Gdzie jesteś » Forum » Woda w ogrodzie » Odwodnienie ogrodu i odprowadzenie deszczówki

Pokaż wątki Pokaż posty

Odwodnienie ogrodu i odprowadzenie deszczówki

ZbigniewG 12:15, 11 sty 2013


Dołączył: 02 wrz 2012
Posty: 8887
gruba_dynia napisał(a)
Witajcie. ... Proszę wytłumaczcie mi co dalej z nimi
Poczytałam sobie o róznych sposobach odprowadzania wody, ...Mam więc wielką prośbę, opiszcie mi Wasze rozwiązania, szczególnie te możliwe do wykonania we własnym zakresie. ...


nad Twoim postem opisałem swój sposób -wykorzystanie pomysłu zależy oczywiście od indywidualnych warunków i ograniczeń -u mnie sie sprawdza

tutaj zdjęcie z przedłużania jednego z odcinków doprowadzałem deszczówką do nowej rabaty z hortensjami i jak widać zaskoczyła mnie ulewa
kawałek rury bez dziurek na odcinku gdzie są schodki dalej jest drenarka

____________________
Zbyszek Działka prawie w Borach Tucholskich , Wizytówka
Gardenarium 16:55, 05 lut 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
MartaN napisał(a)
Witam wszystkich
Mam dość duży ogród na którym jest duży spadek do ulicy. Wody gruntowe są wysokie, gleba raczej gliniasta. Po zrobieniu spadków do strony rowu melioracyjnego planuję odprowadzić całą wodę. Nie mam możliwości zrobić dren. Zda to egzamin?

Planuję mieć rośliny iglaste. Tylko czy np. świerki serbskie które chcę mieć na żywopłocie dadzą sobie radę z wodą? żywotniki szmaragdy są już ogromnych rozmiarów i badzo dobrze sobie radzą, podjazd jest już utwardzony. Chcę założyć trawnik, planuję glebę wymieszać z piaskiem jak to robiliście na forum (Pani Danusia). To wystarczy?

Pozdrawiam i proszę o pomoc. Marta


Moim zdaniem dla świerków serbskich będzie za mokro, trzeba jak się da odprowadzić do rowu, ale dlaczego nie dasz rady zakopać rury drenażowej?
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
MartaNowak 20:10, 08 lut 2013

Dołączył: 08 lut 2013
Posty: 9
Gdzieś mi wcięło emaila do poprzedniego konta.

Rurę mam zakopać w ten sposób? : robię spadek do najniższego terenu na działce, wykopuję na końcu rów o głębokości do 40cm i wkładam rurę zasypując ją żwirem i ziemią, trójnikami odprowadzam wodę do rowu. To wystarczy?


Co polecasz na żywopłot (iglaki) które zniosą wysoki poziom wód gruntowych? (słońce)

Jest jakiś temat gdzie są wypisane rośliny na miejsca cieniste?


Mam wysoki poziom wód gruntowych a bardzo chcę mieć iglaki. Pomyśłałam że podniosę teren (takie małe wzniesienia) i posadzę na nich iglaki , dadzą sobie radę?
Gardenarium 22:32, 08 lut 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Rabaty robisz podwyższone około 50 cm, n wzdłuż linii rabat i trawnika robisz wszędzie rury drenażowe i prowadzisz spadki do rowu lub studni chłonnych.

Możesz też zrobić biobloki gromadzące wodę pod ziemią.

Kształtowanie rabat podwyższonych



Tutaj jest nawet więcej niż 50 cm





____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 22:35, 08 lut 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Mierzysz spadki i kopiesz rowy, żeby spadek był we właściwą stronę







____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 22:35, 08 lut 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304




____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 22:37, 08 lut 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304



____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 22:39, 08 lut 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304



Przekopujesz się w poprzek rabaty do najniżej położonego terenu lub rowu

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 22:41, 08 lut 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Za roślinami od strony płotu, za rabatą podwyższoną jest najniższy teren



Turaj widać po prawej na dole jak to wygląda



Rabata jest poza zasięgiem wody.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
MartaNowak 23:33, 08 lut 2013

Dołączył: 08 lut 2013
Posty: 9
Wyjaśnienie super... dziękuję. A powiedz mi jeszcze, uchroni to moje świerki (lub inne rośliny) przed wysokimi wodami gruntowymi? I zwracam się z prośbą o rozjaśnienie mi pytań odnośnie roślin (pierwszy post z nowego konta).
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies