sądzę żę zaraz się tu Kobietki zleca i Ci doradza na pewno. buziaki.

już masz ładnie bo masz kostkę i trawę, ogólny porządek i wiesz gdzie rabatki będą.

Trzymam kciuki. buziaki


aaa do planu poszczególnych rabat możesz jeszcze napisac jakie rośliny lubisz i chcesz albo co ci się podoba.
____________________
Lidka , lubuskie gdzieś pod Zieloną Górą Glina i zielsko na Diamentowej
Johanka77 11:52, 29 mar 2021


Dołączył: 12 maj 2016
Posty: 13628
Ładny plan!
Wieczorem wpadnę, bo teraz w pracy jestem
____________________
Asia Ogród Pierwszy (nie)Wielki *** Ogród Pierwszy (nie)Wielki part 2. *** Wizytówka *** Jankowskie Jeziorany - las, woda, cień
Kaha565 15:56, 29 mar 2021


Dołączył: 30 lis 2020
Posty: 226
Johanka Dzięki za odwiedziny i mobilizacja do stworzenia całościowego planu

Lidka Co lubię? Co mi się podoba? Taki ogród ogrodowiskowy. Przez ten portal zauroczyłam się trawami: rozplecnice, seslerie, hakone i te wyższe też, choć na moich 'halnych' wiatrach troszkę boję się że będą się pokładać.
Jestem trochę minimalistka, nie lubię przepychu. Odcienie zieleni, Biele, fiolety to moje kolory w ogrodzie. No i oczywiście kuleczki bukszpan/cis coś co dodaje ogrodowi klasy i będzie taka odskocznia od traw!
Ale oczywiście nie zamykam się tylko na trawy i kulki
____________________
Kasia Pomysł na... Przedogródek!
LIDKA 16:10, 29 mar 2021


Dołączył: 14 sty 2021
Posty: 7027
Kasia dziewczyny z awatarka masz śliczne.

Kasia to lubisz od linijki, będziesz miała pieknie Johanka się zapowiedziała to zaraz Ci coś wymyśli. Mi wczoraj nawet fajny rysunek zrobiła.

Rośliny ogrodowiskowe też są w moim guście ale nakupiłam wcześniej innych i teraz kombinuje jak to połączyć.
____________________
Lidka , lubuskie gdzieś pod Zieloną Górą Glina i zielsko na Diamentowej
Wiolka5_7 16:24, 29 mar 2021


Dołączył: 05 lut 2013
Posty: 20472
Żeby połączyć te dwie rabaty pod oknami to najlepiej trawkami... polecam Ci seslerię jesienną, molinię Variegata... Molinia Edith dudszus też fajna...
____________________
Wiola Malymi krokami - Ogrod Wioli *Wizytówka*
Kaha565 18:22, 29 mar 2021


Dołączył: 30 lis 2020
Posty: 226
Lidka po prawej jestem ja

Wiola za Wasza sprawka z przedogródka (rabata nr 1) zrezygnowalam z turzycy na rzecz właśnie seslerii jesiennej (mam nadzieję że już tak zostanie ) Też myślałam by tam pod oknami dać seslerie ale czy nie będzie jej za dużo?
____________________
Kasia Pomysł na... Przedogródek!
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies