Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » mirbogród

Pokaż wątki Pokaż posty

mirbogród

MiroslawBorek 10:16, 23 sty 2011


Dołączył: 01 gru 2010
Posty: 98
Mam pytanko? Spacerowałem po Waszych wspaniałych ogrodach, ale nie zauważyłem pewnej roślinki. Ne wiem jak ona się zwie. Może ktoś mi podpowie.Oto fotki.






kupiłem chyba dwie takie roślinki w 2006 roku i od tamtej pory same wyrastają. Rosną jak chcą i gdzie chcą. Mają bardzo głęboko korzenie. Trochę próbuję je ogarnąć, bo w grupie ładnie by wyglądały.


____________________
Mirbo
Gardenarium 10:31, 23 sty 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
To Houtunia sercowata "Chameleon" - Houttuynia cordata "Chameleon"

bylina która znajduje zastosowanie jako roślina okrywowa, lubi stanowisko: półcieniste (na jaśniejszych stanowiskach liście mocniej się wybarwiają, natomiast na stanowiskach zacienionych liście zielenieją), lubi gleby wilgotne, Ty masz staw, to będzie idealna nad stawem. Ja się spotkałam, że przemarzła. dlatego też wiosną należy je ściąć, aby pobudzić roślinę do wytwarzania nowych pędów,
Jeśli chcesz ją rozmnożyć to robimy to przez podział wiosną, można również ukorzeniać sadzonki sporządzone z fragmentów pędów. Lepiej zgrupować wszystkie rośliny i zrobić z houtunii jedną wielką plamę, zestawić np z jednobarwną żółtą hostą "Sum and Substance" z tyłu (jest wyższa) i wtedy nie będzie właziła. Szkoda wrzosów, bo je zadusi. Obok z przodu można dać żurawkę bordową, ale byłoby zestawienie.









____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
jotka 10:36, 23 sty 2011


Dołączył: 22 lis 2010
Posty: 11868
to co pokazałeś to Tułacz (Dokudami) Houttuyni cordata ‘Chameleon’.
Chameleon to piękna barwna odmiana leczniczego tułacza, która nazwę zawdzięcza
zmieniającemu się zabarwieniu liści. Liście tej odmiany mogą mieć barwę zieloną,
żółtą przez łososiową do pomarańczowej i czerwonej. Najczęściej kolory są mieszane
i stopniowo się zmieniają. Wybarwienie utrzymuje się przez cały sezon wegetacyjny.
Zakwita w czerwcu, kwiaty są białe.Tułacz dorasta do 40cm wysokości.
Tworzy podziemne rozłogi. Cała roślina jest aromatyczna, o zapachu podobnym do cytryny.

znasz już nazwę - resztę sobie doczytaj
pozdrawiam
____________________
Jola - pamiętajcie o ogrodach ... ogrodoweimpresjejolki +++ zapraszam na balkon +++ wizytówka-ogrodoweimpresjejolki http://www.ogrodowisko.pl/watek/3535-u-jotki-z-kasia-bawarska-plotki[url]
jotka 10:49, 23 sty 2011


Dołączył: 22 lis 2010
Posty: 11868
Danusia oczywiście lepsza ode mnie, bo i szybsza i oprócz informacji jeszcze dobra rada

tak wygląda porównanie amatorki z e specjalistą
jedno mnie pociesza, ze moja odp. też dobra ...

Mirku Ty uczysz się ogrodnictwa tak jak ja - od praktyki, a teoria później ))))
____________________
Jola - pamiętajcie o ogrodach ... ogrodoweimpresjejolki +++ zapraszam na balkon +++ wizytówka-ogrodoweimpresjejolki http://www.ogrodowisko.pl/watek/3535-u-jotki-z-kasia-bawarska-plotki[url]
Gardenarium 10:57, 23 sty 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Jolu, uzupełniłyśmy się, Mirek będzie zadowolony, co rada to więcej informacji. Ta kolorowa roślinka lubi towarzystwo czystych kolorów już, bo pstrokate sąsiedztwo nie wydobędzie jej walorów.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Joku 11:52, 23 sty 2011


Dołączył: 09 paź 2010
Posty: 12093
Mam houtunię w ogrodzie, jest ekspansywna. Rośnie u mnie w bluszczu, pod jesień robi się spora plama. Dla mnie jest niezniszczalna, bo nie zajmuję się nią wcale ani nie podlewam. Nie znając jej dobrze posadziłam w innym miejscu, a teraz chciałabym się jej stamtąd pozbyć, co nie jest wcale takie proste.
____________________
Jola, nieco na zachód od Trójmiasta - Ogród z przeszłością (+) Wizytówka (+) Znowu na wsi - aktualny
monteverde 12:01, 23 sty 2011


Dołączył: 31 paź 2010
Posty: 44149
ładnie się rozrasta też mam)
____________________
monteverde-mój kawałek raju - mój kawałek raju II - Kwiatowy ogródek Monteverde
Gardenarium 12:58, 23 sty 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Jak zostanie kawałek w ziemi to odrośnie, trzeba dobrze wykopać i wybrać jak z perzem.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
MiroslawBorek 13:31, 23 sty 2011


Dołączył: 01 gru 2010
Posty: 98
Dzięki za informacje. Fajna nazwa "tułacz" . Rzeczywiście rośnie sama, ale problem w tym żeby rosła tam gdzie ja chcę. Korzonki ma bardzo głęboko. Czasami wyrośnie tu... a czasami pół metra dalej. Jednak mi się bardzo podoba, nie przemarza i kolorki ma super. Tak jestem bardziej eksperymentatorem niż zawodowym ogrodnikiem i chyba to tak zostanie. Dziękuję Wszystkim za tyle informacji. Może kiedyś "dorosnę do ogrodnictwa - oczywiście przy Waszej pomocy- może na emeryturze??????.
____________________
Mirbo
MiroslawBorek 13:52, 23 sty 2011


Dołączył: 01 gru 2010
Posty: 98
A to ta mała skalna rabatka.







Często szare życie, więc kolorowy ogródek.





Jak w kolorowance.




____________________
Mirbo
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies