Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy iglaste » Świerk serbski - Picea omorika

Pokaż wątki Pokaż posty

Świerk serbski - Picea omorika

Toszka 23:13, 29 wrz 2019


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Świerk serbski jest wąski. Z tych 10m zostanie do zagospodarowania dobre 6metrów.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Karol99 22:28, 03 paź 2019


Dołączył: 01 mar 2014
Posty: 11801
Piatek23neos napisał(a)
Dziękuję za odpowiedz, w tym miejscu na polu wlasnie tak wygladaja te swierki ale znaczna czesc rosnie na nizej polozonej partii gruntu i tam nie ma problemu, bardzo ladnie rosna dwa razy w tym roku podsypywalem te co na gorce rosna ze zdjecia nawozem do iglakow ale nie daje to efektu, prosze o podpowiedz co mam zrobic czy jakies srodki ochrony roslin uzyc czy po prostu wypielic i nawadniac choc z tym nawadnianiem jest ciezko bo nie ma zadnego dostepu do wody a z ulicy trzeba ok 300 m nosic


Nawóz gdy roślina ma sucho to zabójstwo, zwłaszcza dla roślin iglastych. Stąd brak efektów, a być może ich zamieranie. Ogranicz nawożenie tylko do nawożenia wiosennego.

Należałoby wypielić i nawadniać w pierwszych latach, później to będzie zbędne.
Wystarczy im porządna dawka wody raz w tygodniu podczas suszy.
____________________
Karol- Ogród tworzony z pasją *** Wizytówka
Martka 22:03, 06 paź 2019


Dołączył: 10 wrz 2015
Posty: 7135
Tomaszek napisał(a)
Martka,

Widziałem w Twojej wizytówce szpaler - pięknie wygląda tylko narazie te drzewka sa jeszcze małe. Jestem ciekawy jak to będzie z brudzeniem elewacji jak będą miały po 3-4 metry.


Tomaszek, tu aktualne drzewka, w międzyczasie nie są już wcale małe mają dobre 3 metry i świetnie wykonują swoją robotę

Mirka 23:03, 06 paź 2019


Dołączył: 01 lip 2012
Posty: 12324
Martka napisał(a)


Tomaszek, tu aktualne drzewka, w międzyczasie nie są już wcale małe mają dobre 3 metry i świetnie wykonują swoją robotę


Piękny szpaler Serbów Proszę napisz o cięciu.
Też mam szpaler 25 Serbów cięłam je wiosną pierwszy raz.
____________________
Mazowsze Mirkowy ogród )
Ewilena 22:22, 07 paź 2019


Dołączył: 01 wrz 2018
Posty: 115
Piękny szpaler. Co ile sadzone są świerki? I w jaki sposób były cięte?
____________________
Ewelina
Martka 13:38, 09 paź 2019


Dołączył: 10 wrz 2015
Posty: 7135
Mirka, Ewilena, nie czuję się kompetentna, aby doradzać w kwestii cięcia, bo jestem amatorem popełniającym wiele błędów ogrodniczych. Jednak idąc za wskazówkami pani Danusi oraz innych forumowiczów przycinam od 2 lat - na wiosnę - górne przyrosty - przewodnik i pozostałe górne pędy. Ale może to ważna uwaga, aby ciąć, zanim ruszy wegetacja, ale nie będzie przymrozków. Skracam je o jakieś 2/3 długości. Ten zabieg spowodował, że świerki zaczęły się ładnie zabudowywać u góry. Zależy mi docelowo na stworzeniu żywopłotu. Sadziłam bardzo gęsto, w odległości 120 cm od siebie i metr od ogrodzenia. Można też ciąć boczne przyrosty (=boki drzewka) ale u mnie na razie nie było to konieczne, bo drzewka ze szkółki przyjechały już z bardzo ładnym pokrojem. Na wiosnę będę ciąć też boki, aby zagęszczać. Dziewczyny, napisałam wszystko, co wiem, a niewiele tego. Gdybym była z czymś w błędzie, niech ktoś proszę skoryguje.
Mirka 13:47, 09 paź 2019


Dołączył: 01 lip 2012
Posty: 12324
Martka napisał(a)
Mirka, Ewilena, nie czuję się kompetentna, aby doradzać w kwestii cięcia, bo jestem amatorem popełniającym wiele błędów ogrodniczych. Jednak idąc za wskazówkami pani Danusi oraz innych forumowiczów przycinam od 2 lat - na wiosnę - górne przyrosty - przewodnik i pozostałe górne pędy. Ale może to ważna uwaga, aby ciąć, zanim ruszy wegetacja, ale nie będzie przymrozków. Skracam je o jakieś 2/3 długości. Ten zabieg spowodował, że świerki zaczęły się ładnie zabudowywać u góry. Zależy mi docelowo na stworzeniu żywopłotu. Sadziłam bardzo gęsto, w odległości 120 cm od siebie i metr od ogrodzenia. Można też ciąć boczne przyrosty (=boki drzewka) ale u mnie na razie nie było to konieczne, bo drzewka ze szkółki przyjechały już z bardzo ładnym pokrojem. Na wiosnę będę ciąć też boki, aby zagęszczać. Dziewczyny, napisałam wszystko, co wiem, a niewiele tego. Gdybym była z czymś w błędzie, niech ktoś proszę skoryguje.

Dzieki za odpowiedź
Zapytałam jak tniesz bo sama wiosną pierwszy raz przycinałam serby.Cięłam tak jak napisałaś.
Pozdrawiam serdecznie
____________________
Mazowsze Mirkowy ogród )
Ewab26 08:08, 16 paź 2019

Dołączył: 04 wrz 2019
Posty: 65
Witam,


Znalazłam takie oto świerki- od 50 do 80 cm
[]

czy warto je sadzić?
W jakiej odległości od siebie, kiedy stworzą przesłonę?
Tak aby na 2 metrach się rozchodziły
Mniej więcej coś tym stylu
[zmoderowane, nie można wklejać zdjęć nie swojego autorstwa]
Ewab26 08:21, 16 paź 2019

Dołączył: 04 wrz 2019
Posty: 65
Rubia napisał(a)


Ania, ja chce taki żywopłot stworzyc. Nasze Serby posadzone w 2009. Teraz wyglądają tak, i na wiosne bedziemy przycinac od góry i najbardziej wystające gałązki:






Danusiu, a propos przycinania: marzec? kwiecień?
Pozdrawiam,
Magda


Witam,

sadzonki jakiej wysokości były sadzone, jaki jest przyrost roczny.
Zastanawiam się czy jest sadzić maluchy 50-80 cm...
Pozdrawiam Ewa
Martka 08:48, 16 paź 2019


Dołączył: 10 wrz 2015
Posty: 7135
Ewo, zanim sadzonka 50 cm urośnie do 2 metrów, będzie potrzebowała kilku lat. Przyrost zależy od warunków, dobrego podłoża i wilgotności, konieczne podlewanie. Jeśli chcesz poczekać kilka lat, kup małe. Ja kupiłam 1.60 i po trzech sezonach maja ok. 3m wysokości. Ale zanim sie zabudują i zagęszcza, stworzą „żywopłot”, myśle ze potrzeba im jeszcze dwóch sezonów. To tak dla zobrazowania, ile trzeba czekać. Przemyśl, czy chcesz kupować przez Allegro w ciemno. Chyba, ze masz sprawdzona szkółkę.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies