Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Joaśki ogród z wyobraźni - początki

Pokaż wątki Pokaż posty

Joaśki ogród z wyobraźni - początki

Joaska 17:08, 22 paź 2011


Dołączył: 11 lip 2011
Posty: 5104
Jak powiada mój 4-letni synek jak się czegoś nie ma a bardzo się chce mieć to się wtedy to ma na "wyobraźni".
Więc zupełnie tak jak mój ogród, jeszcze go nie mam a bardzo chcę go mieć więc zakładam ogórd na wyobraźni
Oczywiście rzeczywisty ogród też będzie, ale troszkę jeszcze czasu na to potrzeba.
Oto zdjęcie miejsca w którym powstanie, najpierw dom no i w między czasie nasz ogród.
Oto pierwotny stan działki:

A to w trakcie i po nawiezieniu 100 wywrotek (18m3) ziemi zeby działkę zrównać z poziomem działki sąsiada:


a teraz widok działki z dołu:


no i uwieńczenie działi na jej końcu mamy taką oto sobie rzeczkę:


Ziemię nawoziliśmy w zeszłym roku więc obecnie troche porosła chwastami.

Ogród dla nas z mężem jest bardzo ważnym elementem domu, ma byc w nim przytulnie i wygodnie, to ma byćmiejsce naszego odpoczynku, zabaw, czasami zadumy.
Oczywiście zanim poznałam ogrodowisko moje wyobrażenie o ogrodzie ograniczało się do obsadzenia tujami wkoło ogrodzenia, jakieś tam krzaczki pośród trawy + taras i będzie ładnie. Nawet w tym celu 4 lata temu naszło mnie zeby posiać tuje szmaragd do małych doniczek, wysiałam z 200 nasion, urosło z tego z 30-35 tuj teraz rosną u babci, ale maja złe miejsce i wyglądają rozpaczliwie.(zdjęcia wkleje jak zrobię).
I jak wiadomo nic bardziej mylnego taki ogród to nie ogród, bo żeby było przytulnie i wygodnie trzeba wizji i pomysłów Danusi-Szefowej. Te zakątki ogrodowe, wyszukane kompozycje...
Poprostu dla mnie teraz bez ogrodowiska ani rusz z realizacją "rzeczywistego ogrdu"!
Działka pozwala naprawdę na dużo pomysłow, duży dąb który urzekł mnie od pierwszego wejrzenia (to jest działka od rodziców męża) ma juz wstępne przenaczenia będzie tam na nim, koło niego, pod nim - tego jeszcze nie wiemy, ale będzie domek "na drzewie" dla naszgo Filipa i plac zabaw.....

Narazie jednak moja pasja ogrodowa musi się ograniczać do mini szkółki jaką mam u mojej babci, i kilku doniczek z moimi eksperymentami
Ael ponieważ dzisiaj w końcu się odważyłam założyć mój wątek - dla uwieczenia ogrodowej manii kupiłam sobie 3 sadzonki traw ozdobnych: red barona który szalenie mi się podoba, kostrzewę popielatą (Festuca glauca) i Turzycę ceglastą "Prairie Fire" - a teraz do gruntu je (u babci oczywiści ) i jak sie troszke rozrosną to porozsadzam i będe miała jak znalazł do mojego ogrodu kilka dorodnych sadzonek.

Troche chaotycznie wszytko opisuję ale cóż.
W moim ogrodzie, narazie na wyobraźni, wyobrażam sobie głównie iglaki różnego rodzaju, krzewy, trawy- a to wszystko na rabatach głównie żwirowych, a w mniejszej ilości na rabatach korowanych i szyszkowanych. Drzewa liściaste narazie wykluczam ze względu na liści i brak czasu.

Z krzewów w babcinej mini szkólce mam z 8 sadzonek Mahoni, kilka lub kilkanaście sadzonek - zobaczymy po zimie berberysa thunbergii 'Atropurpurea', berebrysa Golden rocket, kilkanaście sadzonek piwoni chyba zwyczjnej owocowej, poszczepione różne tuje i jałowce ale co z tego sie przyjmie - niewiadomo,a no i oczywiści sadzonki bukszpana, sporo trzmielin, i próby stworzenia trzmieliny na pniu, kilka jałowców leśnych formowanych na formę pienną,
Dokumentacja fotograficzna po wizycie u babci
Spora część eksperymentalnych form piennych jest w doniczkach, już zadołowane w gruncie i przykryte suchymi liśćmi.

Nie wspomnę już o gałązkach pęcherznicy w słoiku w domu które mam nadzieję do wiosny ładnie wypuszczą korzonki. Oraz pewne okazy na balkonie:
bukszpany:

To są trzmieliny ze świerkiem Conica


żwirek w doniczkach to też dzięki poznaniu ogrodowiska
Wiem wiem to jest kropla w morzu potrzeb roślinnych, ale nawet ta namiastka cieszy mnie, a jak jeszcze uda mi sie faktycznie cos ładnego wyhodować to dopiero będę dumna. Chociaż mąż i tak mówi że nie będą tak dorodne te roślinki jak te z profesjonalnych szkółek, ale co mi tam własnoręcznie wyhodowane rośliny - bezcenne
Zresztą jak wiadomo budowa domu NA KREDYT wykańcza finansowo okropniaście, i zdecydowanie na początku tworzenia ogrodu wszystkie siły i finanse jakie uda mi sie uskrobać będę chciała preznaczyć na wyznaczenie i uformowanie rabat i zrobienie trawnika, a wiadomo nawiezienie ziemi, żwirek, ekobordy, kosta troszę kosztuje więc nie sądzę żeby zostało na rośliny, na kilka pewnie tak, ale jak już coś swojego będzie to te rabaty takie gołe nie będą.
No to na początek chyba wystarczy bo się opisałam....
trzeba teraz będzie uzupełnić post o niektóre zdjęcia i zaczynam przygodę w ogrodowisku .
____________________
Joaśki ogród z wyobraźni-REALIZACJA 2015 "Niebo samo nie spadnie, trzeba je osiągnąć./Adam Mickiewicz/"
hanka_andrus 17:41, 22 paź 2011


Dołączył: 20 lis 2010
Posty: 34408
Joanko!Witam serdecznie.Małymi krokami dojdziesz do dużego pięknego ogrodu.Zwłaszcza ,że masz go już na wyobraźni! Plac na dom jest, obok znajdzie się miejsce i na ogród!Wspaniały ,bo wyśniony!
Powodzenia! Wielu tak zaczynało,a w ciągu kilku lat powstawały piękne ogrody.Dasz radę!Powodzenia!
____________________
sezon 2017 u hanusi sezon 2017 u Hanusi Ogródek Hanusi - jeszcze jeden sezon Ogródek Hanusi - kolejny sezon * Ogródek Hanusi po zimie
Joaska 17:47, 22 paź 2011


Dołączył: 11 lip 2011
Posty: 5104
Dziekuję za slowa otuchy
Niby całe życie mieszkam w bloku, ale też całe życie dziadkowie mieli działkę, a od wielu lat mieszkają za miastem w domu z ogrodem,
nie wyobrażam sobie w wolny dzień siedzieć zamknięta w 4 ścianach,
razem z mężem praktycznie zyjemy poza domem,a wracamy do domu tylko spać bo po pracy jedziemy do teściów - domek z ogrodem i tam spędzamy z naszy synkiem czas, a w weekend u mojej babci też w ogrodzie - mieszkanie służy nam tylko do spania.
Dlatego chęć posiadania ogrodu i własnego domu jest tak ogromna
A przy Waszej pomocy ogród poprostu nie może być inny niż wspaniały
____________________
Joaśki ogród z wyobraźni-REALIZACJA 2015 "Niebo samo nie spadnie, trzeba je osiągnąć./Adam Mickiewicz/"
hanka_andrus 18:26, 22 paź 2011


Dołączył: 20 lis 2010
Posty: 34408
Znam te ciągoty, bo sama jestem wyniesiona na 7piętro ze swoim mieszkaniem.Świat oglądam z wysokości bocianiego gniazda.Dlatego ogród dla mnie.... to odskocznia od blokowiska.
____________________
sezon 2017 u hanusi sezon 2017 u Hanusi Ogródek Hanusi - jeszcze jeden sezon Ogródek Hanusi - kolejny sezon * Ogródek Hanusi po zimie
ell 18:42, 22 paź 2011


Dołączył: 28 kwi 2011
Posty: 4333
Witaj na ogrodowisku. Joasiu macie ładną działkę i jeszcze ta rzeczka na końcu ogrodu.
Najgorsze przed Wami, ale ile za to będzie radości na koniec zmagań.
____________________
Ela - Ogródek na chabrowym wzgórzu
Gardenarium 20:44, 22 paź 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Witaj Joasiu, działka wyśniona, o takiej rzeczce marzę, ale cóż, ja dla odmiany mam ogród na małej działce,a chciałabym mieć większy.

Nie ma tak dobrze żeby wszystko móc mieć od razu, ale trzeba się tym cieszyć, co jest dostępne.

Można powiedzieć, że Twój czas się rozpoczął. Ogrodowisko nauczy Cię wielu spraw, a na początek, zanim zaczniesz coś robić, poczytaj cykl artykułów, które powinnać przeczytać, aby wiedzieć o czym myśleć i nad czym się zastanowić w temacie planowania i projektowania ogrodu.

Jak zaprojektować i założyć ogród
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
ana_art 20:45, 22 paź 2011


Dołączył: 10 maj 2011
Posty: 18824
Witaj kochana, macie śliczną działeczkę z wielkimi perspektywami Nie wiem czy dobrze Ci poradzę ale zanim zaczniesz cokolwiek sadzić miej plan, żeby uniknąć przypadkowych roślin w przypadkowych miejscach z ktorymi później nie wiadomo co zrobić...
____________________
Any ogród mały-czyli wygrana walka z ugorem i Wizytówka
Joaska 22:10, 22 paź 2011


Dołączył: 11 lip 2011
Posty: 5104
gardenarium napisał(a)
Witaj Joasiu, działka wyśniona, o takiej rzeczce marzę, ale cóż, ja dla odmiany mam ogród na małej działce,a chciałabym mieć większy.

Nie ma tak dobrze żeby wszystko móc mieć od razu, ale trzeba się tym cieszyć, co jest dostępne.

Można powiedzieć, że Twój czas się rozpoczął. Ogrodowisko nauczy Cię wielu spraw, a na początek, zanim zaczniesz coś robić, poczytaj cykl artykułów, które powinnać przeczytać, aby wiedzieć o czym myśleć i nad czym się zastanowić w temacie planowania i projektowania ogrodu.

Jak zaprojektować i założyć ogród


Oj czytam czytam, oglądam projektowane ogrody i nie ruszę napewno nic dopóki ne bede miała jasnej wizji swojego miejsca na ziemi, tak samo podeszliśmy z mężem do projektu domu, lubie mieć wszystko przemyślane przed akcją budowania czy sadzenia roślin, bo nie lubie jak czas mnie goni i trzeba natychmiast decydować, lubię mieć jasno okreslone wymagania. co do domu już mam, a co do ogrodu właśnie je tworzę z pomocą Ogrodowiska.
Wiem co mi się podoba wiem czego nie chce, a to jest już sporo, teraz tylko umieścić to na papierze, pewnie troche mi zajmie to czasu i napewno bryła domu musi byc juz na działce zanim wsadzę roślinki, ale ogólny zarys rabat i zakątków już zaczyna mi sie układać powolutku juz teraz.

ana-art napisała
Witaj kochana, macie śliczną działeczkę z wielkimi perspektywami Nie wiem czy dobrze Ci poradzę ale zanim zaczniesz cokolwiek sadzić miej plan, żeby uniknąć przypadkowych roślin w przypadkowych miejscach z ktorymi później nie wiadomo co zrobić...


Wiem wiem że masz rację i w 100% się zgadzam, plan i jasno określone strefy ogrodu to podstawa, oglądam projektowane ogrody na ogrodowisku, i męczarnie tych co tam co nieco posadzili, przesadzania itp, napewno i ja takich akcji nie uniknę ale będę się starała. Ponieważ mam gdzie ulokowac swój "tymczasowy" ogródek dla sadzonek to z tego bede korzystac, bo chyba to będzie najłatwiejsze.
A na koniec już przed sadzeniem w doniczki i wio prosto na przygotowane rabaty z projektem w dłoni - marzenia wiem, ale dlaczego nie
____________________
Joaśki ogród z wyobraźni-REALIZACJA 2015 "Niebo samo nie spadnie, trzeba je osiągnąć./Adam Mickiewicz/"
Joaska 22:22, 22 paź 2011


Dołączył: 11 lip 2011
Posty: 5104
A poradnik wyczytany kilka razy, a zdjęcia z modernicazji ogrodu zapamietane chyba ze 100 razy Szczególnie to mi się podoba to zdjęcie i napewno będzie moją inspiracją na zagospodarowanie ogrodu z tyłu domu:

A te zdjęcia mam zapammietane od dawan ściągnięte z wątku Mój piekny ogród Bogny str. 7:
poprostu dla mnie dwa gotowce:

A to moje najulubieńsze idealne dla mnie.
____________________
Joaśki ogród z wyobraźni-REALIZACJA 2015 "Niebo samo nie spadnie, trzeba je osiągnąć./Adam Mickiewicz/"
Joaska 22:25, 22 paź 2011


Dołączył: 11 lip 2011
Posty: 5104
Tylko sobie jeszcze muszę raz poczytać atek bogny czy pisałaś co to były za rośliny.
____________________
Joaśki ogród z wyobraźni-REALIZACJA 2015 "Niebo samo nie spadnie, trzeba je osiągnąć./Adam Mickiewicz/"
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies