Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Ogród Bogusława

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród Bogusława

Gardenarium 16:37, 05 sty 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Zamieszczam ten wątek w imieniu autora tego ogrodu.

Będę przekazywała wskazówki jak zrobić bonsai z sosny i inne doświadczenia i spostrzeżenia.
Porcja wieści z ogrodu Bogusława, część pierwsza:


Aby zrozumieć co z czym i do czego, należy wybrać najlepiej czarną sosnę 4- letnią i wiosną jak puszczą kwiaty wyłamać wszystkie poza środkowym najwyższym.Odłamują się bardzo łatwo i w zasadzie to wystarcza w pierwszym roku, potem czekamy do przyszłej wiosny.

Wydaje się proste, i takie jest. Ważne jest miejsce w którym ma być posadzone drzewko. Należy wybrać miejsce, z którego będziemy na nie patrzeć, a nie przypadkowe, bo po uformowaniu miejsca nie zmienimy, chyba że zdecydujemy się na posadzenie w donicy i będziemy je przestawiać co nie zawsze jest dobrym pomysłem, gdyż niektóre drzewka przyzwyczajają się do kierunku słońca.

Wyłamywanie kwiatów
należy robić ręcznie nie obcinać sekatorami- to jest ważne.
Przycinanie - każde drzewko ma jakby piętra i należy na każdym piętrze pozostawić po jednej najwyżej dwie odnogi zależy to od inwencji twórczej należy podpatrywać przyrodę.

Drzewko przez pierwsze lata wygląda jak uschnięty patyk, ale obiecuję że będzie cudne.
Następnie - wyginanie. Jak drzewko jest w miarę proste, to należy wygiąć w kształcie S przyginając powoli by nie złamać, podwiązać sznurem podkładając podkładki. Jest to pierwszy etap, nie wiem czy zrozumiały na mojej stronie albo jest albo za chwilę pokażę zdjęcie w tej właśnie fazie i czekam na pytania.

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 16:43, 05 sty 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308



Tu po roku przycięte są wszystkie pędy
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 16:45, 05 sty 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308


A tu wyginanie



To samo
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
marzena_blaz... 16:53, 05 sty 2011

Dołączył: 17 gru 2010
Posty: 10
Fajne! Podoba mi się, tylko gdzie ja posadzę tę sosnę?
Gardenarium 17:05, 05 sty 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
marzena_blazewiczwozniak napisał(a)
Fajne! Podoba mi się, tylko gdzie ja posadzę tę sosnę?


Marzenko, można wyodrębnić taki okaz jako soliter w trawniku i wysypać wysepkę kamyczkami. Tak jak tutaj.



____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
anna_lastowska 17:18, 05 sty 2011


Dołączył: 21 paź 2010
Posty: 502
Danusiu, wielkie dzięki za ten wątek !!!
Właśnie mam dwie sosny, które od dwóch lat próbuję formować przez wyłamywanie, a w tym roku zamierzam je poprzyginać. Jedna mi się marzy w kształcie S.
Już teraz porównując z sosnami Bogusława widzę, że moje mają zdecydowanie za dużo gałęzi na piętrach - na przedwiośniu muszę je trochę zredukować.
Mam pytanie - do tej pory rosły w takim minilasku, w tym roku zamierzam je przesadzić do dużych ( takich ogrodniczych) donic. Jak długo mogą rosnąć w takich donicach?
____________________
ania Zielonym do góry czyli trudne początki***Zielonym do góry - przerabiamy rabatę
Gardenarium 17:58, 05 sty 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Mogą rosnąć cały czas, tylko je trzeba przesadzać, jak już widać, że mają za ciasno.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
monteverde 22:47, 05 sty 2011


Dołączył: 31 paź 2010
Posty: 44149
Danusiu to z różowymi końcówkami to jodła hiszpańska Kelleris? chyba nie
____________________
monteverde-mój kawałek raju - mój kawałek raju II - Kwiatowy ogródek Monteverde
Gardenarium 22:55, 05 sty 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Nie wiem, Bogusław dośle materiały to się dowiemy. Albo poszukam jak nie będzie info.

To chyba świerk jakiś karłowy.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
goniak 09:03, 06 sty 2011


Dołączył: 13 lis 2010
Posty: 1276
Wygląda jak Picea Abies Rydal - świerk pospolity, którego młode przyrosty są właśnie czerwone.
____________________
Małgosia mój zielony świat
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies