Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Ogród nie tylko bukszpanowy - część II

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród nie tylko bukszpanowy - część II

goniak 16:02, 31 gru 2013


Dołączył: 13 lis 2010
Posty: 1276
Skoro tak twierdzisz Danusiu, mnie uczono inaczej
Cięcie to otwarta rana, w którą wszystko wnika, tym bardziej jeśli jest wysoka temperatura i niemniej wysoka wilgotność jaką mamy obecnie.
To otwarta furtka dla różnych grzybów, które uaktywnią swoje działanie wiosną.
W przypadku ostrej zimy również najbardziej ucierpią przycięte pędy, z największą szkoda u roślin formowanych, bo one najbardziej zostaną zniekształcone.
____________________
Małgosia mój zielony świat
Gardenarium 16:19, 31 gru 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Mój ogród kiedyś nazywał się "Ogród eksperymentów". Uprawiam go tyle lat i gdybym zawsze postępowała tak jak uczono, nigdy bym nie doszła do tego co teraz wiem

Mnie też uczono Gosiu. I nie wiesz, że w zeszłym roku też przycinałam przed zimą i były nawet mrozy i nic nie zostało zniekształcone, bukszpany mi nie chorowały wcale, a w poprzednim roku chorowały, mimo ze nie cięłam. Ważne jest w ogrodnictwie sprawdzanie znanych "mądrości", a może odkryjemy coś całkiem nowego i ze wcale nie jest tak jak "nas uczono".

Jednak eksperymentowanie na własnym ogrodzie nie znaczy, że ja każę każdemu ciąć, przycięłam sobie trzy krzywe bukszpany.

Świat by nie szedł do przodu i nic by nie wynaleziono, gdyby wszyscy robili tak, jak ich uczono. Mam prawo robić u siebie odstępstwa i eksperymenty na małą skalę. Lepiej u siebie niż u kogoś.

Teraz pomimo, że o tej porze nie jest dobry termin - również posadzonkowałam bukszpany, ale to dla eksperymentu. Chcę wiedzieć co się stanie, gdy zrobię inaczej niż "uczono" i o to mi chodzi.

Kiedy ciąć bukszpany piszę tutaj http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/403-bukszpany-w-ogrodzie i wcale nie zalecam cięcia teraz.

Przecież ja nie każę nikomu ciąć, a pocięłam sobie tylko trzy kulki
Często robię coś inaczej niż uczono, ale to ma jakiś powód, a nie że każdy musi tak robić.

Proszę o koniec dyskusji w tym temacie, idzie Nowy Rok i życzę każdemu odwagi w robieniu czasem czegoś inaczej.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
goniak 16:52, 31 gru 2013


Dołączył: 13 lis 2010
Posty: 1276

Danusiu, bez nerw, to tylko wymiana doświadczeń ogrodniczych
Nowy Rok, nowe oblicze zimy, nowe doświadczenia ogrodnicze, tym bardziej cenne
Szczęśliwego Nowego Roku
____________________
Małgosia mój zielony świat
Sebek 16:57, 31 gru 2013


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Danusiu - jak patrzę na Twój ogród to czuję się jakbym się przeniósł do Narnii Macham sylwestrowo życząc, żeby rok 2014 był jeszcze lepszy niż 2013 i żeby przyniósł Ci niezapomniane chwile i spełnienie Twoich marzeń i planów o których pisałaś
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
Gardenarium 16:57, 31 gru 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Dziękuję Gosiu za ten głos, ale to co wiem, to tylko dzięki temu, że robię często "pod prąd". A nie dzięki temu co mnie nauczyli ogrodnicy czy profesorowie. Znane prawdy znam, ale szukam czasem swoich Szczęśliwego Nowego Roku. obyśmy dożyli lepszych czasów.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 16:59, 31 gru 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Sebku, tego o czym piszesz nie oglądałam niestety, ale musiało być ze szronem? Ja też macham i liczę na lepsze czasy Dla mnie i dla Was.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Patrycja 17:05, 31 gru 2013

Dołączył: 05 maj 2012
Posty: 15
Danusiu zjedz snickersa bo zaczynasz gwiazdorzyć
Katkak 17:39, 31 gru 2013


Dołączył: 13 lip 2013
Posty: 28254
Danusiu życzę Ci wszystkiego co najlepsze w Nowym Roku, dużo zdrowia, samych radosnych chwil i wspaniałej zabawy
____________________
Kaśka - Moja bajka *** Wizytówka
Madzenka 18:07, 31 gru 2013


Dołączył: 22 sty 2012
Posty: 57998
Danusiu oszroniony ogród jest piękny.
Życzę Ci tak pieknych ogrodów Nowym Roku oraz spelnienia planów.
____________________
Madżenka ~~~~~ Madżenie ogrodnika sezon 2017 ~~~~~ Fotorelacje ~~~~~ Wizytówka
barbara_kraj... 18:40, 31 gru 2013


Dołączył: 30 sty 2011
Posty: 18912
Gardenarium napisał(a)



Te zdjęcia urzekły mnie
Wciąż marzę o wyjściu do ogrodu wczesnym rankiem i uchwycenia tego, co ulotne

Do siego roku, Danusiu
____________________
Pozdrawiam - Barbara; Mój 4 arowy azyl... i Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies