Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy liściaste » Platan - Platanus

Pokaż wątki Pokaż posty

Platan - Platanus

Gardenarium 20:09, 25 sty 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Platan to duże drzewo, więc wypada, żeby miało jeden i to wysoki pień, na wielopniowy egzemplarz się nie nadaje.
Powinien górować nad altaną, czyli korona wysoko nad dachem altany.

Wybierz jeden pieniek a resztę już dawno powinnaś była się pozbyć, teraz będą widoczne rany Nie zostawiaj widocznych sęków. Poczytaj o prawidłowym cięciu na "obrączkę".

Masz jego zdjęcie zimowe? będzie widać jakie ma te gałęzie.

Jak już go wyprowadzisz na normalne drzewo to możesz koronę ograniczać, a wręcz go ogławiać wiosną.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
goniak 20:24, 25 sty 2013


Dołączył: 13 lis 2010
Posty: 1276
Edi00 napisał(a)
MAŁGOSIU, ale powiedz ciąć je tylko od dołu tzn. wybrać jedną, najgrubszą odnogę i ją zostawić a resztę ciach, czy jakoś inaczej?
Platany na Twoim zdjęciu wyglądają super

Sposób cięcia zależy od tego jak chcesz skorygować pokrój swojego drzewa. Na zdjęciu widać, że ma on pokrój bardziej krzaczasty niż drzewiasty. Sądzę, że powinnaś zrobić tak jak piszesz, czyli wybrać jeden kształtny, zgrabny pień a pozostałe rozgałęzienia wyciąć na gładko i rany zasmarować maścią ogrodniczną.
____________________
Małgosia mój zielony świat
Edi00 17:44, 27 sty 2013


Dołączył: 18 sty 2013
Posty: 653
Danusiu i Gosiu, dzisiaj przyjrzałam się temu mojemu platanowi i zgłupiałam- nie wiem, który pień mu wyciąć, bo wyrasta ich pięć z ziemi
Zrobiłam zdjęcia kory tego mojego platana.



Pierwsze jest zrobione w połowie wysokości całego drzewka


A to drugir bliżej ziemi.


____________________
Edyta - Mieszczuch na wsi, czyli jak rodzi się i spełnia marzenie...
goniak 08:28, 28 sty 2013


Dołączył: 13 lis 2010
Posty: 1276
Z drugiego zdjecia wydaje się, że powinnaś zostawić ten środkowy pień ale przydałoby się jeszcze zdjęcie całego drzewa.
____________________
Małgosia mój zielony świat
goniak 08:30, 28 sty 2013


Dołączył: 13 lis 2010
Posty: 1276
Z drugiego zdjecia wydaje się, że powinnaś zostawić ten środkowy pień ale konieczne jest jeszcze zdjęcie całego drzewa w stanie bezlistnym, aby się upewnić.
____________________
Małgosia mój zielony świat
Gardenarium 20:08, 28 sty 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Może wejdź na jakąś drabinę i zrób zdjęcie z góry i lekko z boku?
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Edi00 16:39, 29 sty 2013


Dołączył: 18 sty 2013
Posty: 653
Dziewczyny, dzisiaj zrobiłam tylko takie zdjęcia ale jeśli to nie wystarczy, to zrobię tak jak Danusia radzi- z drabiny.
Ciężko zrobić mu takie zdjęcie, na którym będzie widać dokładnie pnie a to dlatego, że sąsiad za siadką zrobił sobie składzik resztek po budowie i te palety na zdjęciach trochę zamazują całość- moim zdaniem








____________________
Edyta - Mieszczuch na wsi, czyli jak rodzi się i spełnia marzenie...
Gardenarium 18:24, 29 sty 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Moja opinia jest taka, że szkoda że tak późno nad tym się zastanawiasz Dlaczego ten platan taki wielopniowy jest. W grujeczniku, dereniu, czy innych mniejszych drzewach to by nie przeszkadzało, ale platan jest za wielki na takie prowadzenie.

Obawiam się że on ciągle będzie na dole odbijał z tych uciętych pni.

Wybierz najgrubszy, a jak jest krzywy, to wtedy najbardziej prosty pieniek a resztę wytnij jak najniżej, Wyprowadź pień drzewa obcinając blisko przy pniu wszystkie gałązki do pewnej wysokości 2,5 m)

Zasmaruj Dendromalem albo Funabenem. ( ja wolę Dendromal).

Tutaj ewentualny przykład co by mogło powstać, to nie platan, ale pomysł, inspiracja

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Edi00 10:16, 01 lut 2013


Dołączył: 18 sty 2013
Posty: 653
Dziekuję Danusiu, ale podpowiedz mi jeszcze kiedy najlepiej go ciąć?!
Jest taki wielopniowy, bo był jedynym większym drzewem na mojej działce i szkoda mi go było....głupia byłam Ale może jeszcze będą z niego ludzie
____________________
Edyta - Mieszczuch na wsi, czyli jak rodzi się i spełnia marzenie...
Gardenarium 15:30, 01 lut 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
No to może zostawić go na "rozkrakę" czyli kilka pni, a tylko podciąć wszystko od dołu, ale te najgrubsze pnie zostawić? Zrób tak najpierw, bo i tak musisz wszystko od dołu podgolić?

Tniesz w marcu, jak mrozy miną, zasmaruj rany Dendromalem. Tnij na "obraczkę" bez sęków.

Pokażesz efekt, a może będzie dobrze?
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies