Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » W ogródku Martki

Pokaż wątki Pokaż posty

W ogródku Martki

Martka 09:26, 22 mar 2021


Dołączył: 10 wrz 2015
Posty: 7135
Wszystkie ogrody są pisane życiem, pełnym pomysłów, planów, pracy, czasem rozczarowań, ale chyba przede wszystkim ... ilu niespodzianek! Tak, nie ma ogrodów bez niespodzianek! Od roku 2011 jestem posiadaczką działki wiejskiej, na której w niecały rok wyrósł dom, za to działka... musiała poczekać kilka dobrych lat na budzący się ogród. W roku 2017 mogłam zrobić pierwsze gruntowne porządki, założyć trawnik, otoczyć go żywopłotem i ustawić skrzynie warzywne. Na większe szaleństwo… czas wtedy nie wyrażał zgody, były zadania życiowe o wiele ważniejsze od grzebania w rabatach. Nie ma jednak tego złego… moje wyobrażenia o ogrodowym pięknie, znajomość świata roślin i zwierząt bardzo się przez kolejne lata rozwinęły, a to dzięki Wam, Społeczności tego forum. Dość z nienacka przyszedł ten moment… kiedy mogę nadać ogrodowi takie barwy, o jakich myślę. Wykroić trawnik pod nowe rabaty, posadzić drzewa liściaste i krzewy, byliny i trawy. Wszystko dokładnie zaplanowałam, rozrysowałam, a życie to oczywiście zmodyfikuje po swojemu, ale to jest właśnie ten czas!

Moje podejście do ogrodowego wyzwania spisałam tu:
• Do życia potrzeba mi biurka i szpadla, te dwie rzeczy muszą i dają się cudownie pogodzić
• Praca pracą, ale trzeba też regularnie „nacieszać się” efektami
• Dzień bez planu dniem straconym
• Nie czekać, nie odkładać, tylko planować i działać (Danusi „bo się rozmyślisz i będziesz stać w miejscu” – lepiej bym tego nie sformułowała !
• Mój ogród to nie koniec świata, a tylko jego mikro-cząstka = podziwiać naturę i odwiedzać inne ogrody, kiedy się da i ile się da

Okolica: 30 lat temu były tu pola uprawne. W okolicy mało starych drzew. Królową okolicznych ogródków – tuja.

Działka: wjazd od południa, taras od północy, gleba gliniasta.

Co w ogrodzie już jest? Od wschodu szpaler miskanta chińskiego gracimillus, od południa żywopłot z cisa taxus media hicksii, od zachodu szpaler świerka serbskiego formowany w wysoki żywopłot, od północy trochę wyższych świerków u sąsiada, u mnie rabata bylinowa z ekranem z cisa, kilka przesadzonych żywotników i jałowce. Oraz zakątek z 2 sosnami – pamiątka po moim Tacie.

Co w planach? Ogród biało-różowy z lekkimi akcentami innych kolorów typu fiolet, burgund, czerwień. Drzewa liściaste! Tych brakuje mi najbardziej. Klony: Sangu Kaku. Atropurpureum. Ginnala. Może Shirasawy Aureum. Ambrowiec Gumiball. Graby Frans Fontaine.

Rabaty: W dużym skrócie słoneczna przed domem w zestawie cis, turzyce, do tego m. in. wiosennie cebulowe, potem szałwia, gaura, jeżówka i inne w zależności od pory roku. Rabaty z hortensjami i miskantami od zachodu, plus kulki cisa i berberysa, podsadzone mniejszymi trawkami/żurawkami (o ile opuchlaki pozwolą) z przodu. Rabaty w zakątku pod sosnami z paprocią, bodziszkiem, tiarellą i i tawułką. „Central” ogrodowy: na tle cisowego ekranu klon Sangu Kaku z ławeczką, obok niej rzeźbą, wokół dużo hakonechloa i po drugiej stronie ławeczki jakaś pendula, wcześniej myślałam o brzozie doorenbos szczepionej ale nie wiem. W całym ogrodzie dużo traw: miskant chiński, hakonechloa, liriope, turzyce szczególnie evergold, frosted curls. Na tarasie (od strony północnej) duże donice z blachy kortenowskiej i kratka na bluszcz przy ścianie północnej podsadzony pomniejszymi roślinkami cieniolubnymi.
Warzywnik: rabaty podwyższane z modrzewia w kolorze szarym (stare sosnowe już się rozpadają). A za 2-3 lata… na razie bardziej marzenie niż plan, oranżeria 4x4 m na kwiatki, pomidorki i inne ciepłolubne rośliny i do posiedzenia na wiosnę/jesień.

Plany, plany. Ucieszę się ze wszystkiego, co w tym roku wyjdzie. Będę Wam wdzięczna za wszystkie sugestie i podpowiedzi, a nade wszystko dziękuję wszystkim Forumowiczom, którzy nie szczędzili czasu i energii i chcieli opisać swoje ogrodowe poczynania, co jest bezcenne dla ogrodników tak raczkujących jak ja, na wszystkich czterech kończynach z nosem przy ziemi. Dziękuję Wam za przyjęcie mnie na forum.
Martka 09:31, 22 mar 2021


Dołączył: 10 wrz 2015
Posty: 7135
Przez zimę robiłam plany, mamy marzec i już część planów się zmieniła np. układ warzywnika, niektóre drzewa, szerokość rabat zorganizowałam sobie takie centrum planowania plus zeszycik w pomarańczowej oprawie ze stronami notatek
Martka 11:13, 22 mar 2021


Dołączył: 10 wrz 2015
Posty: 7135
Po kolei postaram się napisać o tym, co i gdzie planuję.
Na pierwszy ogień przedogródek: Trochę mam z nim kłopot, bo...



jest dość duży, jakieś 15 m szerokości i 10 m głębokości. Wystawiony na południe. Od południowej granicy działki cisy, od zachodniej świerk serbski. Przed domem jodła koreańska, którą tej wiosny odważyłam się przyciąć w stożek za przykładem Wioli (Małymi krokami), a dalej cis, który będzie lada dzień przesadzony w inne miejsce, kompletnie tu nie pasuje, a posadzony na początku budowy. Jodłę też bym chętnie przesadziła, ale jest już dużym drzewem i nie wiem, co by z tego wyszło. To pamiątka po Tacie, więc jakoś postaram się pokleić z pozostałymi rabatami.
Rabaty chcę poprowadzić wzdłuż kostki (trawnik bardzo wgryza się w kostkę, chcę się tego problemu pozbyć), obsadzić niskimi trawami i bylinami oraz tu i ówdzie przed domem kulkami i stożkami cisa. Nic wysokiego tu nie pójdzie, by nie zasłaniać okien. Ten fragment ogrodu widać z kuchni/salonu.


Cisy zaś rosnące od południa planuję połączyć z grabami Frans Fontaine, a dalej w rogu stanie warzywnik w 2 skrzyniach. Zastąpi obecny, który muszę rozebrać (drewno sosnowe szybko zbutwiało mimo folii), i który nie ma tyle słońca, ile mógłby mieć tu w rogu właśnie.
Martka 11:23, 22 mar 2021


Dołączył: 10 wrz 2015
Posty: 7135
Strona północno-zachodnia działki: Konieczne tu będą nowe rabaty na hortensje, wybrałam limelight i anabelle, poprzetykane miskantami, z przodu posadzę niższe byliny i trawki, tu i ówdzie cis/berberys. Górować będą nad nimi graby frans fontaine, w rogu klon palmowy Atroporpureum, obecne rabaty poszerzą się o 2 metry. Na tej już istniejącej rabacie staną dwa Ambrowce Gumball, świerk serbski wyniesie się w inne miejsce.

Martka 11:37, 22 mar 2021


Dołączył: 10 wrz 2015
Posty: 7135
"Central" ogrodowy vis a vis tarasu, na razie wygląda najsłabiej Do wyrzucenia suche żywotniki i do dosadzenia zdrowe. Mam chęć dać przed żywotnikami ekran z cisa, a przed nim klon palmowy sangu kaku, podsadzony hakonechloa nie wiem jeszcze jaka odmiana, obok ławka, postawiona na małym tarasiku z kostki granitowej i może przemieszanej z płytami. Z prawej strony za ławką albo drugi klon, albo jakaś pendula, tu jeszcze myślę, czy dwa klony to nie będzie zbyt powtarzalne, nie będą o siebie zazdrosne? tę decyzję muszę podjąć niebawem Kosodrzewina też do przesadzenia, pójdzie do "sosnowego zakątka".

Martka 11:45, 22 mar 2021


Dołączył: 10 wrz 2015
Posty: 7135
Ten sosnowy zakątek wziął się stąd, że dostałam sosny w prezencie od Taty, więc zachowałam je tu od północno-wschodniej strony działki, bo jak pozbyć się takiej pamiątki... Ukryłam w nich kompostownik, a teraz chcę zrobić tu rabatę i podsadzić trochę cieniolubnych, koniecznie zadarniający bodziszek, dużo bodziszka, ale też przewrotnik ostroklapowy, paprocie i hosty, dodam też ostrokrzew na czas, jak już sosny podrosną i zgubią dolne gałęzie. Tego zakątka ... jestem bardzo ciekawa!
Martka 11:52, 22 mar 2021


Dołączył: 10 wrz 2015
Posty: 7135
Do zmiany... prawie każdy róg Czego nie będę zmieniała? Tego miskantowego szpaleru od wschodniej strony, jest to Miskant chiński gracimillus, bardzo dobrze przysłania niechciane widoki za ogrodzeniem i pięknie faluje, już nie przycinam na zimę, szkoda mi rozstawać się z tymi widokami.
Martka 12:01, 22 mar 2021


Dołączył: 10 wrz 2015
Posty: 7135
Jeszcze jeden fragment czekający na metamorfozę, choć nie mam tu jeszcze ostatecznej koncepcji:


Skrzynie warzywne do likwidacji, a warzywnik powstanie w innym, jeszcze bardziej nasłonecznionym miejscu (tu ekspozycja południowo-zachodnia). Ta pusta ściana domu musi być przesłonięta czymś sporym, ale nie wyrastającym na więcej niż 3-4 metry. Gdzieś na forum znalazłam klon tatarski ginnala, myślę właśnie o nim w miejscu skrzyń. Stanowisko południowo-zachodnie, osłonięte. Podsadzony trawkami, pewnie hakonechloa i może delikatnie jakieś drobne byliny.


Za planowanym klonem z tyłu świerk na pniu też będzie podsadzony miskantem, do tego hortensje bobo i turzyce Frosted Curls. Ta rabata będzie z kolei bardzo widoczna z jadalni/salonu, tu też nie chcę dać wysokich roślin, ale przydałoby się trochę powabu i delikatny ruch.
Martka 12:07, 22 mar 2021


Dołączył: 10 wrz 2015
Posty: 7135
Najbliższy tydzień zapowiada się obiecująco cięcie świerków i cisów, przesadzanie cisa, kosodrzewiny i świerka serbskiego, obsadzenie donic kompozycjami z bratków i cebulowych. Tulipany rozkręcają się nieśmiało, trochę jak mój wątek na Ogrodowisku , ale oby nie stać w miejscu, tak jak natura, która zawsze ma coś do zrobienia
[img sile=640x425]https://www.ogrodowisko.pl/uploads/p/217/2178502/original.JPG[/img]
Wiolka5_7 13:17, 22 mar 2021


Dołączył: 05 lut 2013
Posty: 20438
Hej Martka !
Fajnie,że założyłaś wątek masz dużo planów,będę podglądać realizację. ,
Fajnie,że przycięłaś jodłę
Pozdrawionka wiosenne !
____________________
Wiola Malymi krokami - Ogrod Wioli *Wizytówka*
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies