Gdzie jesteś » Forum » Nie zimujące w gruncie » Gunnera - parzeplin

Pokaż wątki Pokaż posty

Gunnera - parzeplin

AniazUroczyska 22:59, 13 lis 2018

Dołączył: 12 cze 2018
Posty: 1269
sylwia_slomczewska napisał(a)
Aniu na str 120 i 126 jest pokazane jak się z naszą obchodzimy, jak to wygląda na początku i pod koniec zimowania


Sylwio, dzięki za wskazanie strony. Przeczytałam kiedyś ten wątek od a do z, ale nie pamiętałam już, że tam jest taka fajna, ilustrowana relacja nt. Waszych zmagań z gunnerką. Swoją drogą , widać że warto dopytywać , bo tak, to myślałabym że zabezpieczasz tylko folią bąbelkową A tak w ogóle, to widzisz jak to jest: naczytałam się, wynotowałam, podpytywałam, a jak przyszło co do czego , to i tak nie wiem co robić! W niedzielę opuszczam działkę i wracam do domu, powinnam zabezpieczyć guncię już na całą zimę, ale jest jeszcze za ciepło. A jak przyjdzie znienacka mróz, to mi roślinka padnie i koniec radości
Może jeszcze ktoś, coś sensownego podpowie?
anczaj 12:23, 15 lis 2018

Dołączył: 11 kwi 2014
Posty: 84
Ja swoją gunercię poobcinałam z liści i ponakrywałam ja z wierzchu i tak stała sobie troszkę, wczoraj zajrzałam ,żeby zrobić jej domek na zimę a ona tak jakoś obślizgła takim kiślem i białe kropki grzyba się pojawiły, jest twarda w dotyku, te obcięte kikuty po liściach takie szkliste się zrobiły. Wszystko obmyłam wodą i suszę bez nakrycia, jutro muszę nakryć bo mróz zapowiadają. Boję się czy czymś się nie zaraziła, może zapociła się i to nic takiego. Zobaczymy na wiosnę.
____________________
Anczaj
AniazUroczyska 14:47, 15 lis 2018

Dołączył: 12 cze 2018
Posty: 1269
sylwia_slomczewska napisał(a)
Właśnie się Elu zastanawiam jak one przezimują po tak trudnym sezonie i teraz taka ciepła jesień zupełnie do zimy nie są przygotowane, mam obawy co to będzie tym razem.


Też się obawiam, moja zaczęła listki wypuszczać
Sylwuś napisałaś:" Od środka obijamy te palety włókniną, a od zewnątrz folią bąbelkową."- na prośbę męża muszę dopytać, bo chciałby wiedzieć dlaczego właśnie tak ma robić , a nie inaczej, czym to jest uwarunkowane , że włóknina od wewnątrz, a folia na zewnątrz
sylwia_slomc... 17:12, 15 lis 2018


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81261
anczaj napisał(a)
Ja swoją gunercię poobcinałam z liści i ponakrywałam ja z wierzchu i tak stała sobie troszkę, wczoraj zajrzałam ,żeby zrobić jej domek na zimę a ona tak jakoś obślizgła takim kiślem i białe kropki grzyba się pojawiły, jest twarda w dotyku, te obcięte kikuty po liściach takie szkliste się zrobiły. Wszystko obmyłam wodą i suszę bez nakrycia, jutro muszę nakryć bo mróz zapowiadają. Boję się czy czymś się nie zaraziła, może zapociła się i to nic takiego. Zobaczymy na wiosnę.

Za wcześnie się za to zabrałaś chyba. Guncię się ścina jak przymrozek mam być lub już liście zetnie.
Ostatnio było słonecznie i ciepło, nie było przymrozków, przynajmniej u nas. Ja ścinałam dopiero dzisiaj i nakryłam tymi ściętymi liśćmi, tak będzie czekać do przymrozków na poziomie -4. Dopiero wtedy chałupę jej budujemy.

Teraz to wydaje mi się, że dobrze by było jak przeschnie miejsca cięcia liści oprószyć węglem drzewnym celem odkażenia, ewentualnie miedzianem popsikać przeciw grzybowo. Tak bym zrobiła, nie wiem czy dobrze, nie miałam jeszcze takiej sytuacji.
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
sylwia_slomc... 17:23, 15 lis 2018


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81261
AniazUroczyska napisał(a)


Też się obawiam, moja zaczęła listki wypuszczać
Sylwuś napisałaś:" Od środka obijamy te palety włókniną, a od zewnątrz folią bąbelkową."- na prośbę męża muszę dopytać, bo chciałby wiedzieć dlaczego właśnie tak ma robić , a nie inaczej, czym to jest uwarunkowane , że włóknina od wewnątrz, a folia na zewnątrz
Bo pomiędzy włókniną a folią tworzy się swego rodzaju komora powietrzna, która też izoluje.Ma to znaczenie np przy mrozach w okolicy - 30 stopni. Do tego przy różnicy temperatur na folii od wewnątrz skrapla się para i kapie na liście i roślinę, a tak kapie na włókninę i po niej spływa po zewnętrznej stronie wokół rośliny. A to oznacza lepszą ochronę.( wiosną często noce sa zimne dni ciepłe) Daje też możliwość otwarcia samej foli, bez otwierania włókniny, co dla nas ma znaczenie przy wietrzeniu wiosennym. Bo jak noc cieplejsza to foli nie zamykamy wtedy. Tez tam nie mieszkam i nie jestem w stanie skoro świt lecieć otwierać. Słońce wiosenne jest ostre, gdyby folia była zamknięta mogłaby się zaparzyć, a tak ma wietrzenie. Nie mówię, że to jedyna słuszna metoda, ale pozwala nam wyprowadzić roślinę w połowie maja, gdy likwidujemy okrycie do wysokości naszego wzrostu. Czyli zdejmuję budę i mam od razu dorodny okaz
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
AniazUroczyska 21:57, 15 lis 2018

Dołączył: 12 cze 2018
Posty: 1269
Dzięki, jak zwykle szybko i wyczerpująco

Sylwio , widziałam na Twoich fotkach dwa domy, a Ty mówisz ,że jeszcze tam nie mieszkacie???
sylwia_slomc... 22:39, 15 lis 2018


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81261
AniazUroczyska napisał(a)
Dzięki, jak zwykle szybko i wyczerpująco

Sylwio , widziałam na Twoich fotkach dwa domy, a Ty mówisz ,że jeszcze tam nie mieszkacie???

Aniu to nie dwa domy tylko stary dom i budynki gospodarcze. Na razie mieszka babcia, a My u siebie, ale kiedyś zostawimy synom, a sami przeniesiemy się tam na ogród
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
AniazUroczyska 23:37, 16 lis 2018

Dołączył: 12 cze 2018
Posty: 1269
No, to się zdziwiłam Powiedz, jak daleko masz od domu na swoje ranczo?
sylwia_slomc... 01:45, 17 lis 2018


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81261
AniazUroczyska napisał(a)
No, to się zdziwiłam Powiedz, jak daleko masz od domu na swoje ranczo?

W tej samej gminie.
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
ela75 21:05, 18 lis 2018


Dołączył: 04 mar 2016
Posty: 99
U mnie wczoraj pierwszy mróz i liście do ścięcia. Trochę martwi mnie to nagłe przejście z ciepłej jesieni w dosyć niskie temperatury, moja okryta na razie tylko swoimi liścmi.
____________________
pozdrawiam elka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies