Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy liściaste » Platan - Platanus

Pokaż wątki Pokaż posty

Platan - Platanus

Gardenarium 07:35, 15 kwi 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Adam_ napisał(a)
Proszę o poradę jak prawidłowo ciąć by nadać drzewku kształt regularnej kuli.


Ciąć przy samym pniu, jak wierzbę.

Mogłaś kupić kulistą odmianę platana ()Alphen's Globe) i byłoby po sprawie, robienie kuli z ogromnego drzewa, któe będzie wypuszczało po 2 metry gałęzie - będzie jednak trudne.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
emeraldgreen 13:14, 31 maj 2019

Dołączył: 04 mar 2018
Posty: 32
Mam dwa platany rosnące w doniczkach. Oba mają po ok 130cm wysokości. Nie są jeszcze w ogóle rozgałęzione. Czy powinnam np od dołu do połowy wysokości obrywać liście i pączki śpiące aby szybciej zaczęły wypuszczać gałązki boczne? Jesienią chce je posadzić na miejsca docelowe.
MartaCho 11:35, 24 lip 2019

Dołączył: 28 sie 2017
Posty: 2150
Chciałabym posadzić trzy Platany Alpen's Globe wzdłuż podjazdu. Czy fakt, że sąsiad ma zaraz za siatką wysokie sosny, z których do nas spadają na tę właśnie przyszłą rabatę ciągle ich igły i szyszki może Platanom jakoś zaszkodzić, czy raczej powinny sobie dobrze poradzić? Zauważyłam, że w sąsiedztwie sosen nie wszystko lubi rosnąć, ale mogę się oczywiście mylić
____________________
Marta Ogród zacząć czas
EwaMa 21:50, 06 sie 2019

Dołączył: 06 sie 2019
Posty: 2
Dzień dobry,
To będzie mój pierwszy post na Ogrodowisku.
Dopiero zaczynamy przygodę z ogrodem. Tydzień temu zasadziliśmy 3 platany klonolistne Alpens Globe. I dziś zauważyłam, że z dnia na dzień zaczynają mizernieć- zwijać liście, brązowieć- w tym młodziutkie listki.
Choróbsko, grzyb? Błędy w pielęgnacji?
Będę wdzięczna za radę
Pozdrawiam!


ania0510 15:02, 07 sie 2019

Dołączył: 02 sie 2019
Posty: 34
Witam, proszę o informacje do jakich rozmiarów dorasta odmiana platan alphen's globe? zastanawiam się nad ich posadzeniem a różne źródła podaja różne informacje. Czy korone trzeba przycinac czy sama formuje się w kule? Może ktoś z Państwa mi pomoże?
Gardenarium 18:43, 07 sie 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Do jakich rozmiarów dorasta drzewo, zależy w głównej mierze od warunków w jakich ono rośnie i od wysokości jego pnia. Na pewno więcej niż 3 metry będzie miała średnica korony, będzie większa niż wiśnia 'Umbraculifera)- oczywiście, jeśli bez cięcia. Zakładając, że posadzisz w żyzną ziemię, a nie piach i będziesz podlewać

To odmiana rosnąca w formie kuli, co nie oznacza wcale, że nie można jej ciąć. Można i dobrze odbija. Platany jak wierzby, odbijają wspaniale, nawet jeśli je ogłowisz do zera, na sam pieniek.

W przypadku odmiany "Alphens' Globe', nie tnij poniżej miejsca szczepienia bo wyrośnie "normalny" wielki platan z pnia. Pozostawiaj szlachetną odmianę (oczka) powyżej miejsca szczepienia.

Wysokość drzewa, na jakiej zaczyna się korona drzewa, zależy od tego, jak wysoki jest pień, na którym zaszczepiono tę odmianę.

Pytasz nieprecyzyjnie, do jakich rozmiarów ??? ale co do jakich rozmiarów, średnica korony, czy wysokość drzewa, czy coś jeszcze innego??
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
ania0510 09:02, 08 sie 2019

Dołączył: 02 sie 2019
Posty: 34
Dziękuję Pani Danusiu za odpowiedź. Trzeba mi wytłumaczyć jak krowie na rowie. To dopiero moje początki musi Pani być dla mnie wyrozumiała

Jeżeli dostanę platana szczepionego na 2m to czy jego pień jeszcze urośnie czy od tego metra 2m rozrasta się już sama korona?

Chcę je posadzić wzdłuż ogrodzenia od frontu budynku. Co ile metrów powinny być sadzone żeby ich korony w późniejszych latach na siebie nie nachodziły?

Swoją drogą musi być Pani bardzo cierpliwą osobą czytając i odpowiadając na te wszystkie pytania.

MartaCho 10:50, 08 sie 2019

Dołączył: 28 sie 2017
Posty: 2150
Podłączam się Aniu do Twojego pytania, bo ciągle się waham jeszcze między tymi pięknymi Platanami a wiśniami Umbraculifera, które oczywiście też są bardzo urocze.
____________________
Marta Ogród zacząć czas
ania0510 13:50, 08 sie 2019

Dołączył: 02 sie 2019
Posty: 34
Witaj Marto,

więc czekamy razem, zawsze raźniej.
Pozdrawiam
maykey 21:56, 29 sie 2019

Dołączył: 17 lip 2019
Posty: 3
Witam,

Mam prośbę o podpowiedź, gdzie w okolicach Poznania można zakupić odmianę Alphens' Globe?

Próbowaliśmy już w kilku miejscach i niestety mają tylko tradycyjne platany.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies