Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy liściaste » Platan - Platanus

Pokaż wątki Pokaż posty

Platan - Platanus

Shella 22:45, 06 wrz 2022

Dołączył: 06 wrz 2022
Posty: 4
Dzień dobry! Jestem początkująca, dopiero w tym roku zaczęliśmy urządzać nasz ogród. Posadziliśmy kilka szczepionych drzew, ale podkusiło nas aby kupić też większe okazy, które w przyszłości dadzą trochę cienia. Szukam, myślę, czytam, inspiruję się i tym sposobem dziś posadziliśmy małego "normalnego" platana klonolistnego. A potem zaczęłam trochę panikować - czy to oby nie będzie zbyt duże drzewo do przydomowego ogródka?

Posadziliśmy go pośrodku działki - 10 merów od domu (7 metrów od tarasu z kostki), 9 metrów do ogrodzenia na tyle działki, 13 metrów do sąsiada z jednego boku, 13 metrów do sąsiada po drugiej stronie. Dodatkowo 7 metrów od platana jest mały domek narzędziowy postawiony na płycie fundamentowej. Czy to bezpieczne odległości?

Zastanawiam się, czy nie wymienić go lepiej na platana alphen's globe.

Poza platanem, na froncie działki posadziliśmy tulipanowca Czy tulipanowca można ciąć?
15:43, 01 sty 2023
Wszystkiego najlepszego w 2023 roku.

Przesyłam zdjęcie mojego platana i liczę na poradę w którym miejscu można go przyciąć.
Pozdrawiam.
Greenpak 12:44, 03 lut 2023

Dołączył: 04 wrz 2022
Posty: 2
Witam, ja zostawiłabym te dwa najgrubsze konary i jakąś jedną gałąź odchodzącą od tego najgrubszego przewodnika, przycięła je tak na wysokość rynny, żeby od tego miejsca dopiero się rozgałęział i nie wchodził na altankę. Zacząć od dolnych gałęzi, a później będzie widać.
Greenpak 12:45, 03 lut 2023

Dołączył: 04 wrz 2022
Posty: 2
21:09, 20 lip 2023
Witam serdczenie,

Niestety nie mogłem znaleźć żadnych rzetelnych informacji w internecie na temat platana w odmianie alpens globe.
Posiadam trzy takie rośliny które już całkiem fajnie wyglądają. Niestety posadziłem je praktycznie w bezpośrednim sąsiedztwie rury ściekowej i obawiam się o to że korzenie w jakiś sposób zniszczą lub rozszczelnią rurę. Oczywiście jak je sadziłem to nie miałem pojęcia że mogę cokolwiek w ten sposób uszkodzić.




W związku z tym dwa pytania:

1. Czy ktoś ma praktyczne doświadczenie jaką bryłę korzeniową wykształca ta odmiana?
2. Czy ktoś miał podobny problem

Z góry wielkie dzięki za odpowiedź
BigTree 14:52, 01 lis 2023

Dołączył: 10 lip 2021
Posty: 2
Jeden z platanów, zmienił liście na jesieni na czerwono/purpurowe, zastanawiam się dlaczego? Inne platany żółkną a jeden z nich purpurowieje.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies