Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Żwirek, ale co dalej?

Pokaż wątki Pokaż posty

Żwirek, ale co dalej?

Agnieszka 23:23, 01 sty 2011


Dołączył: 01 sty 2011
Posty: 934
Z tego, co zdążyłam zauważyć wszyscy chętnie się tu dzielą swoją wiedzą i doświadczeniem. I to pięknie!!! Postanowiłam więc i ja skorzystać z Waszych porad i wiedzy. Chciałabym zrobić u siebie rabatę żwirową przy wykorzystaniu roślin, które mam. Rabata będzie "na patelni" od strony południowej, w kształcie księżyca (o wymiarach ok. 6-7m długości i w najszerszym miejscu pewnie ze 2 m szerokości). W centrum tej rabaty będzie rósł świerk pospolity. Rośnie pięknie i nie chcę go przesadzać. Podpowiedzcie mi, proszę rośliny, które mogą rosnąć na rabacie żwirowej. Na forum nie znalazłam takiego wątku.

Do wykorzystania z moich własnych zasobów mogę mieć:

jałowce (płożące i pośrednie wszelkiej maści i koloru), jukki (bardzo chętnie bym je tu wykorzystała), świerk nidiformis, żywotnik hoseri, goździk siny, floks szydlasty, jeżówkę, lilie w różnych odmianach.
To nie wszystkie rośliny, którymi dysponuję (bo różnorodność u mnie duża )), ale te na razie przyszły mi do głowy.

W internecie nie znalazłam zdjęć ładnych rabat żwirowych, które stałyby się dla mnie inspiracją. Są, owszem, ale raczej takie sztuczne. A może taki efekt jest zawsze w przypadku rabaty żwirowej? Wtedy poddaję się i zmieniam plany na rabatę zwykłą z wykorzystaniem w/w roślin i dodatkowo trzmieliny, albo czegoś takiego Ale to zostawię na potem. Najpierw chciałabym poznać Wasze zdanie i ewentualnie fotografie Waszych żwirowych rabat.


____________________
Agnieszkowy ogródek
Matka 23:38, 01 sty 2011


Dołączył: 14 lis 2010
Posty: 7595
Agnieszko, witaj na forum!

Trafiłaś tutaj w dobre ręce i fachowe przede wszystkimnie mówie tu o sobie, bo też się wielu rzeczy uczę i mój ogród tez na dzień dzisiajeszy nie prezentuje się dobrze.Danusia też się załamała widząc moje fotki, tzn ogrodu, ale Jej i wielu innych Forumowiczów rady dają dużo do myślenia i cenne sugestie powodują, że się zatrzymujesz w tych chaotycznych nasadzeniach i planach(przynajmniej ja)i myślisz logicznie!

Odnośnie żwirku, to mnie osobiście podoba się tylko w kompozycji z korą ale nie na całości rabaty, ale to przecież kwestia gustu.Sama myślę o takich niewielkich "ozdobnych"placach ze żwirkiem w roli może mniej głównej na rabatach.

Głowa do góry, nic się nie przejmuj, wszyscy Ci tu służą pomocą, czasem mniejszą(jak, skromnie piszę, ja)a czasem pełną i profesjonalną

a może pokaż choć kilka zdjęć swojego poletka?
____________________
U Matki
Agnieszka 23:44, 01 sty 2011


Dołączył: 01 sty 2011
Posty: 934
No co Ty! Widziałam jakie ogrody tu mają ludziska! Wstyd się wyrywać z takimi skrawkami bałaganu jak u mnie! Zresztą dzisiaj już nieco późno. Może przez noc nabiorę odwagi ))) Zajrzę jutro, bo w domu już wszyscy śpią, tylko ja się od tego kompa oderwać nie mogę )) Zmykam więc, bo kot już chce pobaraszkować z bombkami i tylko czeka kiedy sobie pójdę na górę
____________________
Agnieszkowy ogródek
Matka 23:58, 01 sty 2011


Dołączył: 14 lis 2010
Posty: 7595
Agnieszka napisał(a)
No co Ty! Widziałam jakie ogrody tu mają ludziska! Wstyd się wyrywać z takimi skrawkami bałaganu jak u mnie!


to zobzcz mój ogród, zzalamiesz sie)
____________________
U Matki
Gardenarium 00:01, 02 sty 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Oczywiście, mam przykłady rabat żwirowych, to piękne urozmaicenie ogrodu z trawnikiem. Poszukam i zacznę zamieszczać przykłady.

Agnieszko, nie wstydź się, jesteśmy jak lekarz, który nie ma za zadanie krytykować, tylko pomagać i uleczyć jeśli masz problem.
Zdjęcia bardzo pomagają doradzać. Poczytaj inne wątki, a zobaczysz, że wstyd to niepotrzebna rzecz i trzeba się go pozbyć.

Ja nigdy nie krytykuję tego, co ktoś robi sam, przecież nie musisz wiedzieć wszystkiego, ja też tego nie wiem, człowiek całe życie się uczy.
Zobaczysz ogródek się spodoba. Bardzo cenię wszystkie osoby kochające ogrody. Nasze Forum stara się pomagać.
W tym wątku będziemy zamieszczać konkretne przykłady rabat żwirowych, ale gdybyś się zdecydowała pokazać swój ogródek (a pewnie tak zrobisz- zachecamy gorąco !) to załóż Agnieszko jeszcze jeden wątek w dziale "Nasze ogrody", wtedy Twój ogród będzie w całości w jednym miejscu.
Jestem pewna, że twój ogród to cudowny skrawek i pięknie wychodzi na zdjęciach.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 00:07, 02 sty 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Jak rabata żwirowa, to zaraz mi się nasuwa na myśl lawenda, trawy, turzyce, trzmielina Fortunego różne kolory. Pięknie pasują żurawki, ale one raczej do półcienia, chyba że bordowe odmiany, przywrotnik ostroklapowy (Alchemilla mollis), karłowe iglaki różne i cyprysik groszkowy "Filifera Aurea Nana".



Tutaj głównym motywem jest kamienne źródełko, a roślin mało.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 00:09, 02 sty 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 00:11, 02 sty 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Tutaj kolekcja różnych iglaków, również takich na pniu i wrzosy


____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 00:12, 02 sty 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Wrzosowisko na usypanym wzniesieniu plus forma pienna karłowego świerka i wspomniany wcześniej cyprysik groszkowy


____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 00:15, 02 sty 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Jukka i iglaki


____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies