Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pomysł na... Przedogródek!

Pokaż wątki Pokaż posty

Pomysł na... Przedogródek!

Kaha565 18:45, 29 mar 2021


Dołączył: 30 lis 2020
Posty: 226
Póki co pomysł na przedogródek jest taki...
Jako obwódki sesleria jesienna i bukszpan/Cis hilli W środku porozrzucane kulki bukszpanowe różnej wielkości. A do tego prawdopodobnie byliny - szałwia Deep purple chodzi mi po głowie. Na końcu tej rabaty rośnie jedna Annabelka myślę by ją tam zostawić i dosadzic jeszcze jedna. No i na jesień cebulki (czosnki, tulipany)

____________________
Kasia Pomysł na... Przedogródek!
MiluniaB 19:45, 29 mar 2021


Dołączył: 29 lip 2020
Posty: 3387
Fajna jest szałwia kompaktowa Deep Blue.
____________________
Milunia - Milunia w ogrodzie - z widokiem na rozlewisko ; * Wizytówka *
Kaha565 21:36, 29 mar 2021


Dołączył: 30 lis 2020
Posty: 226
Mirella o tak właśnie o nią mi chodziło! Pomyliłam się
____________________
Kasia Pomysł na... Przedogródek!
Johanka77 22:12, 29 mar 2021


Dołączył: 12 maj 2016
Posty: 13628
Petarda ten przedgródek! Nic już nie zmieniaj
____________________
Asia Ogród Pierwszy (nie)Wielki *** Ogród Pierwszy (nie)Wielki part 2. *** Wizytówka *** Jankowskie Jeziorany - las, woda, cień
Johanka77 22:22, 29 mar 2021


Dołączył: 12 maj 2016
Posty: 13628
Kaha565 napisał(a)
Dziękuję Asiu za odwiedziny! Młodzież dziś rano współpracowała i udało się na szybko coś narysować nawet w skali 1 kratka 1 metr

Z istniejących roślin.... Na działce rosną brzozy. Wiąz camperdowni w przedogródku. Wzdłuż ogrodzenia szpaler hortensji limelight i lawenda przy palisadzie obok wejścia do domu.
Na większości działki posiany jest już trawnik. Jedynie za domem w części gospodarczej brak trawy, nierówności i wykopy tam jest już warzywnik, szklarnia i w tym roku powstanie wiata na drewno/domek narzędziowy/kurnik/ zwał jak zwał

Priorytetem jest dla mnie fron: przedogródek nr 1, rabaty pod oknami nr 5, taras 2 i kolejno rabaty od południowej części domu 3 i 4 (tu bym chciała stipowisko).

Teren trudny na górce, nieosłonięty, piaszczysty, dużo słońca. Podobają mi się wysokie trawy ale boje się czy silny wiatr nie będzie ich pokładał. Ostatnio tak wiało że bałam się o mojego wiąza.
Większość rabat jest nawadnianych, jedynie ta przy tarasie i pod oknami nie ma nawadniania.

Edit: na czerwono w obrysie domu, zaznaczylam okna z których widok będzie najważniejszy




No i super!

1.
To po pierwsze przedgródek mamy gotowy

5.
Jeśli chodzi o 5, to tu powtórzyła bym seslerie i szałwię z przegródka i na szerszej części dodała np. trzy kulki z bukszpanu i jedną wysoką trawę do tego plus hortensję. Np. gracka lub ML jako soliter oraz hortensję. Między bukszpanami też szałwię.

2.
wokół tarasu posadziła bym wysokie trawy, np ML, albo molinię ED. Navi ma taką wokół tarasu, wygląda super.
https://www.ogrodowisko.pl/watek/5397-typografia-ogrodu?page=3516

3, 4
No i na rabatach 3 i 4 niezależnie, co tam będzie, posadź koniecznie kilka drzew


____________________
Asia Ogród Pierwszy (nie)Wielki *** Ogród Pierwszy (nie)Wielki part 2. *** Wizytówka *** Jankowskie Jeziorany - las, woda, cień
Kaha565 08:24, 30 mar 2021


Dołączył: 30 lis 2020
Posty: 226
Dziękuję Johanka za Twoja propozycje Wiola też pod oknami sugerowała seslerie. Więc są już dwa głosy dla niej
Wtedy po całkosci jako obwódka jak w przedogródku?

Jeśli chodzi o taras to molinia ED nie pasuje mi że względu na kolor kwoatostanow, coraz bardziej przekonuje się do molini hederbraut jak wcześniej sugerowała Kasiab. Widziałam ją chyba u Eweliny w kompozycji z sesleria i bylinami

A drzewa? Jakieś propozycje? Oczywiście podobają mi się ogrodowiskowe kolumnowe graby, ale nie pasują mi do moich brzóz, i wiem też że przycinanie ich byłoby problematyczne. Może macie jakieś sugestie?

Dziś zapowiada się ładna pogoda więc liczę że większość dnia spędzimy na podwórku i będzie chwilą by porozmyślać nad dalszym obsadzeniem rabat.

Troszkę szkoda że nie przeniosę sobie Mirellkowej rabaty, ale rzeczywiście u mnie te 2 trzmieliy były by zupełnie oderwane od całości. U Ciebie ta kombinacja powtórzona na 12 metrach, u mnie nie było by takiej spójności.
____________________
Kasia Pomysł na... Przedogródek!
AnnaLew 14:52, 30 mar 2021

Dołączył: 03 lut 2020
Posty: 65
pomyłka
AnnaLew 15:04, 30 mar 2021

Dołączył: 03 lut 2020
Posty: 65
pomyłka, przepraszam
LIDKA 16:09, 30 mar 2021


Dołączył: 14 sty 2021
Posty: 6821
Kaha565 napisał(a)
Lidka po prawej jestem ja

Wiola za Wasza sprawka z przedogródka (rabata nr 1) zrezygnowalam z turzycy na rzecz właśnie seslerii jesiennej (mam nadzieję że już tak zostanie ) Też myślałam by tam pod oknami dać seslerie ale czy nie będzie jej za dużo?


Kasia piekna dziewczyno.
____________________
Lidka , lubuskie gdzieś pod Zieloną Górą Glina i zielsko na Diamentowej
LIDKA 16:19, 30 mar 2021


Dołączył: 14 sty 2021
Posty: 6821
Kaha565 napisał(a)
Dziękuję Johanka za Twoja propozycje Wiola też pod oknami sugerowała seslerie. Więc są już dwa głosy dla niej
Wtedy po całkosci jako obwódka jak w przedogródku?

Jeśli chodzi o taras to molinia ED nie pasuje mi że względu na kolor kwoatostanow, coraz bardziej przekonuje się do molini hederbraut jak wcześniej sugerowała Kasiab. Widziałam ją chyba u Eweliny w kompozycji z sesleria i bylinami

A drzewa? Jakieś propozycje? Oczywiście podobają mi się ogrodowiskowe kolumnowe graby, ale nie pasują mi do moich brzóz, i wiem też że przycinanie ich byłoby problematyczne. Może macie jakieś sugestie?

Dziś zapowiada się ładna pogoda więc liczę że większość dnia spędzimy na podwórku i będzie chwilą by porozmyślać nad dalszym obsadzeniem rabat.

Troszkę szkoda że nie przeniosę sobie Mirellkowej rabaty, ale rzeczywiście u mnie te 2 trzmieliy były by zupełnie oderwane od całości. U Ciebie ta kombinacja powtórzona na 12 metrach, u mnie nie było by takiej spójności.


Widzisz Kasiu już wszystko wiesz, teraz tylko sadzić. Te rabaty z drzewami zostaw sobie na później. Jak zrobisz przedogródek i podokienną to już latem będziesz miała efekty. A po drodze wymyślisz co chcesz konkretnie.

Ja po drzewa pojechałam do szkółki bez konkretnego pomysłu. Zobaczyłam klony czerwone i platany i już wiedziałam że są dla mnie. masz duży areał to możesz mieć kilka drzew nieszczepionych.

Liczymy na obszerne fotorelację z sadzenia. buziaki
____________________
Lidka , lubuskie gdzieś pod Zieloną Górą Glina i zielsko na Diamentowej
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies