Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Mój przyszły ogród

Pokaż wątki Pokaż posty

Mój przyszły ogród

Sebek 21:23, 13 sty 2012


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Skoro nie chcesz marnować miejsca na drugi żywopłot to jasne - jednak nie wiem w jakich odległościach rosną te szmaragdy - jeśli ponad 60 cm nie złączą się nigdy.


Tam gdzie dałaś łatkę ze żwiru nie dawaj jej - daj tylko korę - szkoda się bawić w wydłubywanie kamyczków z kory i na odwrót

Rh OK - możesz za nie też dać miskanty.

Pod kulkami i na reszcie daj hakonechloa albo jakieś inne trawy - bo te bukszpany to za mało.

Zawijasek OK - tylko ile tam jest szerokości tego koła ze żwiru?
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
Iwcia 21:37, 13 sty 2012

Dołączył: 10 sty 2012
Posty: 1212
Sebku nie mam pojęcia jak gęsto sąsiad ma te smaragdy. Tak na oko to wydaje mi się, że są posadzone rzadziej niż moje przy zachodnim płocie, a ja sadziłam, z tego co pamiętamn, co 70cm (mierzone do pnia). Co do szerokości koła ze żwiru - dokładnie zmierzę jutro, myślę że ok. metra. Tą żwirową łatką chciałam rozjaśnić przy RH. Skoro mówisz że to nie praktyczne - ok. Lecę zobaczyć tę hakone coś tam (Czy nie będzie zbyt dużo tych traw?)
____________________
Mój przyszły ogród
butterfly 22:15, 13 sty 2012


Dołączył: 04 paź 2011
Posty: 3765
Iwcia, ja bym się sklaniała do linii rabat, które zaproponowała ewalm.
na tej podstawie spróbuj wyrysować z tych roslin, które masz na swojej propozycji.

to tylko moje skromne zdanie - i tak wybierzesz co Ci sie bedzie podobac.

Pozdrówka
____________________
Beata - Marzenia i plany vs. rzeczywistość ####
Iwcia 22:19, 13 sty 2012

Dołączył: 10 sty 2012
Posty: 1212
Butterfly Właśnie kombinuję jak to rozrysować. Przemknęła mi myśl, że czasem mniej znaczy więcej i może byłoby bardziej elegancko
____________________
Mój przyszły ogród
Juzia 22:34, 13 sty 2012


Dołączył: 09 gru 2011
Posty: 38576
butterfly napisał(a)
Iwcia, ja bym się sklaniała do linii rabat, które zaproponowała ewalm.
na tej podstawie spróbuj wyrysować z tych roslin, które masz na swojej propozycji.

to tylko moje skromne zdanie - i tak wybierzesz co Ci sie bedzie podobac.

Pozdrówka


Mi też się podoba
____________________
W Kruklandii :) +++ Zielone drzwi w Kruklandii
abrakadabra 22:38, 13 sty 2012


Dołączył: 28 lis 2011
Posty: 305
I mi również schemat ewalm się podoba
____________________
Magda - Poratujcie mnie proszę, ogrodowi czarodzieje :)
Iwcia 22:42, 13 sty 2012

Dołączył: 10 sty 2012
Posty: 1212
wyszło mi takie cuś. Wywaliłam zawijasek. Sama nie wiem. Kule bukszpanu nie mogą być przy samym murku bo docelowo na murku będzie betonowa kula (albo marmurowa jak wygram w totka). Układ roślin bez zmian.Wychodzi mi dziura i nie mam na nią pomysłu Uczepiłam się tego połączenia: szmaragdy, hortensje, miskanty jak pijany płotu. Może mi go ktoś wybije z głowy?
____________________
Mój przyszły ogród
ewalm 00:05, 14 sty 2012


Dołączył: 16 paź 2011
Posty: 2627
a ile tam jest miejsca, chodzi mi długość płotu i odległość płotu od domu (powiedzmy długość podjazdu)?
Kula na murku? tak pałacowo . Przy samym murku mogą być trawy ozdobne, które oddzielą bukszpany od końca muru, a samo powtórzenie motywu kuli jest OK.
Jeżeli powtarzasz bukszpany na rabacie, to własnie na rabacie, a nie na trawniku.Mozna jeszcze czymś obsadzić.
W narożniku, na tym jasnym polu powinno być cos spektakularnego, jakiś soliter w niskim nasadzeniu, coś co bedzie skupiało uwagę. Jeżeli zależy Ci na połączeniu smaragd + miskant +hortensje, to może szmaragdy w tle posadzone po łuku, jedna duża kępa miskantów obsadzona hortensjami? ale nie wiem czy to najszczęśliwsze. Tam powinien być jakiś trwały układ, który będzie centrum kompozycji niezaleznie od pory roku.
W narożniku przy samym podjeździe przydałaby się roślina zimozielona, może być świerk białobok, który wczesniej planowałas w tym drugim narożniku. Np. patrząc od lewej (czyli od podjazdu) świerk, potem hortensje w grupie, w hortensjach miskant, przed nimi kule z bukszpanu i cos drobnego miedzy nimi.

może przemyśl jeszcze czy tam w rogu nie zostawić zakręconej obwódki bukszpanowej. Między obwódką a smaragdami powinno sie jeszcze cos zmieścić, sam bukszpan na tle zywotników nie wypadnie widowiskowo. Może rozplenice? Albo tawuły japońskie o jasnych liściach?

układ grodu ma być formalny czy taki bardziej w stronę ogrodów angielskich? i jakie tam są warunki świetlne? jaka jest wysokośc murku?
____________________
Ogródek na trzy lata
Iwcia 09:10, 14 sty 2012

Dołączył: 10 sty 2012
Posty: 1212
ewalm wklejam zdjecie z wymiarami, bedzie szybciej. Od strony domu jest najpierw chodnik, nie podjazd. Wydaje mi się, że białobok przy furce będzie zbyt cieżko się prezentował. Na białym żwirku zawijasek i soliter będą ok. Podoba mi się taki styl ogrodu jak ma Danusia - trudno mi określić czy bliżej mu do ogrodu formalnego czy angielskiego. Na pewno chcę zachować kolorystykę biało-zieloną. Trawy jako uzupełnienie kompozycji tak, jednak nie chcę aby było ich zbyt dużo.
A kula na murku... myślę, że pasuje do bryły domu, poza tym, na tym małym tarasie przed domem chcę mieć białą ławeczkę, za nią pergole z pnączem ( na szerokość ławki) i kilka donic jako uzupełnienie. To strona północna i w upały jest tam przyjemnie chłodno
____________________
Mój przyszły ogród
Wieloszka 12:43, 14 sty 2012


Dołączył: 11 paź 2011
Posty: 5742
Trochę nie zgodzę się z Sebkiem - tuje posadzone w odległościach ciut większych niż co 60cm też się zrosną, tylko potrwa to znaaaacznie dłużej.
Rabata żwirowa obok kory też da radę - oddziela się tą żwirową ekobordem. Trzeba się tylko przygotować na to, że raz na jakiś czas trzeba wybrać korę z kamieni.
Propozycja ewylm - super!
Nie bój się traw - nie będzie ich za dużo. Dodają lekkości i są piękne
____________________
Agnieszka - DUŻY OGRÓD małej ogrodniczki
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies