Gdzie jesteś » Forum » Nie zimujące w gruncie » Gunnera - parzeplin

Pokaż wątki Pokaż posty

Gunnera - parzeplin

AniazUroczyska 00:55, 19 lis 2018

Dołączył: 12 cze 2018
Posty: 1269


A u nas – tak! Główny konstruktor zmajstrował taką chatkę: od wewnątrz agrowłóknina, na zewnątrz- folia bąbelkowa- wszystko- pojedyncza warstwa. Daszek otwierany, obity czarną flizeliną- kilka warstw. Dostała kołderkę z kilku worów liści, podsuszanych w piekarniku( zgłupiałam już chyba do reszty) , plus – trociny i słoma. Wyczytałam ,że dobrze jest potraktować środkiem grzybobójczym, no to wysłałam e Ma na zakupy W ogrodniczym , od miłego pana, który sam hoduje gunnerę, dowiedział się, że Topsin , owszem dobry preparat, ale już za późno aby go stosować! Doradził, aby liście wymieszać z węglem drzewnym – toteż tak zrobiliśmy. Prawdę mówiąc, nigdy wcześniej o tym, nie słyszałam, nie czytałam.... Obcięte liście zabezpieczyłam maścią funaben. Czy dobrze zrobiłam? Chyba nie zaszkodzę? Z jednej strony, dzielę się nowo nabytymi wiadomościami, z drugiej – proszę bardziej doświadczonych o opinię. Czy wszystko zrobiliśmy jak należy? Jeśli nadejdą silne mrozy- czy i ewentualnie jak/ czym ją jeszcze docieplić? Wymagająca jest ta Księżniczka! No ,niechby spróbowała się nie odwdzięczyć

PS A obok roślinki , nakryte doniczkami, wypełnionymi liśćmi- według Toszkowego pomysłu


AniazUroczyska 01:06, 19 lis 2018

Dołączył: 12 cze 2018
Posty: 1269
sylwia_slomczewska napisał(a)



Teraz to wydaje mi się, że dobrze by było jak przeschnie miejsca cięcia liści oprószyć węglem drzewnym celem odkażenia, ewentualnie miedzianem popsikać przeciw grzybowo. Tak bym zrobiła, nie wiem czy dobrze, nie miałam jeszcze takiej sytuacji.


No , okazuje się ,że jednak było o węglu drzewnym, a mnie to jakoś umknęło
sylwia_slomc... 02:27, 19 lis 2018


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81690
Aniu jak wysoka była Twoja gunnerka w tym sezonie? Bo z doświadczenia już wiem, że wiosną startuje od dwukrotnie wyższej wysokości niż szła spać....przynajmniej u mnie jak rosła to tak było. A staruje końcem lutego i do maja trzeba zabezpieczać, więc nie wiem czy aby domek nie za niski..... Chyba, że nie była duża to ta wysokość w tym sezonie powinna wystarczyć.
Nie wiem jakie u Was już są mrozy, ale na razie to sam domek z cienką warstewką liści by wystarczył. Jeszcze się może ciepło zrobić, wtedy trzeba przewietrzyć od czasu do czasu.

Moja na razie pod swoimi liśćmi ukryta i czekamy na większe niż -4 przymrozki.
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
sylwia_slomc... 23:48, 02 gru 2018


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81690
Nasza guncia przed mrozami ścięta

własnymi liśćmi nakryta


jak mrozy na - 10 zapowiedzieli dostała taki prowizoryczny domek


a wczoraj stawialiśmy chałupę zimową

____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
sylwia_slomc... 23:53, 02 gru 2018


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81690
Jej własne liście zabrałam i zasypaliśmy liśćmi z drzew, ważne by były suche

i górne piętro

też obite od środka włókniną

z zewnątrz folia bombelkowa

górne piętro od tej strony nie ma palety bo tu jest możliwość spuszczania i foli im włókniny celem wietrzenia wiosennego
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
ela75 19:29, 19 sty 2019


Dołączył: 04 mar 2016
Posty: 99
Pod zimową kołderką


____________________
pozdrawiam elka
sylwia_slomc... 20:06, 19 sty 2019


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81690
Elu nie za niski ma ten domek?
Bo Ona w marcu ze wzrostem pod tym okryciem wystartuje, a do maja nie bardzo można ją odkryć....


Nasza dzisiaj wietrzona była
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Fretka_78 14:00, 29 sty 2019

Dołączył: 19 lis 2018
Posty: 7
Powiedzcie od kiedy zacząć wietrzenie gunnery? W dzień jest "deko" na +,nie chcę żeby zaczeła rosnąć bo jeszcze cały luty może być grozny.Czy w ogóle wietrzenie jest potrzebne ? A skoro tak to jak często to robić przy np.codziennej, dodatniej temperaturze?
sylwia_slomc... 15:56, 29 sty 2019


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81690
Jeśli temp jest na plusie lub świeci słońce i istnieje ryzyko, że wewnątrz okrycia jest mocno nagrzane trzeba wietrzyć bo może się zaparzyć roślina zasypana liśćmi.
Jeśli słońca nie ma wystarczy na chwilę otworzyć okrycie i wpuścić powietrza jak do mieszkania, ale jeśli jest na plusie i słońce mocno świeci trzeba otworzyć i zamknąć dopiero jak temp. zacznie spadać, lub słońce zakryją chmury. Na noc jeszcze ciągle swoją zamykamy.
Wietrzyłam na razie dwa razy
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Fretka_78 20:43, 29 sty 2019

Dołączył: 19 lis 2018
Posty: 7
Dziękuję Pani Sylwio
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies