Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy iglaste » Świerk serbski - Picea omorika

Pokaż wątki Pokaż posty

Świerk serbski - Picea omorika

Gardenarium 19:10, 16 paź 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Ewab26 napisał(a)
Witam,


Znalazłam takie oto świerki- od 50 do 80 cm
[]

czy warto je sadzić?
W jakiej odległości od siebie, kiedy stworzą przesłonę?
Tak aby na 2 metrach się rozchodziły
Mniej więcej coś tym stylu
[zmoderowane, nie można wklejać zdjęć nie swojego autorstwa]


Jeśli będą wyglądały tak jak na zdjęciu (a czy będą to tylko ten co wysyła wie) to warto, zależy ile masz lat, jeśli jesteś młoda, to warto, a jeśli po 50-tce to kup wyższe.

Sadź co 120-150 cm.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 07:50, 26 paź 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Otrzymałam takie zapytanie:

Witam serdecznie i bardzo proszę o radę.

Tuż za ogrodzeniem mojej działki od strony południowej powstał budynek administracyjny majacy co najmniej 10 m.wysokosci z oknami skierowanymi na moją działkę. Od samego patrzenia na niego wpadam w niemalże depresyjny stan. Nie chce mi sie nawet wychodzic z domu. Wzdłuż ogrodzenia mam posadzone tuje szmaragd (1.5 do 2 m.wysokie).

Chcialabym tam jednak posadzić swierki serbskie, żeby uzyskać efekt zwartej i przede wszystkim wysokiej zielonej ściany, która przysłoniłaby w przyszłości ten budynek a raczej te nieszczęsne okna.

1). Czy swierki sobie poradzą, bo budynek jest wysoki i daje jednak cień. 2).

Chciałabym uniknąc wykopywania tuj, które rosną już 3 lata. Na tujach mi nie zależy, bardziej martwię się czy ich towarzystwo nie zaszkodzi swierkom. 3) W jakiej odległości od siebie i ewentualnie od tuj sadzic swierki?.

4). Czy zamiast swierkow inne drzewa bylyby moze lepszym rozwiazaniem? Byłabym bardzo wdzięczna za radę.


Porada:

Aby jak najlepiej poradzić w tej sytuacji, proszę o rozrysowanie z wymiarami całej tej sytuacji wraz ze stronami świata. Przydałyby się także zdjęcia.

Tak na szybko mogę poradzić jednak wykopanie tui i zamianę na świerki, czy sobie poradzą, mogą się ogałacać z powodu zbyt małęj ilości światła, ale nie jest to takie oczywistę, bo ja mam w półcieniu i doskonale spełniają identyczne zadanie, zasłaniają wysoki budynek, który wprost "wisi" nad moim ogrodem. Świerki serbskie pod tym względem są znakomite

Natomiast czy uda się bez wykopywania tui? Nie wiem, bo nie widzę przecież tego, więc nie mogę stwierdzić tego, poproszę o zdjęcia, rysunek z odległościami.

Towarzystwo świerków może bardziej zaszkodzić tujom - i tak zginą, a nie odwrotnie. To świerki rosną wyżej i mogą zadusić tuje.

Inna opcja_ zostają tuje a w odpowiedniej odległości wyćwiczonej ustawianiem i przymierzaniem drzew na wysokim pniu o dość gęstej koronie (klony Red Sunset?) lub podobne, które trzeba "namierzyć" w szkółce drzew, podać mi propozycje i zdjęcia i wtedy doradzę co będzie najlepiej posadzić.

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
MALGORZATA 10:13, 28 paź 2019

Dołączył: 28 sie 2019
Posty: 4

Witam Pani Danusiu.
Bardzo dziękuję Pani za szybką odpowiedź.

Szerokość działki to 20 metrów (do obsadzenia jest 15 metrów, ponieważ na dalszej części musi zostać swobodny dostęp do pomieszczeń gospodarczych). Na nasadzenia drzew zostawiłam od ogrodzenia 6 metrów placu (widać to na zdjęciu, przepraszam za bałagan, ale garaż w trakcie sprzątania). Budynek administracyjny stoi w odległości 4 metrów od mojego płotu. Jestem zdecydowana wykopać tuje.
Czy dobrym rozwiązaniem byłoby posadzenie świerków w dwóch rzędach w tzw. trójkąt, żeby zielona ściana była szczelna. I czy ewentualnie w pierwszym rzędzie od ogrodzenia mogłyby to być świerki pospolite a przed nimi serbskie. Czy lepiej nie mieszać ich ze sobą?
MALGORZATA 12:15, 28 paź 2019

Dołączył: 28 sie 2019
Posty: 4
Myślałam o posadzeniu świerków w taki sposób jak na zdjęciu (w trójkąt), w odległości 2 metrów od siebie. Czy to dobry pomysł?
Gardenarium 05:40, 29 paź 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Raczej radziłabym posadzić co 120 cm i w jednym rzędzie.

W trawniku można posadzić drzewa na wysokich pniach i o wrzecionowatej koronie.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
MALGORZATA 10:00, 29 paź 2019

Dołączył: 28 sie 2019
Posty: 4
Gardenarium napisał(a)
Raczej radziłabym posadzić co 120 cm i w jednym rzędzie.

W trawniku można posadzić drzewa na wysokich pniach i o wrzecionowatej koronie.


Myślałam, żeby posadzić świerki co 2 m. w "trojkąt" po to, żeby szybciej stworzyły szczelną scianę, żeby na górze nie bylo prześwitów, aby szybciej zasłonić ten gigantyczny budynek, ale ja się nie znam, więc wolę pójść za Pani radą i posadzić je co 1,2m w jednym rzędzie. Przeraża mnie tylko fakt długich lat czekania.
A czy świerki pospolite nie urosłyby szybciej ( bo o nich też pomyślałam)?


Mam możliwość zakupu kopanych z gruntu (w balotach) świerków serbskich (ich wielkość to ok. 2-2,5 m.). Byłyby sadzone 2 listopada. Czy to nie za późno? Czy lepiej poczekać do wiosny?

zibiern 21:03, 24 lis 2019

Dołączył: 24 lis 2019
Posty: 2
Witam Serdecznie,
Takie oto maluchy mam posadzone na dzialce.Jakies 80sztuk. Sadzilem w zeszlym roku i przyjely sie doskonale. Urosly minimum po 30cm! Nie przeszkadzala im wysoka trawa ani susze (troche podlewalem) U sasiadki widze ze serby tez rosna jak szalone. Cos im u nas podpasowalo Mam jednak pytanie. Chcialbym je przycinac na wysokosc okolo 2,5 m. Nie musza byc zwarte i tworzyc sciany. Jak sie dotego zabrac i czy jest to mozliwe? Czy dam rade utrzymac je w ryzach jesli bede stale przycinal im odrosty na wysokosci 2,5m ? Sasiadka z jednej strony ma wolnorosnace i sa piekne ale moj drugi sasiad sie nie zgadza na taki samopas i w sumie sie nie dziwie. Co poczac w tym temacie? Swierki posadzone w odstepach metrowych.

Pozdrawiam Wszystkich
Gardenarium 21:06, 24 lis 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Nie da się zatrzymać dużego (wysokiego) drzewa na stałym poziomie. Można ewentualnie co jakiś czas ściąć radykalnie poniżej 250 cm i znowu wypuszczać. Zamiast walczyć z drzewem, posadź inne, o karłowym wzroście, które osiąga mniejsze rozmiary np. Picea omorika 'Nana'.

Tylko cis dobrze odbija ze starego drewna i z nim dałoby się utrzymać stałą wysokość, ale ze świerkiem może być trudno. Ogołoci się od dołu a na górze będzie puszczał dorodne "czupryny" co może dziwnie wyglądać.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
zibiern 21:20, 24 lis 2019

Dołączył: 24 lis 2019
Posty: 2
Bardzo dziekuje za szybka odpowiedz. A czy jesli tak zostawie to czy one beda pozniej tworzyly zwarta sciane na wysokosci 2-3m? Moze usunac co drugiego? (z bolem serca) Posadzilem je w ten sposob bo dostalem za darmo i sie wiele nie zasytanawialem. Nie chcialbym nic innego bo one sa piekne.
aniad 11:30, 31 sty 2020

Dołączył: 22 wrz 2019
Posty: 63
Czy mogę posadzić róże i inne kwiaty kwitnące oraz trawy koło świerka sebskiego? Róże będą mniej więcej 3 metry od pnia serba
____________________
mini ogród Ani D
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies