Gdzie jesteś » Forum » Nie zimujące w gruncie » Gunnera - parzeplin

Pokaż wątki Pokaż posty

Gunnera - parzeplin

sylwia_slomc... 20:07, 15 lip 2018


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81261
AniazUroczyska napisał(a)
Dzień dobry!
Dołączam do grona gunnerowców z takim pytaniem: Jakie podłoże przygotować dla swojej gunnerki? Czy będzie dobrze , jeśli do ziemi ogrodowej dodam odkwaszony substrat torfowy i kompost „ Próchniaczek”? Jeśli tak – to w jakich proporcjach? Jeśli coś źle kombinuję, to poproszę o jakieś inne sugestie. Im więcej czytam , tym mniej wiem , niektórzy radzą, aby dać tylko torf i próchniaczek. Co robić? Teraz nów księżyca, podobno dobry czas na sadzenie.


Kompost+ obornik koński i próchnicę liściową wymieszać w takich samych proporcjach z gruntem rodzimym,, pod warunkiem, że grunt rodzimy to nie piach, bo wtedy to jeszcze czarnoziem i glinę trzeba dodać, bo w piachu gunnera nie urośnie. Nic nie piszesz jaką masz ziemię rodzimą.
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
teresa0564 14:53, 23 lip 2018

Dołączył: 23 lip 2018
Posty: 9
witam.czy ktoś na tej grupie będzie miał na zbyciu sadzonkę gunery manicata.miałam już trzy podejścia do tej pięknej rośliny ale niestety okazało się,że to tinctoria i po zimie po prostu zginęła.Wszędzie szukam,pytam może tutaj.pozdrawiam miłośników tej pięknej roślinki
sylwia_slomc... 14:55, 23 lip 2018


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81261
teresa0564 napisał(a)
witam.czy ktoś na tej grupie będzie miał na zbyciu sadzonkę gunery manicata.miałam już trzy podejścia do tej pięknej rośliny ale niestety okazało się,że to tinctoria i po zimie po prostu zginęła.Wszędzie szukam,pytam może tutaj.pozdrawiam miłośników tej pięknej roślinki

Jeśli trzy podejścia z tinctorią się nie udały, manicatę odradzam, bo ona jeszcze wrażliwsza jest
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
teresa0564 15:00, 23 lip 2018

Dołączył: 23 lip 2018
Posty: 9
zaryzykuję.wiem,że to bardzo wymagająca roślina ale nie poddam się i w dalszym ciągu ponawiam moje zapytanie.Z obserwacji widzę,że też są osoby które po raz kolejny próbowały i z powodzeniem.pozdrawiam
teresa0564 20:25, 23 lip 2018

Dołączył: 23 lip 2018
Posty: 9
witam.czy nikt na tej grupie nie posiada sadzonki gunnery manicata na sprzedaż?proszę wiem,że dopiero wiosną ale ustawię się w kolejce.pozdrawiam
AniazUroczyska 01:05, 25 lip 2018

Dołączył: 12 cze 2018
Posty: 1269
sylwia_slomczewska napisał(a)

Kompost+ obornik koński i próchnicę liściową wymieszać w takich samych proporcjach z gruntem rodzimym,, pod warunkiem, że grunt rodzimy to nie piach, bo wtedy to jeszcze czarnoziem i glinę trzeba dodać, bo w piachu gunnera nie urośnie. Nic nie piszesz jaką masz ziemię rodzimą.


Dzień dobry Sylwio! Cieszę się ,że ktoś się tu odezwał, bo już miałam wrażenie ,że temat gunnery jest wyeksploatowany i nikogo już nie interesuje. Miło mi ,że to właśnie TyJ Na Ogrodowisko zaglądam od niedawna, przejrzałam kilka Wizytówek, ale nie zawsze kojarzę daną działkę z jej właścicielem. A Ciebie – tak- zapamiętałamJ Moja gunnera jeszcze nieposadzona, tak więc, jeśli pozwolisz, pomęczę Cię trochę pytaniami: 1) ziemia , próchnica liściowa-skąd wziąć, własnej jeszcze nie mam , a gdy pytam w sklepach ogrodniczych to....trochę dziwnie na mnie patrzą:-J Czy tę próchnicę można ewentualnie zastąpić torfem? 2) Kompost- też własnego nie mam, jestem z Łodzi, więc kupuję go w kompostowni tzw. „Próchniaczek”. Może być? 3) Ziemia rodzima- to u mnie, niestety, piach, taka leśna polana. Mówiąc, o wymieszaniu z ziemią ogrodową, miałam więc na myśli ziemię ze sklepu ogrodniczego. Czy dodać do niej trochę tej piaszczystej, rodzimej? 4) Glina- czy koniecznie, a jeśli tak , to w jakiej ilości, proporcji? Będę wdzięczna za ostateczne rozwianie moich wątpliwości. Pozdrawiam ! Ania
sylwia_slomc... 01:33, 25 lip 2018


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81261
Aniu
Próchnicę liściową możesz zebrać pod większym skupiskiem drzew ( nie w lesie bo tam nie wolno)gdzie liście nie są zbierane jesienią i mają możliwość się rozłożyć, lub zapytaj w kompostowni czy nie mają.

Torf się nie nadaje bo szybko wysycha a nie nasiąka z powrotem. Gunnera musi mieć mokro.
Kompost z kompostowni jak najbardziej może być.
Ziemię z ogrodniczego możesz dać pod warunkiem, że nie jest to podłoże do roślin tylko np taka ziemia jak do roślin doniczkowych.
Piszesz, że masz piach więc moim zdaniem glina będzie Ci niezbędna do wymieszania z piachem, bo inaczej cała woda z podlewania będzie uciekać w ten piach. Wydaje mi się, że w tej sytuacji czym więcej tym lepiej i dobrze wymieszać.
O obornik koński możesz spytać rolnika lub w stadninie koni.
Gunnera to roślina wymagająca, nikt nie obiecywał, że będzie łatwo
Gnojówka z pokrzyw do podlewania....tylko rozcieńczać 1/2 l na konewkę 10 l. i co dwa tygodnie może być dana.
Powodzenia w uprawie

Moja smoczyca w rabacie

____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
teresa0564 20:57, 25 lip 2018

Dołączył: 23 lip 2018
Posty: 9
starymysiek.jestem na tej grupie od niedawna ale fascynuje mnie roślina gunera manicata i czytając forum grupowiczów mam pytanie do pana czy na wiosnę można u pana zakupić sadzonkę gunery manicata?a może orientuje się pan kto posiada na sprzedaż?pozdrawiam
AniazUroczyska 21:26, 25 lip 2018

Dołączył: 12 cze 2018
Posty: 1269


Takie miejsce( słoneczne) przygotowałam dla swojej gunnerki!
sylwia_slomc... 21:54, 25 lip 2018


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81261
Aniu bardzo ładna sadzonka Wodę do podlewania gdzieś blisko masz bo dzienną dawkę trzeba liczyć w okolicy 100 litrów minimum, a przy piaszczystym podłożu to i więcej pewnie.
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies