Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Marzenie o wiejskim ogródku

Pokaż wątki Pokaż posty

Marzenie o wiejskim ogródku

Elcia 20:21, 16 kwi 2012


Dołączył: 16 kwi 2012
Posty: 4
Witam Was serdecznie!
Zmobilizowałam się i jestem! Od dawna oglądam Wasze ogrody i jestem nimi po prostu zachwycona. Całe życie mieszkałam w bloku a trzy lata temu udało nam się wybudować domek naszych marzeń. Domek jak domek, ale zawsze marzyłam o wiejskim ogródku, pełnym pachnących kwiatów i owoców. Mój ogródek obecni wygląda mizernie...gdy się trzy lata temu przeprowadziliśmy na wieś, urodziły nam się bliźniaki i niestety ale czasu mam bardzo niewiele na przyjemności (czyli grzebanie w ziemi)
Poza tym nie mam żadnego doświadczenia, i nawet nie przypuszczałam, że z takim ogródkiem jest tyle problemu No i trzeba mieć na prawdę sporą wiedzę na temat roślin. Ja jestem na etapie początkowym, więc sadzę i przesadzam, potem znowu przesadzam i znowu...Wiem co chce ale nie bardzo wiem jak do tego dojść. Dlatego postanowiłam napisać na tym forum, bo wierzę że mi pomożecie
Trochę się napisałam, a teraz nieco zdjęć...niestety nie mam ich dużo.


To kółko na środku to studnia. W przyszłości zamierzam tu zainstalować stary hydrant. Jak widać trawa nie wszędzie jeszcze była siana. zasialiśmy trochę prowizorycznie, żeby dzieciaki miały się gdzie bawić.


Jak widać, niewiele widać roślin jest jeszcze mało i są niewielkie, sadziłam je rok i dwa lata temu, to jest tylko taki mały zarys, wydzieliłam części dla dzieci, dla siebie a za pergolą - która kiedyś obrośnie winogronem, zamierzam zrobić ogródek warzywny w skrzyniach, rosną tam dwie jabłonki i brzoskwinia.
A te zdjęcia robiłam dzisiaj:






Na tych zdjęciach widać część działki jeszcze nie ruszonej, zasadziłam tylko parę roślin, aby już sobie rosły i zasłaniały przyszłych sąsiadów

Największym moim zmartwieniem: i tu od razu mam do Was prośbę o pomoc! są moje bukszpany. Przywiozłam je dwa lata temu z ogródka mojej babci. Nigdy nie były przycinane, formowane itp. Generalnie się przyjęły (bo nie uschły) jednak nie wyglądają dobrze. Liście im pożółkły, nie mam pojęcia jak mam je przyciąć i czy w ogóle je przycinać...Kilka razy (zwłaszcza przy sadzeniu) wapnowałam glebę, kilka razy nawoziłam nawozem do bukszpanu i nic. Zaznaczę że gleba u mnie jest na prawdę kiepska i raczej ma odczyn kwaśny. Bukszpany nie sną ale tez kiepsko rosną. Czy ktoś wie co z tym zrobić?? Oto kilka zdjęć tych nieszczęsnych roślin






Na dziś tyle Pozdrawiam i życzę miłego wieczoru!
alinak 20:40, 16 kwi 2012


Dołączył: 31 sie 2010
Posty: 7524
na twoim miejscu zaczęłabym od posadzenia drzew i stworzenie z nich parkanu .
bukszpany najlepiej zasil tylko kompostem lub przerobionym obornikiem . dobrze by było zaprawić ziemię w której siedzą . nic się nie bój tylko obciachaj je na kule . to im pomoże tylko jeszcze zaczekaj z 2 tygodnie , bo chore i słabe są bardziej narażone na choroby.
____________________
zapraszam do ogrodu u stóp klasztoru- pozdrawiam Alina ++wizytówka ++przebudowa przedogródka ++OGRÓD U STóP KLASZTORU CZ.II ++-http://ogrodustopklasztoru.blogspot.com/?spref=fb
bociek 20:49, 16 kwi 2012


Dołączył: 05 paź 2011
Posty: 7991
Witaj Elu,

Wytycz zarys rabat, bedzie Ci latwiej zaczac planowanie. Tutaj zazwyczaj polecamy patent z ukladaniem weza ogrodowego, latwo mozna zmienic ksztalt i wielkosc rabat zanim zacznie sie dzialanie lopata . Unikaj sadzenia pojedynczych roslin w trawniku, a bedzie ladnie
Bukszpany - czy one nie zlapaly jakiegos grzybka? Moze je opryskaj profilaktycznie? Na pewno przytnij, jesli nie w kule to zrob z nich zywoplocik
Powodzenia
____________________
Wiosne trzeba miec przez caly rok w sercu :D Bockowe perypetie ogrodkowe
MilenaP 21:27, 16 kwi 2012


Dołączył: 20 sty 2012
Posty: 1520
Hej Elu

moim zdaniem priorytetem jest przycięcie bukszpanów- wyglądają mi na lekko przemrożone. Jak je przytniesz będą wyglądały lepiej. Będą bardziej zielone i zwarte. No i to wytyczenie rabat to też podstawa. Będzie Ci lepiej pielęgnować rośliny, kosić trawę.
____________________
Milena - zielonastrefa
Gardenarium 21:46, 16 kwi 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Witaj, postaram się pomóc, ale mam prośbę nie wklejaj więcej niż 4 zdjęcia do jednego postu, łatwiej będzie zacytować konkretne zdjęcie, niż wyszukiwać wśród 9

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 21:47, 16 kwi 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Elcia napisał(a)



To kółko na środku to studnia. W przyszłości zamierzam tu zainstalować stary hydrant. Jak widać trawa nie wszędzie jeszcze była siana. zasialiśmy trochę prowizorycznie, żeby dzieciaki miały się gdzie bawić.



Fajna ta wysepka ze studnią. Można ją jeszcze bardziej obsadzić, ten szary łuk śliczny jest, a do tego daj wachlarzem inne kolory, np żurawki duzymi ilościami
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 21:54, 16 kwi 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Elcia napisał(a)







Tutaj jak już napisano niezbędne i konieczne jest cięcie. Na pewno mają brak składników pokarmowych czyli są "zagłodzone" ale jak polejesz je florovitem po liściach i do gleby - na pewno poprawią się.
Czytaj art. o bukszpanach, wiele się dowiesz o cięciu i pielęgnacji

http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/6-bukszpan-roslina-wszechstronna
http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/5-uprawa-bukszpanow
http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/234-sztuka-tworzenia-topiarow
http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/235-wlasne-topiary-w-ogrodzie
http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/238-pielegnacja-topiarow-z-bukszpanu
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
majkamaj 08:55, 17 kwi 2012


Dołączył: 15 sty 2012
Posty: 110
Cześć Elcia, ja też właściwie mam ogródek w początkowym stadium. W zeszłym roku posadziłam dwie borówki (i już owocowały, mało ale jednak), w tym roku mam zamiar posadzić dwie jagody kamczackie, a w piątek odbieram truskawki. Mam jeszcze malinojeżynę i obiecane maliny.

Myślę, że o jagodniku możesz już pomysleć, narazie bez malin, żeby Ci się Dzieci nie pokłuły.
I uważaj na rośliny trujące np. cis, złotokap, konwalie, naparstnice i ten taki wyglądający jak kasztan, chyba się rącznik nazywa.

Będę do Ciebie zaglądać, bo ja nie mam jeszcze odwagi założyć swojego wątku.
____________________
Pozdrawiam, Marzanna
popcorn 09:17, 17 kwi 2012


Dołączył: 05 sie 2011
Posty: 33171
Witaj Elciu!

Bukszpany tnij, wyjdzie im tylko na zdrowie. Ja też muszę kupić florowit i zacząć podlewać, bo moje też zmieniły kolor :/ Zrobiłabym z nich szpalerek, w końcu tak rosną

Jagodnik możesz sobie już założyć, krzaczki będą rosły To samo z warzywnikiem, małe dzieci lubią patrzeć jak coś rośnie, moja córka ma swój kawałek i sieje sałątę a potem ją podlewa i w końcu zrywa Sałata szybko rośnie, to samo z nasturcją, a jej kwiaty można jeść
Roślin nie sadź pojedynczo w trawniku - kosić źle, a i wyglądają średnio poprzerastane trawą. Wytycz rabatę, wyrwij z niej trawę i na tak wytyczonym zakątku (wąż ogrodowy jest pomocny w wytyczaniu kształtu) możesz sadzić
Przesadzania nigdy za wiele Ja też tak mam, choć już coraz rzadziej

Będę zaglądać, powodzenia!!
____________________
Mój nowy ogródek
Elcia 20:35, 18 kwi 2012


Dołączył: 16 kwi 2012
Posty: 4
Oj jak się cieszę że odpisaliście
Danusiu, przeczytałam wskazaną przez Ciebie literaturę dotyczącą bukszpanów i w najbliższy weekend zamierzam wziąć się ostro do roboty. (prześle później fotki) tylko zastanawiam się jak mocno mam przyciąć te bukszpany bo bardzo porozrastały się na boki i boję się że jak je przytnę mocno bo będą po prostu łyse

Marzanna, ja tez długo się zastanawiałam czy warto pokazywać coś czego jeszcze nie ma, ale do odważnych świat należy! Czekam na zdjęcia z Twojego ogrodu

A jeśli chodzi o rabaty i jagodnik
W planowanym ogródku warzywno-owocowym posadziłam dwa lata temu w krzaczkach i szczepione porzeczki i agrest, posadziłam tez trzy odmiany borówki amerykańskiej, a w zeszłym roku dwa krzaczki malin - wszytko już (choć mało obficie) ale owocowało Tylko drzewa owocowe przeszły jakieś choroby ale w tym roku już je popryskałam więc mam nadzieję że będzie lepiej!

Główną i największą moja rabatą będzie ta co już istnieje po lewej stronie. Zrobiłam jeden błąd że nie zasadziłam tam czegoś co spowodowałoby powstania zielonej ściany np. tuje (nie chciałam ich sadzić bo mieszkam na ulicy gdzie wszyscy sąsiedzi mają wszędzie żywopłoty z tujek i pewnie za parę lat śmiesznie to będzie wyglądać...chciałam być oryginalna) Wzdłuż płoty zaczęłam sadzić bluszcz. Ale nie wiem co z tego wyjdzie...Nie mam pomysłu jeszcze co zrobić z tym kółkiem na środku, były plany, ale jakoś nie mam przekonania.

Ja do wytyczania rabaty używam drewna do kominka muszę jeszcze (już zaczęłam) usunąć trawę przy krzakach owocowych, bo zasiałam tan wszędzie trawę i to nie był dobry pomysł.

Ale się znów rozpisałam!
Trzymajcie kciuki za moje bukszpany! Odezwę się po weekendzie i pochwale się moją pracą
Pozdrawiam!
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies