Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy liściaste » Platan - Platanus

Pokaż wątki Pokaż posty

Platan - Platanus

Radek_Tychy 17:37, 11 paź 2021

Dołączył: 11 paź 2021
Posty: 5
Witam.
rok 2012 marzec ostatnie cięcie jeszcze wtedy młodych platanów.

Rok 2021 pazdziernik czyli 9 lat drzewa nie były cięte.


Ilość liśći powoduje że muszę reagować prawdopodobnie sam się za to zabiorę.
Rozumiem że najlepszą porą jest marzec tak?
Gardenarium 07:56, 12 paź 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Wydaje mi się, że pnie drzew są zbyt blisko podmurówki. Rozwalą ją, bo ja tak mam w ogrodzie Babci Jasi. Już nie ma podmurówki. No i drzewa osiągną bez cięcia takie rozmiary, że się nie pomieszczą.

Moim zdaniem cięcie jest niezbędne co nie powstrzyma jednak pnia od przyrostu w obwodzie.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Radek_Tychy 13:24, 16 paź 2021

Dołączył: 11 paź 2021
Posty: 5
Ogrodnik sadził na środku obrzeża.
Kazałem, prosiłem to posadził aczkolwiek teraz chyba żałuję bo liści masę z którymi średnio sobie radzę a i izolacja od sąsiedniej działki w okresie zimowym wątpliwa.
Nie mówią o przycinaniu bo akurat tylko raz drzewa były przycięte wiec o koszcie już zapomniałem.
Widzę jak wspomniałaś o podmurówce że podnosi mi obrzeże granitowe i to dośc mocno więc podmurówkę też pewnie z biegiem czasu rozwali.
Na razie dam im szansę w marcu spróbuje przyciąć na ile mi się uda i czas pokaże co z tego wyjdzie.




Gardenarium 18:33, 17 paź 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Rozwali cały płot. U nas rozwaliło w poprzednim ogrodzie.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Adela 19:05, 17 paź 2021


Dołączył: 13 sie 2013
Posty: 2767
Danusiu, czy platan szczepiony Alphen’s Globe może też zagrażać mojemu tarasowi posadzony w odległości ok.2,5 - 3m? Ma pełnić funkcję „parasola”
Pozdrawiam
____________________
Ela - Moja ostoja
Gardenarium 19:19, 17 paź 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Nie, szczepione nie mają tak szerokiego pnia w starszym wieku. Moja uwaga dotyczyła "normalnego" platana posadzonego bardzo blisko pomurówki..
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Adela 19:33, 17 paź 2021


Dołączył: 13 sie 2013
Posty: 2767
Dziękuję Danusiu
Spytałam, żeby spać spokojnie wszędzie, gdzie widzę w warunkach miejskich, to często wokół platanów jest kamienna pustynia. Czyli musi to być odmiana szczepiona. Najczęściej korony mają mocno cięte.
Miłego tygodnia
____________________
Ela - Moja ostoja
elosznik 20:24, 29 mar 2022

Dołączył: 29 mar 2022
Posty: 2
Znalazłam ten wątek przy okazji szukania informacji o prowadzeniu platana w formie pergoli, ale widzę, że została poruszona jeszcze jedna interesująca kwestia, czyli odległość od... Ja mam pytanie o budynki - czy w odległości ok. 3-5m od domu istnieje ryzyko, że korzenie uszkodzą fundament w dalekiej przyszłości? Nie wiem, czy ma to jakieś znaczenie, ale drzewo ma być cięte Widziałam dużo nasadzeń blisko budynków, jedno nawet w czymś w rodzaju donicy (ok. 2x5m), więc bez większego namysłu posadziłam niedaleko swojego domu.

Ponadto nadal jestem ciekawa prowadzenia go w formie pergoli. Kilka takich realizacji znalazłam w internetach, ale jak się za to zabrać i czy takie rozwiązanie ma wady, których nie dostrzegam zauroczona pięknymi zdjęciami?
Beata36 13:16, 29 maj 2022

Dołączył: 27 sie 2021
Posty: 114
M Pytanie do Danusi gdzieś czytałam że poleca platana alpens globe znalazłam sadzonki które są szczepione na wysokości 160cm planuje posadzić rzędzie 3 -4 drzewka myślałam o klonie globosum ale ten platan też mi jakoś po głowie chodziczy jest bardziej chorowitym drzewkiem od klonu i co zrobić żeby rósł w moim piaseczku bo wyczytałam że raczej woli lepszej jakości gleby a u mnie niestety gleby 5-6 klasa i południową strona sadzen możesz coś doradzić?
peter220 19:27, 31 maj 2022

Dołączył: 04 maj 2020
Posty: 24
Dzień dobry, kupiłem 3 platany Alphens Globe (2 szt od jednego sprzedawcy a 1 od innego). Egzemplarz z 1 zdjęcia już ładnie wyglada a 2 pozostałe średnio. Wiosna trochę je przyciąłem i zastanawiam się czy nie przyciąć raz jeszcze. Co sądzicie? Jeśli tak to czy Już ciąć czy do następnej wiosny czekać? Na czerwono cięcia nad którymi myślę.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies