Gdzie jesteś » Forum » Ogród » Kalendarz Ogrodnika - co robimy teraz w ogrodzie?

Pokaż wątki Pokaż posty

Kalendarz Ogrodnika - co robimy teraz w ogrodzie?

Sebek 18:11, 26 maj 2014


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
A oprócz tego mamy jeszcze inne zajęcia, które zostały opisane w tym artykule
http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/10-co-robimy-w-ogrodzie-w-maju
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
waldek727 16:24, 02 wrz 2014


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
Wrzesień i październik to najlepszy czas na zakupy roślin kopanych z gruntu.
Rośliny przenoszone bezpośrednio ze szkółek do naszych ogrodów są w dużo mniejszym stopniu narażone na uszkodzenia systemu korzeniowego od tych uprawianych w donicach i łatwiej się przyjmują. Proporcjonalnie ceny takich roślin też są dużo niższe. Od września szkółki zaczynają sprzedaż roślin iglastych, a od października drzew i krzewów liściastych.
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
polinka 16:34, 02 wrz 2014


Dołączył: 05 maj 2013
Posty: 17576
Czy można już przesadzać drzewa liściaste czy lepiej poczekać do pazdziernika?
____________________
Ogrodowy powrót do dzieciństwa
waldek727 17:03, 02 wrz 2014


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
Paulinko.
Lepiej jest poczekać do października aż drzewa i krzewy liściaste spowolnią swoje procesy życiowe, mniejsza będzie wtedy transpiracja wody, a soki z substancjami odżywczymi z części nadziemnej spływać będą w kierunku korzeni. Wtedy to roślina będzie zainteresowana tylko tym, aby się porządnie ukorzenić i przygotować część podziemną do warunków zimowych.
Ujmując najprościej. Nie będzie w fazie pełnej wegetacji.
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
polinka 17:29, 02 wrz 2014


Dołączył: 05 maj 2013
Posty: 17576
Dzięki Waldek, czyli jeszcze muszę miesiąc poczekać na rewolucję Cierpliwości uczę się przez całe życie
____________________
Ogrodowy powrót do dzieciństwa
waldek727 01:37, 23 paź 2014


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
Mazan.
Mam do Ciebie prośbę.

Na przełomie października i listopada wykonujemy ostatnie przed zimą bardzo ważne opryski ogrodu. Chcąc dobrze rozpocząć sezon 14/15 w którym to 2015 roku w dalszym ciągu będziemy opisywać swoją przygodę z naturalnymi preparatami i biopreparatami prosiłbym Ciebie o wsparcie zainteresowanych tym tematem osób i opisanie metody oprysku ogrodu 5% roztworem mocznika.

Choć to jeszcze październik ale przy okazji przypomnę, że w listopadzie w fazie bezlistnej robimy obfity oprysk brzoskwiń przeciwko kędzierzawości liści brzoskwini Miedzianem 50-WP po uprzednim zgrabieniu i spaleniu całej opadziny.

Drugim bardzo ważnym opryskiem który również powtórzymy na przedwiośniu jest oprysk sporządzony na bazie oleju parafinowego w 2% rozcieńczeniu wodą z dodatkiem adiuwantu, lub dostępnym w sprzedaży Promanalem 60EC. Pierwszy oprysk jest opryskiem ,,na grzyba", a drugi zapobiega rozwojowi owadów ssąco-kłujących w odpowiednim dla nich stadium.
Dziękuję.
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
Madzenka 20:35, 23 paź 2014


Dołączył: 22 sty 2012
Posty: 57998
Czy Miedzianem warto teraz potraktować drzewa, które były mocno porażone chorobami grzybowymi w tym sezonie np. Bakteryjną plamistością lisci lub antraknozą?
____________________
Madżenka ~~~~~ Madżenie ogrodnika sezon 2017 ~~~~~ Fotorelacje ~~~~~ Wizytówka
Mazan 22:34, 24 paź 2014

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Waldek727

Zgadzam się w zupełności.

Parch jabłoni zwalczamy jesienią mocznikiem w roztworze 5%, tzn 0,5 kg mocznika rozpuścić w 10 litrach wody /lub wielokrotność. Celem jest pobudzenie do rozwoju mikroorganizmów znajdujących się na liściach, a powodujących szybszy rozkład opadłych liści jabłoni. Zabieg jest najskuteczniejszy jeśli jest wykonany po pierwszych przymrozkach, a na drzewach znajduje się min. 95% liści. Można w ten sposób ograniczyć infekcje pierwotne nawet o 90% - przeciętnie 70 - 80%. Opóźnienie zabiegu zmniejsza skuteczność ponieważ mocznik nie dotrze do wszystkich liści.

Marzena2007

Waldek już częściowo odpowiedział. Dodam tylko, że w ten sposób ograniczasz szanse infekcji raka bakteryjnego na pestkowych, można tym zabiegiem zwalczyć również zasychanie liści czereśni. Dotyczy to także drzew ozdobnych z tej rodziny nie wyłączając migdałka. Pozostałe choroby zwalczać należy od wczesnej wiosny w okresie bezlistnym. Także na orzechu włoskim.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
MagdaK 15:49, 25 paź 2014


Dołączył: 24 wrz 2013
Posty: 81
Witajcie, zaczęłam dzisiaj sadzić tuje i inne krzewy z pojemników i kopane z gołym korzeniem, w dzień temperatura ok 4 stopni, w nocy było -5 st C.
Czy podlewać posadzone juz rośliny?
Jeśli będzie około -5st C to nic im nie będzie? po podlaniu może przymarzać.
____________________
Margo 21:13, 25 paź 2014


Dołączył: 28 mar 2014
Posty: 1337
Waldku, czy oprysk Promanalem robić już teraz czy w fazie bezlistnej, bo nie zrozumiałam ? Wiosną to wiem, że przed rozwinięciem liści, ale jesienią ???
____________________
Gosia
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies