Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Wokół tarasu

Pokaż wątki Pokaż posty

Wokół tarasu

Zegrzynka 10:40, 15 lut 2012


Dołączył: 07 lut 2012
Posty: 117
Chciałam się z Wami podzielić małym kawałkiem który obmyśliłam. Kawełek oczywiście koło tarasu pod kratką od pergoli..Zastanawiam się czy nie za bardzo symetryczny ten mój projekt..i jak to jest z projektowaniem lepiej więcej symetrii (po 2 rosliny z dwóch stron) czy lepiej asymetrycznie . Na tym kawałku symetria sama mi się nasuwa bo są dwie kratki.
Będę bardzo wdzięczna za Wasze opinie. Oczywiście korci mnie by dodać nisko pachysandre i żurawke fioletową ale boje sie bałaganu...
Wymiary rabaty 3,5 m na 1,5.

Niestety nie mam zdjęcia z dobrej perspektywy..
____________________
Pozdrawiam - Monika
Sebek 17:57, 15 lut 2012


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Za mało tam roślin. Myślę, że po całości albo ilex albo trawki - będzie lepiej. No i nie pasują mi zbytnio tam te choiny skoro jest tam ta wielka sosna. może daj tam dwa drzewka na pniu ? Trzmieliny, cisy - nawet wierzby hakuro ...
Chyba, że podoba Ci się tak jak jest w ogrodzie z lustrem - zobacz na post Danusi z 10 grudnia

http://www.ogrodowisko.pl/watek/583-iglaki-na-pniu
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
Gardenarium 18:04, 15 lut 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
A czy pod kratą będzie donica? czy to w ziemi ma rosnąć? Trzeba to zgrać z ta skrzynią z cegły.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Zegrzynka 18:10, 15 lut 2012


Dołączył: 07 lut 2012
Posty: 117
Ale przecież te choiny są karłowate..do 1 m wysokości. Nie wiem czy na pewno mówisz o tym małym kawałku pod kratkami?? Miskantów wysokich jakos tam wogóle nie widze. Tylko hakonechloa jest na półcień i dosyc nisko rosnie.
Za mało roślin..chodzi Ci o ilość? Bo chyba nie liczbe gatunków...Zgłupiałam. A w projektowaniu to chyba nieparzyscie się rosliny sadzi..????
Wiem że nic nie wiem. Tak czy siak - dzięki
____________________
Pozdrawiam - Monika
Zegrzynka 18:13, 15 lut 2012


Dołączył: 07 lut 2012
Posty: 117
To co wymysliłam będzie obok donicy - prostokąt pod kratką. W donicy w ubiegłym roku posadziłam kompozycję z hosty Patriot, fioletowej żurawki, takiej zwisającej trawki (na fiszce było love grass) i trzmieliny BLONDY.
____________________
Pozdrawiam - Monika
Sebek 18:28, 15 lut 2012


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Pisząc trawki o hakonechloę mi właśnie chodziło - i o liczbę roślin. Projektując jest i parzyście i nie
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
Gardenarium 09:32, 27 lut 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Zegrzynka napisał(a)
Chciałam się z Wami podzielić małym kawałkiem który obmyśliłam. Kawełek oczywiście koło tarasu pod kratką od pergoli..Zastanawiam się czy nie za bardzo symetryczny ten mój projekt..i jak to jest z projektowaniem lepiej więcej symetrii (po 2 rosliny z dwóch stron) czy lepiej asymetrycznie . Na tym kawałku symetria sama mi się nasuwa bo są dwie kratki.
Będę bardzo wdzięczna za Wasze opinie. Oczywiście korci mnie by dodać nisko pachysandre i żurawke fioletową ale boje sie bałaganu...
Wymiary rabaty 3,5 m na 1,5.



Niestety nie mam zdjęcia z dobrej perspektywy..


Analizuję Twój projekt i zdjęcie pokazuje nieco inny stan rzeczy. Bo na rysunku mamy symetrię, kratka pośrodku, pod nią podłużna rabata i dwie mniejsze donice po bokach, Natomiast na zdjęciu, po drugiej stronie kratki mamy taras zaokrąglony, a donicę tylko z jednej strony.

Jeśli chodzi o symetrię czy też nie - robi się nawiązując do reszty ogrodu. Tutaj kratka nie jest umiejscowiona w taki sposób aby to nam wymuszało symetrię, więc możesz także posadzić rośliny w kompozycji nieregularnej.

Napisz tylko proszę jak to jest z tymi donicami. Zdjęcie podpowiada niesymetrię, rysunek zaś symetrię.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Zegrzynka 10:17, 27 lut 2012


Dołączył: 07 lut 2012
Posty: 117
Symetria w rabacie może się nasuwac tylko ze wzgledu na kratkę a własciwie dwie kratki połaczone ze sobą. Donica jest po jednej stronie po drugiej zaczyna się zaokraglenie tarasu.

Ponieważ chciałabym by miejsce wokół tarasu było uporzadkowane tak mi się sama symetria nasuwa ale może to nuda...?!

Za mało chyba jeszcze obejrzałam by wiedziec co dokładnie chciałabym tam mieć. Ten kącik w zasadzie nie jest widoczny z tarasu a tylko od strony ogrodu. Jakkolwiek po zaczytaniu się w forum chciałbym już zrobić raz a dobrze, choć przy moim nikłym doświadczeniu zdaję sobie sprawe że długa droga przede mną. Nadal jeszcze podobają mi sie rośliny a gotowych kompozycji nie mam w głowie.
Dziękuje za powrót do mojego wątku
____________________
Pozdrawiam - Monika
Gardenarium 13:06, 27 lut 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Ja bym zrobiła niesymetrycznie, W donicy coś wyższego przy samej kratce choćby ten świer serbski Nana, pod nim coś kulistego np. 3 sztuki świerka Nidiformis (zielony), potem kilka sztuk żóltego cyprysika groszkowego Aurea Nana. Jeden miskant np. Morning Light i z przodu coś zwisającego, np irgi Mooncreper na samym brzegu. Jak się zmieści dałabym pomarańczową zurawkę Caramel albo Creme BVrule dla ozywienia kompozycji.

Na dole Także świerk ten sam Nan co w donicy - tgo przy zakolu tarasu, pod nim wzdłuż kratki 3 Nidiformis i z przodu jeden pas wrzośców mocno różowych z krokusami żółtymi pomiędzy.

Można też "zakulkować i donicę i rabatę bukszpanami na pniu i zwykłymi kulami wielkimi i mniejszymi.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Zegrzynka 14:18, 27 lut 2012


Dołączył: 07 lut 2012
Posty: 117
Zupełnie zbiłaś mnie Danusiu z tropu. To przez ten brak doświadczenia. Przenigdy bym nie wymysliła by świerka omorica nana posadzić w donicy. Zrozumiałam natomiast konsekwencję w kontynuacji obsadzenia donicy z tarasem - to zupełnie logiczne. Bardzo dziękuję Ci za pomysł. Za spojrzenie zupełnie inne
Ciesze się że widzisz tam jakąś trawke - myśle że miło byłoby patrzeć zimą z okna tarasowego na trawy.
Zastanawiałam się czy może nie pasowała by tam 1 albo dwie azalie Irene Koster - sa dość zwarte i podobno przyjemnie pachną - przy tarasie mogłoby być przyjemnie.

Czy cyprysik Aurea Nana da sobie radę w półcieniu? I jeszcze drugie pytanie "z innej beczki" - czy karłowate tuje zachodnie( nie kojarze nazw niestety) można przycinać w kulki czy nie wyjdzie to ładnie?

____________________
Pozdrawiam - Monika
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies