Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Malinowy zakątek

Pokaż wątki Pokaż posty

Malinowy zakątek

Kordina 09:25, 03 mar 2023


Dołączył: 18 wrz 2021
Posty: 4735
Witaj, patrzę, że już masz całkiem fajnie zagospodarowaną część W planowaniu cienki Bolek jestem, ale będę kibicować i klaskać
____________________
Bożena - Elbląg Grzebiuszka ziemna
Judith 09:50, 03 mar 2023


Dołączył: 23 lis 2017
Posty: 9922
Dzień dobry, Klaudio
Dorzucisz zdjęcie przedogródka? Będzie łatwiej uchwycić kontekst.
____________________
Judith Z centrum wielkiego miasta na obrzeża małego miasteczka *** Wizytówka
NowaKiKi 11:49, 03 mar 2023


Dołączył: 26 gru 2022
Posty: 605
Martka napisał(a)
Hej Klaudia, wątek bardzo pomaga w planowaniu masz już sporo pracy za sobą, teren uporządkowany, można działać
Ode mnie kilka ogólnych punktów:
Dla mnie pytanie podstawowe: czy i jakie chcesz drzewa na działce, jaki pokrój (wielopienne, kuliste, kolumnowe), czy w przyszłości jest szansa, że obok będą okna sąsiadów wychodzące na Twój zakątek relaksu? Jaką funkcję te drzewa będą pełniły? Wiem z doświadczenia, że błędem było planowanie rabat bez uwzględnienia drzew.
Druga rzecz: Rabaty. Linie proste czy falujące? Trójkąt faktycznie nie jest dobrym kształtem Wszyscy chyba popełniamy na początku ten sam błąd, projektując wąskie rabaty. Później poszerzamy, bo metr okazuje się stanowczo za ciasny, aby nadać rabacie wygląd marzeń Więc tu zachęcam do odwagi.
Trzecia: warzywnik - jeśli nawet nie planujesz teraz dużego, zostaw sobie miejsce na ewentualne jego powiększenie za kilka lat gdy ogarniesz ogród, może się tak zdarzyć, że zapragniesz więcej miejsca pod uprawy zamiast trawnika u mnie tak się zdarzyło

Trzymam kciuki za powiększanie rabat bo tak to chyba będzie u Ciebie wyglądało?

Cześć Martka, dzięki że zajrzalas do mnie
Odnośnie drzew, posiadam 4 sztuki śliwy pissardi w szpalerze a pomiędzy nimi trzmielina Gold na pniu. W niższej partii są na razie rozplenice hameln bardziej z przodu, z tyłu planuje perovska ( znaczy ona jest posadzona ale jak się okazało kupolam niska odmianę a chciałam wysoka więc będę zmieniać) oprócz perovskiej sukcesywnie chce coś dosadzac, wyjdzie w praniu Te roślinki znajdują się na rabacie śliwowej, szerokość tej rabaty to około 1,4 m. Wiem że niedużo, ale jak dzieci podrosną to będę wtedy powiększać na pewno jakies drzewo bedzie jeszcze po zmianie tej rabaty trójkątnej na te prostokąty, zakochałam się w Buku tricolor.

Sprawa numer dwa to rabaty w liniach prostych koniecznie, wiem że pozniej jest trochę problemów z koszeniem ale mojemu mężowi się takie podobają a później on nożyczkami docina trawe
Warzywnik - zostawiłam więcej miejsca w razie czego, bo właśnie spodziewam się że mogę mieć niedosyt, na razie bedzie jedna skrzynia 5 m długa na 1.2m szeroka.

Rabata na przedogrodek nie jest najmniejsza. Ta rabata z trójkąta bedzie troszkę powiększona, ale reszta zostaje bo na trawniku w zasadzie juz stoi hustawka i ma tego roku stanąć domek dla dzieci (maz chce go budować sam) wiec jak jemu się spodoba i mojemu synowi to może jeszcze oprócz domku coś dobuduje dlatego na razie nic nie powiększam jeszcze jest xala skarpa i kawałek kolo skarpy na której maja buc drewka owocowe i jakieś krzewy owocowe.
____________________
Klaudia (śląsk) / Malinowy zakątek
NowaKiKi 12:23, 03 mar 2023


Dołączył: 26 gru 2022
Posty: 605
Czesc Aniu, rododendrony w zasadzie rosną w pełnym słońcu juz 2 lata i nic im nie było, ale aktualnie faktycznie beda przesadzone, ale nie wiem czy w tym roku, ko chyba ze na jesień, bo mam za dużo planów jak na ten rok, a 4 miesiecznego bąbelka na pokładzie.
Moje marzenia to jedno a to co się faktycznie uda to drugie
____________________
Klaudia (śląsk) / Malinowy zakątek
Judith 12:24, 03 mar 2023


Dołączył: 23 lis 2017
Posty: 9922
W kwestii zagospodarowania skarpy zerknij na wątek Moja przyziemna pasja. Była tam podobnie (chyba?) jak u Ciebie skarpa przy ogrodzeniu. Wyższy fragment został obudowany betonem i powstała wielka donica. Wspaniały efekt.
Tutaj masz początki prac: https://www.ogrodowisko.pl/watek/4085-moja-przyziemna-pasja?page=16
A efekt końcowy np. tu: https://www.ogrodowisko.pl/watek/4085-moja-przyziemna-pasja?page=1201
____________________
Judith Z centrum wielkiego miasta na obrzeża małego miasteczka *** Wizytówka
NowaKiKi 12:24, 03 mar 2023


Dołączył: 26 gru 2022
Posty: 605
Witaj Bożenka, dzięki za wsparcie na pewno się przyda
____________________
Klaudia (śląsk) / Malinowy zakątek
NowaKiKi 12:34, 03 mar 2023


Dołączył: 26 gru 2022
Posty: 605
Czesc Judith,
Zdjęć dorzucę jak je tylko wykonam

Jeśli chodzi o skarpe to tam nie ma donicy, w dole skarpy przy plocie sąsiadem jest zrobiony drena z kamieni zeby sasiada nie zalewac woda.

Donica taka pseudo powstala na lewo od przedogrodka. Mam w niej tuje, miskant memory, rozchodniki, pony tails z czosnkami, i najprawdopodobniej bedzie tam jeszcze krzewuszka cudowna i jakiejś inne wiosenne byliny ale to kiedyś

Na pewno przejrzę polecony przez Ciebie wątek, juz jeden przeglądałam na początku ze skarpa Moj ogrod pod górkę. Ale nigdy za wiele inspiracji tylko czasu brak
____________________
Klaudia (śląsk) / Malinowy zakątek
NowaKiKi 15:19, 07 mar 2023


Dołączył: 26 gru 2022
Posty: 605
Przepraszam za zwłokę ale już wrzucał zdjęcia miejsca gdzie będzie przedogrodek.

Przedogrodek zaznaczony z zielono a na czerwono ścieżka ktora powstanie mam naldzieje w tym roku
W najwęższym miejscu rabata ma szerokość około 1,5 m a w najszerszym około 3 m
____________________
Klaudia (śląsk) / Malinowy zakątek
Judith 17:26, 07 mar 2023


Dołączył: 23 lis 2017
Posty: 9922
Sugeruję wyznaczenie tej rabaty wzdłuż prawego boku domu. Wiem - będzie ogromna. Jednak środkiem może iść ścieżka. Może tu rosnąć niewielkie drzewo. Albo drzewa. Albo spory krzew ozdobny. Może w niej być ciurkadełko lub misa z wodą. No i najważniejsze - nie musi być obsadzona od razu w całości. Ale wyznaczyć od razu warto . Dodatkowo trawnik będzie miał uspokojoną linię .
____________________
Judith Z centrum wielkiego miasta na obrzeża małego miasteczka *** Wizytówka
Agatorek 19:16, 07 mar 2023


Dołączył: 17 gru 2020
Posty: 13218
A ja sugerowałabym przedłużenie tej rabaty chociaż do tego miejsca, które zaznaczyłam (jeśli wersja Judith Cię przerazi, ale jej pomysł jest bardzo dobry ). Ukryjesz w ten sposób wśród roślin dekiel (od szamba?)



____________________
Agnieszka ***** Ogród z zegarem ***** Pura vida Kostaryka ***** Hawaje
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies