Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » I ja potrzebuje pomocy ;)

Pokaż wątki Pokaż posty

I ja potrzebuje pomocy ;)

kaisog1 22:53, 23 kwi 2012


Dołączył: 14 lut 2011
Posty: 13108
Nie uraziłaś mnie bo ja się na tym po prostu nie znam
Powiem tak..... tak dostałam z tymi zywopłotami i tyle. Z początku, za nim ten projekt powstał chciałam oddzielić jedna część ogrodu od drugiej.... (czyli te żywopłot przy włochatej jak dla mnie ma uzasadnienie) Reszty wytłumaczyć nie potrafię. Trzeba by zapytać autora ale wątpię by chciał wziąć udział w tej dyskusji.
Z okien domu garaż i tak będzie widoczny (nico będzie go zasłaniał żywopłot od samotni. Włochata będzie widoczna z okien.

Ewo z ręka na sumieniu nie umiem powiedzieć więcej "co autor miał na mysli". Spodobał mi się ten projekt i tyle. Jak dla mnie to jakieś inne założenie, a chciałam coś innego a nie nudne fale w ogrodzie jak wszędzie
Jedna zależy mi tym, żeby to było z glową zrobione, i jeżeli twierdzisz, że to nie jest zgodne ze sztuką projektowania zastanowię sie dwa razy czy ten projekt realizować.
____________________
Pozdrawiam Małgorzata Kubusiowo, Kubusiowo II, Mini Kubusiowo
Gardenarium 23:04, 23 kwi 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
ewalm napisał(a)

może jest jakiś powód, żeby robić żywopłot w poprzek, tylko ja o nim nie wiem, bo nie widziałam?



W ogrodzie Pieta Oudolfa są takie falowane ekrany, na Chelsea bywają ciągle żywopłoty w poprzek, w ogrodach angielskich podobnych kubusiowemu są, dla mnie nie są wymysłem a nawet ciekawym elementem, tylko analiza i zrobienie projektu na tak wielką działkę wykracza czasowo znacznie poza temat na forum, bo takie spojrzenie i napisanie cokolwiek zajmuje każdemu minutkę a tutaj na myślenie trzeba poświęcić kilka tysięcy razy więcej czasu.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
ewalm 23:17, 23 kwi 2012


Dołączył: 16 paź 2011
Posty: 2627
Garaż jest bardzo ładny i jak dla mnie nie ma powodów, żeby go zasłaniać.
Kiedy widzisz Gosiu, powinnas wiedzieć co dlaczego jest w projekcie, zanim go zrealizujesz (w każdym razie tak jest jak płacisz za projekt, bo jak ktoś robi Ci projekt nieodpłatnie to rzecz jasna "darowanemu koniowi" itd...), ale i tak powinnas to sobie przemyśleć, bo włożysz w to kupę kasy i mnóstwo pracy.

Mnie się wydaje że najistotniejszy to jest zdrowy rozsądek, a nie jakaś sztuka projektowania sama w sobie. Nie jest ważne jak ogród wygląda w rzucie z góry, ale jak wygląda z miejsc, z których najczęściej będziesz go oglądać, takich jak na przykład okna salonu, albo kuchenne, albo jakieś miejsca wypoczynkowe typu taras, samotnia placyki z ławeczkami itd.. I dlatego robienie rabaty, którą widac tylko wtedy gdy do niej specjalnie podejdziesz wydaje mi się nierozsądne, ale jak włochata będzie widoczna z okien to dobrze, bo patrząc na plan miałam watpliwości.
Mnie nadal jakoś rażą te żywopłoty, ale może i jest w tym jakis zamysł. Dla mnie plan jest jakoś tak niepoukładany.

Ale sie zastanów nad każdym elementem skąd będziesz go oglądać i jak często - bo budżet zazwyczaj jest ograniczony i nie warto inwestowac nadmiernie w coś, czego w praktyce prawie nie będziesz oglądać (to tak teoretycznie piszę, abstrahując od konkretów).

____________________
Ogródek na trzy lata
kaisog1 23:21, 23 kwi 2012


Dołączył: 14 lut 2011
Posty: 13108
Ewo to zapytam prosto z mostu... co bys z tym zrobiła???
____________________
Pozdrawiam Małgorzata Kubusiowo, Kubusiowo II, Mini Kubusiowo
kaisog1 23:32, 23 kwi 2012


Dołączył: 14 lut 2011
Posty: 13108
Gardenarium napisał(a)


może jest jakiś powód, żeby robić żywopłot w poprzek, tylko ja o nim nie wiem, bo nie widziałam?



W ogrodzie Pieta Oudolfa są takie falowane ekrany, na Chelsea bywają ciągle żywopłoty w poprzek, w ogrodach angielskich podobnych kubusiowemu są, dla mnie nie są wymysłem a nawet ciekawym elementem, tylko analiza i zrobienie projektu na tak wielką działkę wykracza czasowo znacznie poza temat na forum, bo takie spojrzenie i napisanie cokolwiek zajmuje każdemu minutkę a tutaj na myślenie trzeba poświęcić kilka tysięcy razy więcej czasu.


Danus masz racje z tym czasem. Na początku te skarpy były utrapieniem ale dzięki nim ogród jest jakby samoistnie podzielony na sektory. Dlatego też wymyślilam ten podział na las, krzewy, byliny.
Ja i tak nie będę robic całego hektara Tylko to co jest ogrodzone (a to i tak kilka tysiecy metrów) Narazie skupiam sie na "obejściu" ale jak widac z marnym skutkiem
____________________
Pozdrawiam Małgorzata Kubusiowo, Kubusiowo II, Mini Kubusiowo
ewalm 23:38, 23 kwi 2012


Dołączył: 16 paź 2011
Posty: 2627
Gardenarium napisał(a)


może jest jakiś powód, żeby robić żywopłot w poprzek, tylko ja o nim nie wiem, bo nie widziałam?



W ogrodzie Pieta Oudolfa są takie falowane ekrany, na Chelsea bywają ciągle żywopłoty w poprzek, w ogrodach angielskich podobnych kubusiowemu są, dla mnie nie są wymysłem a nawet ciekawym elementem, tylko analiza i zrobienie projektu na tak wielką działkę wykracza czasowo znacznie poza temat na forum, bo takie spojrzenie i napisanie cokolwiek zajmuje każdemu minutkę a tutaj na myślenie trzeba poświęcić kilka tysięcy razy więcej czasu.


Tak Danusiu, są ciekawym elementem i nie chodzi mi o żywopłoty w poprzek jako takie, tylko o te konkretne Gosine żywopłoty. U Pieta Outdolfa w kompozycji wspomnianej przez Ciebie żywopłoty są mocnym, zwartym elementem zestawionym z czymś tak delikatnym i podatnym na wiatr jak trawy, taki nieruchomy monolit otoczony ruchem i sam kontrast tych dwóch materii jest istotą kompozycji, tam nie ma zestawienia wielu barw . To jest w gruncie rzeczy bardzo prosta kompozycja z bardzo wyrazistym pomysłem - i dlatego taka piękna.
A Gosia ma na planie jeden żywopłot w jedną strone, drugi w inną, oraz zawijaski i wstęgi, same w sobie bardzo ozdobne. Myśle, że to za dużo. Też fakt, że trudno wyrokować, jeśli nie wiadomo, co ma tam rosnąć obok żywopłotów. Może one mają sens, ale na razie nie rzuca się w oczy jaki.
____________________
Ogródek na trzy lata
kaisog1 23:39, 23 kwi 2012


Dołączył: 14 lut 2011
Posty: 13108
Jakie zawijaski i wstęgi????
____________________
Pozdrawiam Małgorzata Kubusiowo, Kubusiowo II, Mini Kubusiowo
ewalm 00:00, 24 kwi 2012


Dołączył: 16 paź 2011
Posty: 2627
[


1 - zakątek nazwany "samotnią" - tu wszystkie rośliny są już dobrane
2- rabata nazwana "włochatą" - tu rośliny również dobrane

Reszta numerków nie ma koncepcji roślinnej. Jedynie 5 ma być zapełniona roślinami po, których da się chodzić, czyli np. jałowce. Chodzi o to, że jest tu oczyszczalnia i dekle od niej, z których co jakiś będzie wybierana zawartość...

Generalnie ta część ogrodu ma być z krzewami w roli głównej. Zamysł ogrodu: "ma pachnieć i szumieć". Kolory - pastele (ale to się odnosi raczej do części drugiej bylinowej, której na razie nie ruszam )

Ponieważ w moim głównym wątku padają cały czas pytanie o te linie w łezkach to wyjaśniam, że nie są zawijasy bukszpanowe czy jakieś inne. To po prostu takie szkice linii nasadzeń (oczywiście to tylko takie bazgroły).



linie nasadzeń Gosiu, są takie wyraziste, esowate, u Pieta Outdolfa to by były raczej plamy

co bym zrobiła? jeśli miałoby być jak u P.O. to chyba bym przestawiła ten żywopłot równoległy do podjazdu i ustawiła go prostopadle do podjazdu a równolegle do pozostałych żywopłotów
skoro włochata jest widoczna z okien, to pewnie ta rabata po lewej też by była wtedy widoczna
łezke już wyrzuciłaś, też myślę że lepiej bez niej
jeśli żywopłoty miałyby być mocnym elementem Twojego ogrodu, to nie sadziłabym niczego w takich geometrycznych zarysach tylko właśnie plamami
a te żywopłoty z czego bedą?
a chciałabyć jak u P.O.? bo to styl całkiem inny niż Danusi, więc nie wiem. I samotnia jest taka bardziej "danusina".
____________________
Ogródek na trzy lata
kaisog1 00:07, 24 kwi 2012


Dołączył: 14 lut 2011
Posty: 13108
Ewo jutro nad tym usiąde i narysuję jak piszesz.

Zywopłoty z cisa mają byc ale musze zrobić eksperyment czy sie utrzymają u nas.

Samotnia jest projektem z gazety..... Danusia ograniczyła ilość gatunków w tym projekcie bo naćkane tam było tego, że głowa mała.
____________________
Pozdrawiam Małgorzata Kubusiowo, Kubusiowo II, Mini Kubusiowo
ewalm 00:22, 24 kwi 2012


Dołączył: 16 paź 2011
Posty: 2627
Gosia, a pewnie te już opracowane części czyli samotnia i włochata itd, to są gdzieś w Twoim wątku "kubusiowym" szczegółowo opisane i przedyskutowane - dała byś jakiś namiar gdzie, bo nieprzebrnę przez całość, za dużo czasu by było trzeba
ja już się pożegnam na dzisiaj, jutro wstaje o 6.30 i czas spać..
sorry jeśli Ci namieszałam, czuje się z tym dziwnie
dobranoc
____________________
Ogródek na trzy lata
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies