Gdzie jesteś » Forum » Ogród » Kalendarz Ogrodnika - co robimy teraz w ogrodzie?

Pokaż wątki Pokaż posty

Kalendarz Ogrodnika - co robimy teraz w ogrodzie?

gardney 22:15, 04 lis 2014


Dołączył: 22 cze 2012
Posty: 753
Mazan muszę poszukać, czytałam twoje posty ponoć wszystkie ale ominelam albo zapomniałam. Pamięć to mam dobrą ale krótką. Ot skleroza.
Czyli rozumiem że pryskanie mocznikiem winorośli nie ma sensu? Pytam bo mój teść chce pryskac dodam spuscila już z 70% liści. Chorowala można jej jakoś pomoc ale ekologicznie? Octan wapnia może? Czy teraz juz za późno na niego?
____________________
Magda - - - Padłaś, powstań, popraw koronę i zasuwaj Ogród w duszy mi gra
Mazan 23:28, 04 lis 2014

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Mączniaki winorośli już 'zimują', szara pleśń również, ale wczesną wiosną trzeba opryskiwać. Jak już pisałem mocznik działa pośrednio przyspieszając rozkład liści, na których rozwija się druga faza /saprofityczna/ grzyba kiedy odbywa się 'produkcja' zarodników. Mączniaki takiego rozwoju nie przechodzą, zarodniki są już wytworzone, to samo z botrytis. Natomiast może się zdarzyć /tak miałem/, że mocznik przybierze formę łatwo dostępną i w ciepłe przedwiośnie pobudzi roślinę, co będzie b. szkodliwe.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
megabasia 14:02, 06 lis 2014

Dołączył: 26 maj 2012
Posty: 326
waldek727 napisał(a)

Temu też służy nasze forum aby przekazywać sobie w tym zakresie wiedzę popartą doświadczeniem. (...) jednym opryskiem sporządzonym z roslinnych gnojówek czy paroma taczkami kompostu w ogrodzie nic się nie da zmienić.


To może założyć jakiś wątek o naturalnej pielęgnacji ogrodu ( o ile już go nie ma - nie wiem)? Z gotowymi przepisami, co robić, jak, kiedy i w stosunku do jakich roślin? Ta terminologia dla laika wcale nie jest prosta, i mimo chęci łatwo się właśnie zniechęcić... Trzeba wielu z nas poprowadzić za rękę, pokazać, od czego zacząć. Czy jak przestanę pryskać róże na plamistość a zacznę stosować naturalne metody (i oczywiście nie wiem, kiedy i jakie), to one zadziałają w tym roku? Za rok, dwa? Muszę stracić te róże, które mam, bo naturalne metody nie zadziałają chyba jak czarodziejski zastrzyk?
Moja Mama pod koniec życia zainteresowała się naturalnymi metodami ochrony roślin, robiła jakieś wywary - chyba z pokrzyw, sama nie wiem... I dziwiliśmy się, że Jej się chce, zamiast kupić gotowe preparaty, biorąc pod uwagę to, że na nic nie ma czasu ani sił, trawiona chorobą... A teraz sama się tym zaczynam interesować... Dziwne są koleje losu.
____________________
Miniary Megabasi oraz Wizytówka - Ogród mojej Mamy
gardney 14:22, 06 lis 2014


Dołączył: 22 cze 2012
Posty: 753
Megabasiu jest cały dział temu poświęcony
http://www.ogrodowisko.pl/forum/50-ekologiczna-uprawa-ogrodu
ja osobiście mam nadzieję na coraz więcej porad właśnie w tym dziale. Każdą wychwyconą informację będę tam w miarę możliwości wklejać.
Jest trochę wywodów na temat co powoduje stosowanie "profilaktycznych" i nie tylko oprysków nieekologicznych, stosowanie nawozów sztucznych itp., roundapu,
Poczytaj może co pisałam nt flory mikrobiologicznej roślin, szukając różnych informacji na ten temat tylko utwierdzam się w tym że każdy oprysk antybiotykiem czy fungicydem zaburza naturalną florę rośliny powodując jej podatność na kolejne choroby.
Jeśli chcesz wychwycić posty konkretnego użytkownika musisz wejść w forumową wyszukiwarkę, wpisać nazwę użytkownika, którego "czytasz" i zaznaczyć posty. Wtedy wyświetlą Ci się wszystkie posty użytkownika. Osobiście polecam poczytać użytkowników Danusię to oczywiste, choć to lektura na dziesięć tysięcy lat Mazan, Waldek727, Toszka. Dają mnóstwo cennych porad w kwestiach ekologicznych upraw. Waldek dał przepis do odnalezienia na genialną substancję, która najszybciej chyba przywróci równowagę mikrobiologiczną w ogrodzie - ANHK. Hasło do wyszukiwania dla angielskojęzycznych: compost tea. Waldek również zdradził że wogóle nie stosuje chemii, sztucznych nawozów, chore rośliny rzadko u niego występują a jeśli to je zostawia albo zginą albo wyjdą z tego. Waldek stosuje ANHK. Jest również octan wapnia Mazana, herbatka tymiankowo-oreganowa....

____________________
Magda - - - Padłaś, powstań, popraw koronę i zasuwaj Ogród w duszy mi gra
megabasia 17:35, 06 lis 2014

Dołączył: 26 maj 2012
Posty: 326
gardney napisał(a)
Megabasiu jest cały dział temu poświęcony
http://www.ogrodowisko.pl/forum/50-ekologiczna-uprawa-ogrodu


No to Amerykę odkryłam Będę miała co robić w zimowe wieczory
____________________
Miniary Megabasi oraz Wizytówka - Ogród mojej Mamy
gardney 21:30, 06 lis 2014


Dołączył: 22 cze 2012
Posty: 753
Polecam Ci też surfowanie "po użytkownikach" tak jak opisałam to wyżej, wiele porad jest poza wątkami tematycznymi.
____________________
Magda - - - Padłaś, powstań, popraw koronę i zasuwaj Ogród w duszy mi gra
Krys 21:17, 28 cze 2015


Dołączył: 16 lis 2011
Posty: 8145
Zapisuje watek!
____________________
Krystyna - Hirutkowy raj:))
Basilikum 19:19, 13 lip 2015


Dołączył: 14 cze 2015
Posty: 21734
z tematu watku wynika, ze od listopada wszyscy sie lenia
____________________
IzaBela Pod Bialo-Niebieska Chmurka***cz.I*** Wizytowka "Nie moge na dluzej zostac" -wyszeptala Chwila Szczescia - "ale wloze w Twoje serce wspomnienia"
Gardenarium 19:42, 13 lip 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Artykuły na bieżący miesiąc są zawsze na stronie głównej w polecanych na samej górze i tam wklejam systematycznie i na czas, nie dubluję w kółko tego samego

Na FB też zamieszczam dany, aktualny miesiąc.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 19:43, 13 lip 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/1-co-robimy-w-ogrodzie-w-lipcu
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies