Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy iglaste » Przycinanie - cięcie tui

Pokaż wątki Pokaż posty

Przycinanie - cięcie tui

Gardenarium 19:27, 24 cze 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
szyszker napisał(a)
Witam.
Mam problem ze stworzeniem żywopłotu z tuji szmaragd..
pare(naście) lat temu gość ze szkółki (podobno) zapewniał, że przy sadzeniu co 1,2m(!!) tuja szmaragd stworzy coś na wygląd żywopłotu.
Ojciec nie sprawdził tego nigdzie i zasadził zgodnie z instrukcją.
Rok temu (przed przycięciem) wyglądało to tragicznie bo w ogóle się nie łączyły. Wpadłem na pomysł, żeby obciąć szczyty tak do 0,5m. Trochę pomogło ale zaczęły się schodzić tylko na dole.

-Czy mam poczekać jeszcze sezon, żeby zaczęły się schodzić do samej góry?
-Czy ściąć je w tym roku jeszcze raz (tak z 1m)
-Czy da to coś gdy je przytne od frontu ? pomoze to na wzrost na boki ?
-Czy można jednocześnie ścinać i nawozić tuje ? (jakimis specjalnymi nawozami do tuji - prosze od razu o polecenie czegoś dobrego)

Zależy mi bardzo, żeby jak najbardziej przypominało to żywopłot - ze względów estetycznych oraz dla zwiększenia oporu wiatru i widoku na podwórko.
Jeśli ktoś walczył z czymś podobnym i ma doświadczenie to bardzo proszę o jakieś wskazówki, żeby doprowadzić to do porządku


Ja wsadziłam pomiędzy duże mniejsze egzemplarze, ale nie wiem czy u ciebie jest na to miejsce. Chcąc mieć szczelny żywopłot sadzimy co 60-70 cm, skoro tego nie zrobiono, cięcie o metr czy dwa niewiele pomoże. Nic z tego. Nie ma takiej opcji, żeby się zeszło, chyba że za 10 lat to na pewno.

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 19:30, 24 cze 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Tak to wyglądało tuż po posadzeniu i wyrównaniu żywotników





Jesienią

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 19:35, 24 cze 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Przed metamorfozą ogrodu, bałagan ogrodowy, tuje za rzadko




Przycięcie tui







____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 19:36, 24 cze 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Dosadzanie mniejszych pomiędzy większymi




Efekt końcowy

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
19:37, 24 cze 2018
szyszker napisał(a)
Witam.
Mam problem ze stworzeniem żywopłotu z tuji szmaragd..
pare(naście) lat temu gość ze szkółki (podobno) zapewniał, że przy sadzeniu co 1,2m(!!) tuja szmaragd stworzy coś na wygląd żywopłotu.
Ojciec nie sprawdził tego nigdzie i zasadził zgodnie z instrukcją.
Rok temu (przed przycięciem) wyglądało to tragicznie bo w ogóle się nie łączyły. Wpadłem na pomysł, żeby obciąć szczyty tak do 0,5m. Trochę pomogło ale zaczęły się schodzić tylko na dole.

-Czy mam poczekać jeszcze sezon, żeby zaczęły się schodzić do samej góry?
-Czy ściąć je w tym roku jeszcze raz (tak z 1m)
-Czy da to coś gdy je przytne od frontu ? pomoze to na wzrost na boki ?
-Czy można jednocześnie ścinać i nawozić tuje ? (jakimis specjalnymi nawozami do tuji - prosze od razu o polecenie czegoś dobrego)

Zależy mi bardzo, żeby jak najbardziej przypominało to żywopłot - ze względów estetycznych oraz dla zwiększenia oporu wiatru i widoku na podwórko.
Jeśli ktoś walczył z czymś podobnym i ma doświadczenie to bardzo proszę o jakieś wskazówki, żeby doprowadzić to do porządku


Dziękuje z góry za odpowiedzi i fatygę.
Pozdrawiam



Witaj

dużo pytań szkoda że nie ma zdjęć ...one wiele wyjaśniaja


ja mam 5 letni zywopłot z tuj szmaragd sadziłam co 50cm celowo zeby szybko uzyskac efekt szczelnej ściany ....najbardziej optymalne to chyba 70cm dla tej odmiany tuj

ale ty piszesz ze juz sie schodzą dołem ...to duzy sukces ..po takim obcięciu z każdym rokiem sie beda zageszczać i schodzic coraz wyzej ....możesz jeszcze je skrócić ale nie wydaje mi sie żeby to było potrzebne ..bo juz sa uciete i teraz beda szły w objetość.

masz dwa wyjscia :
1. czekac aż sie zageszcza
2. dosadzić w srodek jakies wyzsze egzemplarze o ile sie jeszcze da wykopac dołki w korzeniach bez uzycia piły siekiery czy kilofa i tez czekac tylko krócej na zageszczenie

nawoże swoje tuje zwykłym nawozem który akurat kupie w agropunkcie ...byle był zakwaszajacy do iglaków i przeciwbrazowieniu....teraz mam substral iglaki na 100dni przeciwbrąwieniu ....ale kup co spotkasz ...to żaden mój ulubiony i jedyny słuszny
Adela 19:38, 24 cze 2018


Dołączył: 13 sie 2013
Posty: 2767
Za rok, max dwa będziesz miał zwartą ścianę. Musisz uzbroić się w cierpliwość. Smaragdy są stożkowate, więc zagęszczać się będą od dołu.
Jeśli mogę wyrazić swoje zdanie na temat żywopłotu ze smaragdów, to uważam, że najładniej wyglądają nieprzycinane.
Moje są sadzone co 90 cm i prowadzone na wys. ok 2m. Połaczyły się już ale nie wyglądają ładnie.
____________________
Ela - Moja ostoja
19:38, 24 cze 2018
szyszker napisał(a)



to już nic ci nie zostaje trzeba z tym żyć i czekać
19:38, 24 cze 2018
Adela napisał(a)
Za rok, max dwa będziesz miał zwartą ścianę. Musisz uzbroić się w cierpliwość. Smaragdy są stożkowate, więc zagęszczać się będą od dołu.
Jeśli mogę wyrazić swoje zdanie na temat żywopłotu ze smaragdów, to uważam, że najładniej wyglądają nieprzycinane.
Moje są sadzone co 90 cm i prowadzone na wys. ok 2m. Połaczyły się już ale nie wyglądają ładnie.


mnie sie tuje nie podobaja ....nie patrze na nie ...mam rabaty do podziwiania ...tuje to u mnie zwykła przesłoana od wiatru...najtańsza .....nie chciałam budować takiego wysokiego muru ceglastego ...chce chyba te tuje dociagnac na 6m ...teraz maja około 3m wysokości i jeszcze za mało wiatru zatrzymują.
Gardenarium 19:39, 24 cze 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Jak zaczęłam przenosić posty do wątku istniejącego, to nie zauważyłam zdjęcia. Ja bym wyrównała ładnie i czekała, Zrosną się za kilka lat.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 20:52, 29 cze 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
vales napisał(a)
Witam wszystkich , właśnie się tu zarejestrowałem bo potrzebuję porady w sprawie tuj. Otóż na osiedlu 5 m od bloku posadzono tuje chyba ze 3-5 lat temu i teraz mają ponad 4m i zasłaniają wszystko . Pytanie czy mozna skrócić je o 1m z wysokości ? Tylko proszę nie pisać typu o 1/3 czy 2/3 z czegoś tam , interesuje mnie skrócenie ich teraz o 1m a docelowo do wysokości max 2m i nie będzie z nich żaden żywopłot po prostu jak już są to niech będą ale nie takie wielkie.Jestem w zarządzie wspólnoty i musimy coś z tym zrobić bo mieszkańcom one przeszkadzają . Z góry dziękuję za odpowiedzi.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies