Gdzie jesteś » Forum » Donice i pojemniki » Rodzaje donic

Pokaż wątki Pokaż posty

Rodzaje donic

Sebek 23:04, 05 kwi 2012


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Danusia z tego co wywnioskowałem to stosuje styrodur tylko do bukszpanów.
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
Gardenarium 19:02, 07 kwi 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Tak, tylko te donice ocieplam.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
grama 09:31, 15 cze 2012


Dołączył: 24 paź 2010
Posty: 771
Moje ostatnie donicowe zakupy na starociach.

Dla oliwki, z oliwkowymi detalami.

I korytko.
____________________
Pozdrawiam-Grażyna.Zielono mi!
ogryzek 22:32, 18 cze 2012

Dołączył: 18 cze 2012
Posty: 4
Witam i o poradę pytam... (gdzieś to już słyszałem).
Otóż zamierzam posadzić w donicy (jak ta na obrazku... chociaż tam jest wykorzystana jako kosz) drzewko z cienkim pniem i rozłożystą koroną. Dookoła coś zwisającego. Czego powinienem poszukać? Pojemnik jest duży (ponad 100 litrów). Jak dobrać roślinkę do drzewka żeby żyły w symbiozie. Czy 10 cm groszek ceramiczny na dnie jest lepsze od otworu i podstawki?

Za p(odpowiedzi) z góry dziękuję i pozdrawiam

ogryzek początkujący ogrodnik
Sebek 23:16, 19 cze 2012


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Hmmmm, bez odpływu to nie bardzo drzewo tam będzie....No chyba, że np. wierzba hakuro nishiki, ona dobrze zniesie nadmiar wody i ma cienki pień. Jeśli to zwisające ma być na stałe i zimozielone to polecę bluszcz, jeśli może zrzucać liście na zimę to tojeść rozesłana - ona lubi bardzo mokro mieć. a z jednorocznych to tyle można polecić, że nie wiadomo co Petunie, pelargonie, scewole, kocanki, komarowce, lobelie
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
ogryzek 00:06, 20 cze 2012

Dołączył: 18 cze 2012
Posty: 4
Sebek napisał(a)
Hmmmm, bez odpływu to nie bardzo drzewo tam będzie....No chyba, że np. wierzba hakuro nishiki, ona dobrze zniesie nadmiar wody i ma cienki pień. Jeśli to zwisające ma być na stałe i zimozielone to polecę bluszcz, jeśli może zrzucać liście na zimę to tojeść rozesłana - ona lubi bardzo mokro mieć. a z jednorocznych to tyle można polecić, że nie wiadomo co Petunie, pelargonie, scewole, kocanki, komarowce, lobelie


Nie ma problemu żeby zrobić otwór na dole donicy. Jest metalowa. Pytanie czy korzenie na żwirku nie są lepiej nawadniane kiedy wody jest trochę więcej? Obejrzałem hakuro nishiki. Jest bardzo ciekawa... Rozumiem, że z bluszczem się "dogadają"...?
Dzięki za typy. Co do zwisających, to pewnie najlepsze by były takie które nie mają zbyt szybkiego przyrostu. Bardziej w gęstość niż długość... Bluszcz mam w ogrodzie. Jest rewelacyjny, ale też rośnie jak bambus (takie ma tempo...) I musiałbym przycinać go przy każdym koszeniu trawnika...
Sebek 09:34, 20 cze 2012


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Jeśli jest żwirek to woda nie będzie stała w miejscu tylko wypłynie przez otwór i nie ma ryzyka zalania

Szczerze to te miniaturowe bluszcze wolno rosną - i bardzo możliwe, że trzeba je będzie wymieniać po każdej zimie, bo takiej jak była to nie przeżyją ma pewno.
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
Ozz 15:30, 22 cze 2012


Dołączył: 20 cze 2012
Posty: 1908
A ja mam pytanie - jak krok po kroku przygotować prawidłowo donice, które mają stać na zewnątrz?

Widzę, że pojawiają się różne opinie, wolę zapytać o radę, bo ja zastosowałam taką technologię i nie wiem co z niej wyniknie:

1. kupuję dużą (nawet na drzewka) drewnianą donicę
2. wykładam styropianem (dno 2 cm, boki 1 cm, choć czasem wszystko tym cieńszym - jest jednak tańczy niż styrodur...)
3. robię ok 0,5-1cm otwory w dnie
4. wykładam folią budowlaną i przypinam do donicy (nie agrowłókniną, bo boję się, by nie przepuszczała wody do drewna, które wtedy szybciej zmurszeje)
5. robię dziury w folii tam gdzie są w styropianie i wkładam tam też fragment wężyka gumowego
6. wysypuję na dno żwir
7. wysypuję mieszankę: ziemi kompostowej, sklepowej ogrodniczej i piasku
8. sypię hydrożel, ale tylko pod korzenie tego co sadzę
9. sadzę
10. przykrywam agrotkaniną (jak do truskawek), choć nie zawsze - bywało bez, albo np. mokre gazety
11. ściółkuję korą

trochę z tym zabawy, ale chcę żeby było zrobione porządnie na parę lat, bo pewno nikt tego nie będzie za bardzo doglądał.

Macie może jakieś propozycje ,,udoskonalenia" tej techniki? Wady, zalety?

(Bo na przykład strach mi zastąpić grubą folię taką przepuszczającą wodę włókniną, ale widzę, że na zdjęciach z tarasów to włóknina króluje.)
____________________
Tutaj piszę bloga: ZielenDoKwadrat.pl A tutaj walczę z własnymi ogrodami :) MIKRO ogród 2.0 stary wątek tu: MIKRO ogród 1.0
Gardenarium 21:06, 30 cze 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Dobrze chcesz zrobić, ale po posadzeniu nie przykrywaj jak truskawki, tylko samą korę.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Ozz 18:11, 03 lip 2012


Dołączył: 20 cze 2012
Posty: 1908
Kamień z serca.

Włóknina do wylotu, już się tu napatrzyłam co potrafi zrobić drzewkom...

Tylko zastanawiam się jeszcze, czy zamiast żwiru keramzytu nie dać bo lżejszy i podobno trzyma też wodę, tylko nie wiem jak cenowo (żwir jednak taniocha).
____________________
Tutaj piszę bloga: ZielenDoKwadrat.pl A tutaj walczę z własnymi ogrodami :) MIKRO ogród 2.0 stary wątek tu: MIKRO ogród 1.0
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies