Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Żwirek, ale co dalej?

Pokaż wątki Pokaż posty

Żwirek, ale co dalej?

Emilianoparm... 11:38, 07 sty 2011


Dołączył: 28 wrz 2010
Posty: 824
hehe oczywista sprawa że jest tylko łamany więc bardziej kanciasty
ja jedyny do tej pory żwirek jaki mam załatwiłem sobie z hydroforni jako odpad z filtrów wodnych i osadził sie na nim żelazisty rdzawy nalot więc cały zwirek jest taki brązowawy zamiast biały
____________________
Mój ogród.....czyli bardzo wredny kawałek planety;)
Agnieszka 12:20, 07 sty 2011


Dołączył: 01 sty 2011
Posty: 934
Emilianoparmezano napisał(a)
hehe oczywista sprawa że jest tylko łamany więc bardziej kanciasty
ja jedyny do tej pory żwirek jaki mam załatwiłem sobie z hydroforni jako odpad z filtrów wodnych i osadził sie na nim żelazisty rdzawy nalot więc cały zwirek jest taki brązowawy zamiast biały


Ciekawe czy nie będzie to miało wpływu na rośliny... Ale ja też myślałam o kolorze rdzawo-brązowym, coś może jak keramzyt, ale w formie żwirku. Nie wiem tylko jak by to wyglądało. Może Danusia znajdzie jakieś fotki u siebie, może coś takiego popełniła w trakcie swoich realizacji....
____________________
Agnieszkowy ogródek
Agnieszka 14:56, 10 sty 2011


Dołączył: 01 sty 2011
Posty: 934
Pomyślałam sobie czy nie połączyć dwóch rodzajów żwirków na tej rabacie, ale obawiam się, że wtedy musiałabym mocno ograniczyć ilość roślin, bo dekoracją będzie układ żwirku. Zresztą chyba nie chcę, aby ta rabata aż tak przyciągała wzrok. Nie ma być centralnym punktem w ogrodzie. Dlatego zrezygnowałam z tego pomysłu. Zresztą łączenie żwirków wymaga pewnie dużo większej powierzchni, a u mnie rabata będzie raczej długa i niezbyt szeroka.

Chcę Wam opisać mój pomysł na tę rabatę, zainspirowany oczywiście sugestiami Danusi:
Rabata przypomina półksiężyc w układzie wschód - zachód. Zewnętrzna krawędź jest ograniczona kostką, tam mamy przejście, tego nie ruszę. Wewnętrzny brzeg w zasadzie można ukształtować jak się chce.

Z roślin, jakie planuję tam posadzić, na pewno będzie świerk pospolity, bo już tam rośnie Mniej więcej w połowie tej rabaty, czyli w najszerszym miejscu. Danusia sugerowała podsadzenie go trzmielinami lub hostami, ale chyba zostanę przy żółtych trzmielinach: nie w formie obwódki, lecz raczej takiego runa (przy okazji:czy ktoś wie w jakich odstępach sadzimy trzmielinę, np. Emerald'n Gold?). Zachodni brzeg rabaty (czyli róg księżyca) będzie obsadzony jukkami, choć jeszcze nie wiem w jaki sposób. Mam ich ok. 5 szt, kwitną bajecznie, ale muszę je jakoś poukładać z płożącymi iglakami. Nie mam koncepcji na ładne połączenie jukki i jałowców. Może zespolić to wszystko tą trzmieliną? Tylko czy ta trzmielina nie zakryje żwirku? Wtedy nie będzie sensu robić żwirku....
____________________
Agnieszkowy ogródek
Agnieszka 15:39, 10 sty 2011


Dołączył: 01 sty 2011
Posty: 934
Do jakiej wysokości dorasta trzmielina (zakładając, że ma się płożyć, a nie wspinać) i czy trzeba ją strzyc, aby tworzyła ładny kobierzec?

No i pytanie o konsekwencję w ogrodzie: czy wypada robić jedną rabatę (nawet dość obszerną) ze żwirkiem, jeśli w ogrodzie żwir się już nie pojawia? Czy ten pomysł nie powinien gdzieś znaleźć jeszcze kontynuacji? Może w formie jakiegoś kamienia na innej rabacie, w innym miejscu? A co, jeśli nie ma takich detali (mały ogród, albo po prostu tak jest urządzony ogród)?

Czy rabata żwirowa pasuje do każdego ogrodu? Czy tak naprawdę warunkuje to właściwy dobór roślin?
____________________
Agnieszkowy ogródek
zbigniew_gazda 17:54, 10 sty 2011


Dołączył: 02 paź 2010
Posty: 11152
Agnieszko - zadajesz celne pytania i cieszę się z tego bo też mam zamiar zamienić rabatę na której rośnie olbrzymia ketmia , róże i rośliny wiosenne na rabatę żwirową. Będzie sąsiadować ze skalniakiem . Ale ta żwirowa rabata to będzie druga kolejność .
____________________
Zbyszek - *** Nasz przydomowy ogródek *** Wizytówka ***
Joku 18:06, 10 sty 2011


Dołączył: 09 paź 2010
Posty: 12068
Mam trzmielinę Emerald'n Gold od ponad 10 lat. Planowałam ją jako podsadzenie dla powojnika. Kratkę skrzętnie "wykorzystała" trzmielina. Rośnie przy ścianie garażu, osiągnęła wysokość ponad 2 metry. Ponieważ włazi już na dach, to przycinam ją co jakiś czas. Muszę też przycinać ją u dołu, ostatnio tnę jak żywopłot nożycami. Znosi ten zabieg dobrze, fajnie się zagęszcza. Mam też odmianę biało obrzeżoną, wydaje mi się że jest nieco mniej ekspansywna. Nawet bez strzyżenia obie tworzą ładny kobierzec (wtedy są bardziej "nastroszone").

Może juki połączyć z jakimś płożącym się płasko po ziemi jałowcem? Byłby ładny kontrast z szablastymi liśćmi juki.
____________________
Jola, nieco na zachód od Trójmiasta - Ogród z przeszłością (+) Wizytówka (+) Znowu na wsi - aktualny
Joku 18:30, 10 sty 2011


Dołączył: 09 paź 2010
Posty: 12068
Tak wygląda


____________________
Jola, nieco na zachód od Trójmiasta - Ogród z przeszłością (+) Wizytówka (+) Znowu na wsi - aktualny
Agnieszka 18:50, 10 sty 2011


Dołączył: 01 sty 2011
Posty: 934
Joku napisał(a)
Tak wygląda



Ło matko z ojcem! To jest na pewno Emerald'n Gold?! Rany! Ile tam jest roślin? Kurcze, a może Danusia miała inną trzmielinę żółtą na myśli? Przecież na tę rabatę co planuję to kupię ze 2 rośliny: jedną posadzę przy jednym końcu, drugą przy drugim i zejdą się akurat pod świerkiem

No, oczywiście żartuję! Ale wrażenie zrobiłaś na mnie niesamowite Jolu! Znaczy się Twoje zdjęcie )) Myślałam, że tak z 1 m średnicy będę liczyć na 1 trzmielinę. A tu się okazuje, że jest jednak bardziej ekspansywna! Dzięki, Jolu.

Z ciekawości zapytam: trzmielina sama się tak czepia do tej kratki czy przywiązywałaś ją?
____________________
Agnieszkowy ogródek
Agnieszka 18:54, 10 sty 2011


Dołączył: 01 sty 2011
Posty: 934
zbigniew_gazda napisał(a)
Agnieszko - zadajesz celne pytania i cieszę się z tego bo też mam zamiar zamienić rabatę na której rośnie olbrzymia ketmia , róże i rośliny wiosenne na rabatę żwirową. Będzie sąsiadować ze skalniakiem . Ale ta żwirowa rabata to będzie druga kolejność .


Och, ketmia, moje marzenie...
Niestety nie bardzo mam na nią miejsce, ale jeśli tylko gdzieś znajdę skrawek miejsca po wiosennych porządkach, to natychmiast ją zakupię Podobno ma ładny wyprostowany pokrój i kwitnie późnym latem, przez co jest atrakcyjna. Masz może jakieś zdjęcie swojej ketmii, Zbyszku?
____________________
Agnieszkowy ogródek
Matka 21:03, 10 sty 2011


Dołączył: 14 lis 2010
Posty: 7595
ło Matko, Jolu-trzmielina tak się pnie?a jak olata siatkę?może sobie taką "rzucę" na siatkę od frontu, o np. z powojnikiem bo muszę go przesadzic i nie wiem gdzie?tylko musiałabym tej trzmieliny troche namnożyćczyli jak gęsto ją sadzić na siatkę?nie chciałabym żeby było dużo prześwitów jak juz dorosnie
____________________
U Matki
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies