Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy iglaste » Świerk serbski - Picea omorika

Pokaż wątki Pokaż posty

Świerk serbski - Picea omorika

ZbigniewG 14:35, 09 cze 2019


Dołączył: 02 wrz 2012
Posty: 8887
Ela to świerk serbski , pokrój ciut nietypowy ale to może być kwestia przenawożenia (wcześniej 2-3 lata) a może siewka z jakiś odmiany .
Wyprostuj mu wierzchołek przy patyku i wytnij część przyrostów na tym zagiętym odcinku , zostaw po 3-4 gałązki co 20-30 cm
____________________
Zbyszek Działka prawie w Borach Tucholskich , Wizytówka
Adela 15:16, 09 cze 2019


Dołączył: 13 sie 2013
Posty: 2767
ZbigniewG napisał(a)
Ela to świerk serbski , pokrój ciut nietypowy ale to może być kwestia przenawożenia (wcześniej 2-3 lata) a może siewka z jakiś odmiany .
Wyprostuj mu wierzchołek przy patyku i wytnij część przyrostów na tym zagiętym odcinku , zostaw po 3-4 gałązki co 20-30 cm

Serdeczne dzięki
Przenawożone to raczej u mnie iglaki nie bywają Rzadko je nawożę chyba, że to zrobili jeszcze w szkółce.
Rzeczywiście - w części szczytowej przyrostów jest bardzo dużo i to pod ich ciężarem wierzchołki się uginają.
Zrobię, jak radzisz.

Wykorzystam jeszcze Twoją bogatą wiedzę na ich temat i poproszę, abyś mi jeszcze doradził kiedy i jak przycinać, aby ograniczyć ich wzrost. Chciałabym je zatrzymać na wysokości ok. 5m (czy to wogóle jest możliwe?)


____________________
Ela - Moja ostoja
ZbigniewG 15:43, 09 cze 2019


Dołączył: 02 wrz 2012
Posty: 8887
Ela czy będziesz miał możliwość robienia czegokolwiek powyżej 4m bez specjalnej drabiny(podnośnika) i kogoś do ciecia (corocznego), będzie to trudne
____________________
Zbyszek Działka prawie w Borach Tucholskich , Wizytówka
Adela 16:46, 09 cze 2019


Dołączył: 13 sie 2013
Posty: 2767
Na co ja się dałam namówić? Ech... Może, zanim urosną, to nie będzie już mój problem?
____________________
Ela - Moja ostoja
ZbigniewG 21:05, 09 cze 2019


Dołączył: 02 wrz 2012
Posty: 8887
Serbskie to nie problem (raczej)- kłujące lub pospolite to jest problem,
mam trzy (gatunek) plus trzy odmianowe
wystarczy teraz dopóki sięgasz trochę korygować gęstość i szerokość
cięcie - nie pytaj tylko tnij Ty tu rządzisz kiedyś musisz się nauczyć
____________________
Zbyszek Działka prawie w Borach Tucholskich , Wizytówka
Adela 21:25, 09 cze 2019


Dołączył: 13 sie 2013
Posty: 2767
Zbyszku, z cięciem - święta prawda Lepiej wcześniej zacząć niż za późno. Też tnę Glaucę G.
____________________
Ela - Moja ostoja
ewwa 16:22, 10 cze 2019


Dołączył: 27 maj 2016
Posty: 115
A kiedy te swierki ciąc - chodzi omiesiąc, stan - czy teraz, kiedy przyrosty są już dużeczy wczesną wiosną, kiedy jeszcze nie ruszają ze wzrostem?
Adelo? Zbigniewie? pytam doświadczonych ogrodników
Adela 18:37, 10 cze 2019


Dołączył: 13 sie 2013
Posty: 2767
Ja nie jestem doświadczonym ogrodnikiem, ale wiem od producenta, że iglaki należy ciąć zimą.
Cyprysiki tnę wczesną wiosną, sosny - gdy młode pędy są w fazie świeczki.
Ciekawa jestem, kiedy to robi Zbyszek - choć u niego drzewa rosną do nieba
____________________
Ela - Moja ostoja
ewwa 09:42, 11 cze 2019


Dołączył: 27 maj 2016
Posty: 115
Dziękuję:0
i jest informacja teamt niżej o cięciu iglakw innych niż tuja -na początku Danusia opisała co i jak.
ZbigniewG 10:34, 11 cze 2019


Dołączył: 02 wrz 2012
Posty: 8887
Ciąć oczywiście należy tak jak radzą specjaliści jednak w górach i w ogrodzie zawsze wolałem chodzić własnymi ścieżkami, kto ma sekator ten rządzi
oczywiście odrobina zdrowego rozsądku jest wskazana

Ela moje "rosną do nieba" ale nawet na wysokości 5-6m boczki im przypiekam
____________________
Zbyszek Działka prawie w Borach Tucholskich , Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies