Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy liściaste » Platan - Platanus

Pokaż wątki Pokaż posty

Platan - Platanus

Mag 17:15, 18 lis 2014


Dołączył: 28 lis 2013
Posty: 66


platany w parku w NYC
____________________
Ogrodowe rozterki
Mag 17:16, 18 lis 2014


Dołączył: 28 lis 2013
Posty: 66


platany w parku w NYC
____________________
Ogrodowe rozterki
jankosia 21:02, 18 lis 2014


Dołączył: 20 mar 2014
Posty: 3124
To i ja się podzielę moją opinią skoro już tu trafiłam. Mam w ogrodzie dwa platany. Po pierwszy jeździliśmy z mężem dwa lata. Pan w szkółce nie chciał zejść z ceny a okaz duży i ciężko go było sprzedać. W końcu uległ (po dwóch latach! ). Kiedy go sadziliśmy miał pewnie 6 metrów. Niestety w szkółce był ogłowiony i teraz ciężko mi go wyprowadzić na normalne drzewo. Rośnie ładnie, ale rzeczywiście wiosenne przymrozki mu szkodzą- niemal zawsze. Nie zmarznie, liście się zwarzą ale potem wyjdą nowe. Ja nie miałam możliwości okrycia tak dużego drzewa, ale ponoć w młodym wieku jest to wskazane. W tym roku nabyłam nowe drzewko, tym razem małe (1, 5 m) i to zamierzam przykryć na zimę. Jak już się dobrze zadomowi to nie ma to sensu.
W naszym kraju rośnie mnóstwo platanów i naprawdę jest je gdzie podziwiać: parki, skwery, stare cmentarze.

Na zdjęciu platany w którymś z parków w Poznaniu

A tu jeszcze mój:



I jeszcze zdjęcie malucha. Ma zdecydowanie większe liście niż ten będący z nami już czwarty (? ) rok


Uważam, że platany zasługują na to, aby znowu masowo je sadzić zarówno w ogrodach prywatnych jak i w zieleni miejskiej. Są niezbyt wymagające, chociaż lubią wilgoć. Są piękne o każdej porze roku a w dodatku niesamowicie plastyczne. Przy odpowiednim prowadzeniu można z nich wyczarować wszystko. W planach mam również szpaler z platanów wzdłuż podjazdu. Muszę niestety zaczekać, bo drzewa chciałabym posadzić dosyć gęsto, a nie chciałabym aby ciężki sprzęt kopiący mój wymarzony staw je uszkodził.
Podsumowując, to drzewo poleciłabym z czystym sumieniem naprawdę każdemu. No, może nie na balkon
____________________
Monika. Gdybym tylko mogła nie wychodzić z ogrodu...
Madzenka 14:51, 01 lut 2015


Dołączył: 22 sty 2012
Posty: 57998
Zawsze gdy widziałam platany to krawiło mi serce, że to za duże drzewa do mojego ogrodu.... Dzieki Ogrodowisku odkryłam odmianę Alpen's Globe, którą zamierzam posadzić wiosną.
Czy dotychczasowi posiadacze platanów podpowiedz, czy pod platanami mozna z powodzeniem sadzić inne rosliny? Jkai mają typ korzenia? palowy czy szeroko się korzenią?
Jesli ktoś ma w ogrodzie poszukiwana przeze mnie odmianę Alpen's Globe napiszcie prosze jak szybko przyrasta mu korona? Obawiam sie, ze ta odmiana rośnie bardzo powoli i wówczas musiałabym więcej zainwestować w zakup planowanych 4 szt

Platany w Amsterdamie - ogaławiane - zdjęcia z maja







____________________
Madżenka ~~~~~ Madżenie ogrodnika sezon 2017 ~~~~~ Fotorelacje ~~~~~ Wizytówka
Madzenka 14:54, 01 lut 2015


Dołączył: 22 sty 2012
Posty: 57998
Aleja platanów w Madrycie w pobliżu pałacu Króla Hiszpanii. Przepiękne jasne pnie



I przy innej aleji




Cieszę sie że ul. Grunwaldzka we Wrocławiu została wzbogacona przepiekną aleją z platanów. W okolicach lotniska sa imponujace nasadzenia formowanych platanów. Muszę wykonać zdjecia dla udokumentowania tak dobrych europejskich wzorców w naszym mieście.
____________________
Madżenka ~~~~~ Madżenie ogrodnika sezon 2017 ~~~~~ Fotorelacje ~~~~~ Wizytówka
kamil16 22:29, 17 lut 2015


Dołączył: 19 wrz 2014
Posty: 16
Madzenka napisał(a)
Zawsze gdy widziałam platany to krawiło mi serce, że to za duże drzewa do mojego ogrodu.... Dzieki Ogrodowisku odkryłam odmianę Alpen's Globe, którą zamierzam posadzić wiosną.
Czy dotychczasowi posiadacze platanów podpowiedz, czy pod platanami mozna z powodzeniem sadzić inne rosliny? Jkai mają typ korzenia? palowy czy szeroko się korzenią?
Jesli ktoś ma w ogrodzie poszukiwana przeze mnie odmianę Alpen's Globe napiszcie prosze jak szybko przyrasta mu korona? Obawiam sie, ze ta odmiana rośnie bardzo powoli i wówczas musiałabym więcej zainwestować w zakup planowanych 4 szt

Platany w Amsterdamie - ogaławiane - zdjęcia z maja








Co prawda mojego platana alphen's globe zakupiłem dopiero w czerwcu zeszłego roku, ale muszę przyznać że jest to naprawdę wyjątkowe drzewo. Od tego czasu nie przyrósł zbyt dużo (dla porównania catalpa nana zakupiona w tym samym czasie prawie podwoiła swoją koronę). Nie był tani, ale wydaje mi się, że czasem warto wydać trochę więcej i zakupić już starszy okaz. U mnie pod platanem rosną między innymi hortensje i nie wydaje mi się żeby jego towarzystwo im przeszkadzało. Niewątpliwie dodatkowym jego atutem jest również fakt, że jesienią bardzo fajnie się przebarwia.
____________________
Kamil
laurowisnia 09:39, 23 lut 2015


Dołączył: 22 lis 2011
Posty: 2676
Madżenko, ja mam zwykłego platana, przekroczył 10 lat, wkoło pnia mam położoną kostkę, najbliżej ok. 60cm rosną kulki z bukszpana, trzeci rok, przed nimi trawki, cis ok. 1m, róże 1,3m. Jak wsadzałam bukszpany nie natrafiłam na korzenie - zwracam na to uwagę.
Pokazałaś fotki z maja, czy te platany były dopiero w trakcie ogławiania, czy już tak miały zostać? Czy oni je tak późno wycinają?
____________________
Agata - Ogród w cieniu brzozy
Madzenka 21:12, 23 lut 2015


Dołączył: 22 sty 2012
Posty: 57998
Byliśmy w Amsterdamie w weekend majowy 1-3 maja ale to był wyjatkowo zima wiosna 2013 r. Niestey nie wiem kiedy je ogalawiają
____________________
Madżenka ~~~~~ Madżenie ogrodnika sezon 2017 ~~~~~ Fotorelacje ~~~~~ Wizytówka
Kasia73 21:49, 23 lut 2015


Dołączył: 18 mar 2014
Posty: 1012
Piękne i bardzo stare platany rosną w Paczkowie około 80 km od Wrocławia ( w sieci dużo zdjęć)
Gabisia 22:08, 08 mar 2015


Dołączył: 14 sie 2012
Posty: 3919
Platany na lotnisku we Wrocławiu.

]
____________________
Ogród Gabisi - tylko dla roślin o mocnych nerwach ***** Wizytówka 2014
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies