Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy iglaste » Przycinanie - cięcie tui

Pokaż wątki Pokaż posty

Przycinanie - cięcie tui

Gardenarium 23:22, 30 wrz 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Kurczę aleś uparty, daj im spokój. Skoro już pociachałeś za późno to teraz czekaj do wiosny i módl się żeby wypuściły przyrosty, bo jak mają same gołe gałązki bez zielonego to mogą szybko nie wypuścić. Może to potrwać kilka ładnych lat.
Chyba, że chore są na choroby grzybowe.

Na wiosnę daj im Pinivitu dolistnie, doglebowo też, albo Magiczną siłę do iglaków, podlewaj także wodą, nie zasusz ich, bo padną i nic nie wypuszczą, a w ogóle to pokaż ich zdjęcia, bo gadamy z lekarzem o chorym, a chorego zostawiliśmy w domu

Bez zdjęcia więcej nie gadam o Twoich tujach

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
ahm 08:49, 01 paź 2013

Dołączył: 30 wrz 2013
Posty: 4
Dobrze uzupełnię braki dzięki
Aga 21:55, 12 paź 2013


Dołączył: 30 lis 2012
Posty: 732
Witam posiadam tuje Brabant w tej chwili maja 3 lata ,kiedy zacząć przycinać aby nie szyszkowały?
____________________
Nowe miejsce nowy ogród
agatanowa 21:55, 12 paź 2013


Dołączył: 13 mar 2013
Posty: 4543
moje juz szyszkują, a sadziłam w tym roku ok. 60-80 cm
____________________
Serdeczności z Starorzecze na górce ;) Agata
Gardenarium 21:55, 12 paź 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Przycinanie żywopłotów iglastych wykonujemy wiosną.

http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/334-zywoploty-iglaste-trwaly-element-ogrodu

Pielęgnacja żywopłotów iglastych

Najważniejszym zabiegiem jest cięcie, które wykonujemy przynajmniej raz w roku na wiosnę, przed rozpoczęciem wegetacji. Optymalna ilość cięć wynosi trzy razy w ciągu roku, w odstępach ośmiotygodniowych (głównie dotyczy cisa prowadzonego w ogrodach formalnych). Generalnie iglaki mogą być przycinane od wiosny do późnego lata.

Dzięki nawożeniu i podlewaniu żywopłot odzyskał zdrowy wygląd. Dobrze jest mieć odpowiednie narzędzia (elektryczne lub spalinowe nożyce) i rusztowania w przypadku znacznych wysokości. Aby żywopłot równo uciąć poziomo, należy korzystać z rozciągniętego sznurka lub przystawiać co jakiś czas miarkę z bambusowej tyczki lub inną. Najlepszy kształt żywopłotu to zwężająca się ku górze, ścięta piramida. Śnieg łatwiej spada, co zapobiega jego zaleganiu oraz odkształcaniu lub wyłamywaniu gałązek. Dla naszego bezpieczeństwa należy pamiętać o noszeniu okularów ochronnych i rękawic oraz upewnić się, czy drabina lub rusztowanie stoją stabilnie.

Musimy też sprawdzić czy nasze działania nie zakłócają gniazdowania ptaków.

Korzystnie zadziała także choćby minimalne nawożenie wykonane także wiosną. Nawóz należy rozsypać w obrębie korzeni, ale nie przy samym pniu. To bardzo ważne, bo drobne korzonki są rozmieszczone po zewnętrznej części bryły. Potem trzeba granulki zmieszać z glebą i rozpuścić poprzez obfite podlanie. Najlepiej jednak stosować nawozy w płynie, których działanie dolistne lub doglebowe jest prawie natychmiastowe.

Wąskie przejście Żywopłot trzeba podlewać, inaczej nie będzie dobrze rósł i zmarnieje lub utworzą się przerwy lub suche miejsca. Ten zabieg jest ważny przed zimą, bo żywopłot iglasty nie może mieć sucho.

Thuja (żywotnik) to jeden z najtańszych i najpopularniejszych gatunków iglastych. Nadaje się na każdego typu żywopłot: mieszany, jednogatunkowy, kolorowy, jednobarwny, wysoki lub niski, strzyżony lub wolno rosnący. Wszystko zależy jaką tuję wybierzemy. Taki żywopłot, nawet jeśli nie jest formowany, dobrze i efektownie będzie wyglądał jeśli go wyrównamy poziomo.
Do cięcia nadają się odmiany "Brabant", "Aureospicata" i "Kórnik", zaś "Smaragd" może rosnąć swobodnie, bo tworzy regularne kolumny i jest najbardziej wartościowy. Można go jedynie skracać i równać u góry. Thuja "Aurescens" lub "Yellow Ribbon" da nam żółte tło dla innych roślin. Pamiętajmy, że żywotników (jeśli zamierzamy je ciąć) nie wolno mocno odmładzać do starego drewna.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Kasiek 01:24, 13 paź 2013


Dołączył: 03 mar 2012
Posty: 14762
Gardenarium napisał(a)
Potwierdzam, a ja bym cięła, bo lubię równe od początku.

Jeśli szyszkują to masz nie Smaragd a Columna, całkiem inna odmiana musi być

Danusiu ja kupilam niby Smaragda a szyszkuje mi bardzo obficie Wogole mam ogromne problemy z moimi tujami Myslisz ze dostalam calkiem cos innego niz zamowilam?
____________________
Bawarka
Gardenarium 16:10, 13 paź 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Mogłaś dostać Thuja Columna
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Kasiek 23:08, 13 paź 2013


Dołączył: 03 mar 2012
Posty: 14762
Gardenarium napisał(a)
Mogłaś dostać Thuja Columna

Danusiu, zamowilam rzeczoznawce do tych tui i juz po pierwszych badaniach wyszlo ze nie byly 3 razy przesadzane,a mialy byc...Jakosc roslin nie pokrywa sie z moim zamowieniem...a tak tego ogrodnika chwalilam... Jezeli jeszcze moze to byc inny gatunek,to nic, tylko strzelac i patrzec czy dolecialo do celu Danusiu, jak taki laik jak ja moze odroznic jaka to odmiana? Moze po prostu pojechac z galazka do innego ogrodnika i zapytac?
____________________
Bawarka
Gardenarium 18:49, 14 paź 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Z gałązką się nie jeździ, w tej sytuacji sama gałązka nie pomoże, pokrój Columny jest trochę inny, ja odróżnię Columnę od Smaragda.

Ogrodnika przywieź na miejsce, wtedy odróżni.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
dorciabe 18:27, 13 sty 2014


Dołączył: 08 sie 2013
Posty: 2966
Proszę o radę. Rosną u mnie w rządku trzy szmaragdy , każdy innego wzrostu. Czy można je jakoś estetycznie ciachnąć? Między najniższym., a najwyższym jest spora różnica wysokości i objętości na podobnym poziomie. Ciąć, czy nie ciąć oto jest pytanie?

____________________
Dorota - Mój nowy stary ogród
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies