Gdzie jesteś » Forum » Woda w ogrodzie » Odwodnienie ogrodu i odprowadzenie deszczówki

Pokaż wątki Pokaż posty

Odwodnienie ogrodu i odprowadzenie deszczówki

Vinz 14:13, 23 lut 2014


Dołączył: 20 mar 2012
Posty: 62
Może zdjęcie jest trochę nie wyraźne ale spadek jest w strone tej skarpy i tam właśnie jest kałuża. Myślę, aby w tym miejscu zrobic studzienke i doprowadzić do niej dreny ze spadkiem od tarasu. Przed skarpą będzie murek oporowy. Zastanawiam się również na tym, co będzie w momencie kiedy kopiąc dół pod studzienkę nie uda mi się przebić przez glinę, a z wyprowadzeniem wody na zewnątrz będzie problem.

Tutaj może lepszy widok:
____________________
"Chcesz być szczęśliwy przez chwilę ? - upij się. Chcesz być szczęśliwy przez dłuższy czas ? - ożeń się. Chcesz byc szczęśliwy przez całe życie ? - zostań ogrodnikiem." :)
Gardenarium 14:26, 23 lut 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Nie tyle zdjęcie jest niewyraźne co mylące. Studzienkę robi sięw najniższym rejonie po prostu.

Ale nie musisz wyprowadzać wody na zewnątrz. Ja mam całą wodę z rynien pod ziemią. po to robisz studzienkę. Chyba że masz za ogrodzeniem rów gdzie możesz to odprowadzić.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Vinz 14:36, 23 lut 2014


Dołączył: 20 mar 2012
Posty: 62
Aha ok, już chyba wszystko wiem. A na studziennce to raczej tylko trawnik robić, nic nie sadzić raczej, tak?
____________________
"Chcesz być szczęśliwy przez chwilę ? - upij się. Chcesz być szczęśliwy przez dłuższy czas ? - ożeń się. Chcesz byc szczęśliwy przez całe życie ? - zostań ogrodnikiem." :)
Gardenarium 14:51, 23 lut 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Nic nie sadzić dużego.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Vinz 14:52, 23 lut 2014


Dołączył: 20 mar 2012
Posty: 62
Ok. Dziękuję bardzo. Pozdrawiam !!! Miłej niedzieli.
____________________
"Chcesz być szczęśliwy przez chwilę ? - upij się. Chcesz być szczęśliwy przez dłuższy czas ? - ożeń się. Chcesz byc szczęśliwy przez całe życie ? - zostań ogrodnikiem." :)
yolka 18:00, 06 mar 2014


Dołączył: 08 mar 2013
Posty: 12600
elzbieta_b napisał(a)
Tak naprawdę to woda deszczowa powinna być odprowadzona do kanalizacji deszczowej - nie mylić z sanitarką. Rynny pod ziemią trzeba połączyć z rurami zbierającymi deszczówkę. W ulicy widać kratki, do których spływa woda (jeśli są to wiadomo, że taka kanalizacja istnieje).

Niekoniecznie, czasem pod kratką jest tylko studnia chłonna. Takie imitacje kanalizacji deszczowej czasem były wykonywane w PRL-u. Nie było to oczywiście działanie częste, ale efekt wizualny na 22 lipca był, a do tego jeszcze trawka na zielono...
____________________
Ogród z widokiem na jezioro
anita_d 21:49, 06 mar 2014

Dołączył: 15 lut 2014
Posty: 17
Mam zbiornik na wodę deszczową (wpływa woda z rynien), jednak jej ewentualny nadmiar chciałam rozprowadzić na działce stosując rury drenarskie ułożone w geowłókninie i żwirze pod jakimś spadem. Minimalna głębokość to 50cm.

Wiem, że to nie jest najlepszy sposób ale średnio chciałabym wylewać wodę na sąsiada lub ulicę (gdzie nie ma studzienki).

Czy wg Was jest to pomysł mocno naciągany (rury drenarskie niby służą do odwadniania i nawadniania ale częściej się nimi odwadnia)?

Czy podczas większych deszczów nie doprowadzę do zastojów wody na działce? Wg badań geotechnicznych mam ok 120cm piasku pylastego, a głębiej glinę. Obecnie wierzchnia warstwa nieco wymieszana z gliną - skutki prac ziemnych - i liczę, że po wyrównaniu terenu zmieni się to na plus (najbliżsi sąsiedzi nie mają problemów z wodą a gleba raczej podobna

Wiecie może, czy już przy piasku pylastym będę musiała zastosować drenaż ze względu na jego słabą przepuszczalność?
____________________
gruba_dynia 10:08, 19 maj 2014


Dołączył: 01 paź 2012
Posty: 493
Kiedyś pytałam o odprowadzenie wody z rynien. Zrobiliśmy sami, działa. Wszystko udookumentowane w moim wątku na str. 14 i dalej.
____________________
grubej_dyni zmagania z naturą
beata_wrobel 20:36, 27 maj 2014

Dołączył: 27 maj 2014
Posty: 3
Witam,
mam pytanie. Wprawdzie nie mam ogrodu tylko ogródek przy szeregówce 56 m. Po ulewnych deszczach woda stoi mi prawie przy drzwiach do domku.Od domu mam około 30 cm kamieni mały murek i dopiero trawa. Bardzo proszę o poradę. Nie mam możliwości odprowadzenia wody deszczowej do kanalizacji bo ona znajduje się z przodu szeregówek.
Gardenarium 23:34, 27 maj 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Biobloki pod ziemią zbierające wodę na działce po obfitych opadach.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies