Strona główna Archiwum Forum Mapa ogrodów O nas Kontakt

Pokaż wątki Pokaż posty

Świerk serbski - Picea omorika

Toszka
100 4550

Dodany 23:13, 29 wrz 2019
Świerk serbski jest wąski. Z tych 10m zostanie do zagospodarowania dobre 6metrów.

Dodany 22:28, 03 paź 2019
Piatek23neos napisał(a)
Dziękuję za odpowiedz, w tym miejscu na polu wlasnie tak wygladaja te swierki ale znaczna czesc rosnie na nizej polozonej partii gruntu i tam nie ma problemu, bardzo ladnie rosna dwa razy w tym roku podsypywalem te co na gorce rosna ze zdjecia nawozem do iglakow ale nie daje to efektu, prosze o podpowiedz co mam zrobic czy jakies srodki ochrony roslin uzyc czy po prostu wypielic i nawadniac choc z tym nawadnianiem jest ciezko bo nie ma zadnego dostepu do wody a z ulicy trzeba ok 300 m nosic

Nawóz gdy roślina ma sucho to zabójstwo, zwłaszcza dla roślin iglastych. Stąd brak efektów, a być może ich zamieranie. Ogranicz nawożenie tylko do nawożenia wiosennego.

Należałoby wypielić i nawadniać w pierwszych latach, później to będzie zbędne.
Wystarczy im porządna dawka wody raz w tygodniu podczas suszy.

Dodany 22:03, 06 paź 2019
Tomaszek napisał(a)
Martka,

Widziałem w Twojej wizytówce szpaler - pięknie wygląda tylko narazie te drzewka sa jeszcze małe. Jestem ciekawy jak to będzie z brudzeniem elewacji jak będą miały po 3-4 metry.

Tomaszek, tu aktualne drzewka, w międzyczasie nie są już wcale małe mają dobre 3 metry i świetnie wykonują swoją robotę

Dodany 23:03, 06 paź 2019
Martka napisał(a)

Tomaszek, tu aktualne drzewka, w międzyczasie nie są już wcale małe mają dobre 3 metry i świetnie wykonują swoją robotę

Piękny szpaler Serbów Proszę napisz o cięciu.
Też mam szpaler 25 Serbów cięłam je wiosną pierwszy raz.

Dodany 22:22, 07 paź 2019
Piękny szpaler. Co ile sadzone są świerki? I w jaki sposób były cięte?

Dodany 13:38, 09 paź 2019
Mirka, Ewilena, nie czuję się kompetentna, aby doradzać w kwestii cięcia, bo jestem amatorem popełniającym wiele błędów ogrodniczych. Jednak idąc za wskazówkami pani Danusi oraz innych forumowiczów przycinam od 2 lat - na wiosnę - górne przyrosty - przewodnik i pozostałe górne pędy. Ale może to ważna uwaga, aby ciąć, zanim ruszy wegetacja, ale nie będzie przymrozków. Skracam je o jakieś 2/3 długości. Ten zabieg spowodował, że świerki zaczęły się ładnie zabudowywać u góry. Zależy mi docelowo na stworzeniu żywopłotu. Sadziłam bardzo gęsto, w odległości 120 cm od siebie i metr od ogrodzenia. Można też ciąć boczne przyrosty (=boki drzewka) ale u mnie na razie nie było to konieczne, bo drzewka ze szkółki przyjechały już z bardzo ładnym pokrojem. Na wiosnę będę ciąć też boki, aby zagęszczać. Dziewczyny, napisałam wszystko, co wiem, a niewiele tego. Gdybym była z czymś w błędzie, niech ktoś proszę skoryguje.

Dodany 13:47, 09 paź 2019
Martka napisał(a)
Mirka, Ewilena, nie czuję się kompetentna, aby doradzać w kwestii cięcia, bo jestem amatorem popełniającym wiele błędów ogrodniczych. Jednak idąc za wskazówkami pani Danusi oraz innych forumowiczów przycinam od 2 lat - na wiosnę - górne przyrosty - przewodnik i pozostałe górne pędy. Ale może to ważna uwaga, aby ciąć, zanim ruszy wegetacja, ale nie będzie przymrozków. Skracam je o jakieś 2/3 długości. Ten zabieg spowodował, że świerki zaczęły się ładnie zabudowywać u góry. Zależy mi docelowo na stworzeniu żywopłotu. Sadziłam bardzo gęsto, w odległości 120 cm od siebie i metr od ogrodzenia. Można też ciąć boczne przyrosty (=boki drzewka) ale u mnie na razie nie było to konieczne, bo drzewka ze szkółki przyjechały już z bardzo ładnym pokrojem. Na wiosnę będę ciąć też boki, aby zagęszczać. Dziewczyny, napisałam wszystko, co wiem, a niewiele tego. Gdybym była z czymś w błędzie, niech ktoś proszę skoryguje.

Dzieki za odpowiedź
Zapytałam jak tniesz bo sama wiosną pierwszy raz przycinałam serby.Cięłam tak jak napisałaś.
Pozdrawiam serdecznie