Gdzie jesteś » Forum » Woda w ogrodzie » Odwodnienie ogrodu i odprowadzenie deszczówki

Pokaż wątki Pokaż posty

Odwodnienie ogrodu i odprowadzenie deszczówki

Fuksja 13:10, 09 sty 2014


Dołączył: 01 lip 2013
Posty: 393
Dziękuję serdecznie.
____________________
pozdrawiam,Ania
wiktor 14:13, 21 sty 2014

Dołączył: 21 sty 2014
Posty: 1
Witam,
Jestem na etapie planowania ogrodu: działka 50x50( rysunek w załączniku). Przed wiosną chce zaplanować: odwodnienie, oświetlenie, chodniki i rośliny.

Zaczynam od zaplanowania odwodnienia terenu
Dom został niedawno wybudowany, podniesiony wysoko na terenie mokrym, działka graniczy z każdej strony prawie z łąkami. Dużo było nawożone ziemi, ale pod spodem przeważnie jest glina. Po każdej ulewie mam duże kałuże, które szybko nie zostają w wchłonięte ( obrazek kolor niebieski).
Jakieś propozycje jak poprowadzić odwodnienie.

Strzałki na rysunku to kierunek spływania wody

jachos 10:52, 12 lut 2014

Dołączył: 11 lut 2014
Posty: 6
Mam problem. W miejscu przyszłej rabaty jest rynna. Co zrobić aby odprowadzić wodę z rynny w inne miejsce? Rynna jest przy fundamencie.


Tak mniej więcej to wygląda:



A jaki jest koszt takich rur drenarskich i geowłókniny?
Gardenarium 10:59, 12 lut 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Rura drenarska z otuliną jakieś 9 zł, bez otuliny 2,80 - 3,10.

Geowłóknina jest w rolkach ale nie pamiętam po ile metrów. Jej kosztu szukaj u producenta.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
stingietka 11:52, 16 lut 2014


Dołączył: 09 wrz 2013
Posty: 71
a ja mam pytanie.

czy takie rozwiązanie jakie jest w linku będzie ok?

http://ladnydom.pl/budowa/51,107660,11037423.html?i=7

rura odprowadzająca wodę z dachu leży u mnie na ziemi wzdłuż ogrodzenia i zależy mi bardzo aby ją ukryć pod ziemią. Na jakiej głębokości powinna być taka rura aby można było powyżej bezpiecznie sadzić rośliny? czy zamiast rury pełnej można po całości dać rurę perforowaną aby woda się rozsączała od razu? czy może to spowodować że przy ulewnych deszczach jednak rośliny dostaną za dużo wody i zgniją?
____________________
Kasia
Gardenarium 11:54, 16 lut 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Takiego zawijasa nie stosowaliśmy, więc nie wiem czy dobre. Pewnie tańsze, ale nie zawsze to idzie w parze z "dobrem".
Czasem nie opłaci się wybierać rozwiązania tańszego. Bo nie spełnia zadań Wtedy szkoda roboty i lepiej od razu zrobić "porządnie".
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
stingietka 22:47, 16 lut 2014


Dołączył: 09 wrz 2013
Posty: 71
właśnie sobie czytam o różnych rozwiązaniach i już wiem że to rzeczywiście bez sensu masz rację Danusiu. szkoda roboty ...

a czy na takich bioblokach po ich zakopaniu można normalnie sadzić wszystkie rośliny? pewnie to banalne pytanie ale jestem totalnie zielona w tym temacie
____________________
Kasia
Gardenarium 08:37, 17 lut 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Raczej nie można. Nasze są pod trawnikiem.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Vinz 13:40, 23 lut 2014


Dołączył: 20 mar 2012
Posty: 62
Danusiu co byś tutaj poradziła? Ja myśle o studzience chłonnej. Powierzchnia malutka pod spodem glina. Studzienke planuje zrobc pod trawnikiem. Dobre będzie takie rozwiązanie?



Może być zamiast studzienyki bioblok i do niego doprowadzone rury drenarskie, czy wystarczy w miejscu zalegania wody sam bioblok?
____________________
"Chcesz być szczęśliwy przez chwilę ? - upij się. Chcesz być szczęśliwy przez dłuższy czas ? - ożeń się. Chcesz byc szczęśliwy przez całe życie ? - zostań ogrodnikiem." :)
Gardenarium 14:05, 23 lut 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Tutaj o tyle jest niefortunnie, że spadek jest w stronę tarasu i woda spływa. Należy zrobić wzdłuż tarasu drenaż i ze spadkiem poprowadzić go do studzienki. Może być pod trawnikiem.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies