Gdzie jesteś » Forum » Woda w ogrodzie » Odwodnienie ogrodu i odprowadzenie deszczówki

Pokaż wątki Pokaż posty

Odwodnienie ogrodu i odprowadzenie deszczówki

Gardenarium 08:02, 17 kwi 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Zgr napisał(a)
exero- na zdjęciach wygląda to przerażająco. Jakbyś naprawdę marzył o Wenecji

Nieśmiało podbiję moje wcześniejsze pytanie:
Ja na połowie trawnika mam zastoje wody, druga połowa trawnika ma lekki spadek, więc problemu nie ma. Gleba gliniasta, na którą nawiezione było ok. 5-8cm czarnoziemu. Myślę o rurach drenażowych pod gorszą częścią trawnika i puszczeniu ich wraz ze spadkiem pod tą bezproblemową połową trawnika, pewnie do studzienki. Teraz jak to najlepiej zrobić- rury po obrzeżu trawnika, czy kilka rur pod samym trawnikiem- najważniejsze- jaki powinien być rozstaw takich rur? Gorszy trawnik to ok. 70m.


Na podstawie tego opisu nie da się odpowiedzieć. Zbierani wody w najniższej części zalewanego trawnika, ile rur wystarczy ? nie wiem ile. Żeby zbierało, może nawet jedna wystarczy.

Narsyu jakoś tę sytuację, rysunek schematyczny
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
exero 11:11, 19 kwi 2021

Dołączył: 12 kwi 2021
Posty: 8
Gardenarium napisał(a)




Zbiornika na deszczówkę nie buduj, zrób odprowadzenie wody z rynien instalacją deszczową tak samo do strumyka. Podepnij się do drenażu. Nie gromadź wody na działce, gdzie i tak masz "jezioro". No ile tej wody chcesz gromadzić? A poza tym pojemność zbiornika to tylko do podlewania warzywnika wystarczy. Zbiornik na deszczówkę, jak sama nazwa wskazuje jest szczelny. To zbiornik a nie drenaż.


Muszę zbudować zbiornik wg. warunków zabudowy - inaczej nie dostanę odbioru budynku.

Nie wiem czy wyobrażenie mojej działki na podstawie zdjęć jest takie przerażające. W rzeczywistości nie jest źle, standardowo raczej, bardzo dużo moich sąsiadów i znajomych ma podobnie. Cała moja gmina zlokalizowana jest na glinie i dużo pagórków i w taki sposób niwelowane są tereny.
Nie ma zdjęcia od strony drogi czyli tam gdzie jest sporo niżej od mojej działki jakieś 80 cm niżej od stanu 0 domu, a za drogą sąsiedzi są jeszcze niżej.

Niwelacja terenu była rok temu i wykonane zdjęcia były kilka dni po. Przez ostatni rok woda u mnie nie stoi nawet po ciężkiej zimie i roztopach. Chciałem się jednak zabezpieczyć drenażami dodatkowo na ewentualne przyszłe budowy domów wyżej ode mnie gdzie sąsiedzi nie koniecznie poczują się do zatrzymywania wody opadowej którą "wyprodukują" na swojej działce.
sebfar95 17:47, 22 kwi 2021

Dołączył: 22 kwi 2021
Posty: 2
Dzień dobry,

Posiadam działkę o minimalnej różnicy poziomów (tak jak na załączonym obrazku). Przód działki jest 10 cm niżej niż droga co powoduje że woda z drogi dostaje się na tereny niżej położone. Grunty przeważnie spoiste, słabo przepuszczalne. Zastanawiam się jak gospodarować deszczówkę po wybudowaniu domu. Nie ma możliwości odprowadzania do rowu. Zastanawiam się również czy przed rozpoczęciem prac budowlanych podwyższyć teren aby był wyżej niż droga? Uprzejmie proszę o porady.
sebfar95 17:50, 22 kwi 2021

Dołączył: 22 kwi 2021
Posty: 2
danielgrzech 21:47, 03 maj 2021

Dołączył: 03 maj 2021
Posty: 1
Witam dolaczam sie do tematu . Mam problem z podmokłym terenem i glina na działce . Deweloper zrobił studnie chłonna z deszczowki ale generalnie to nic nie daje . Nawiozlem ziemi wymieszanej z piachem i nie da sie wejsc po deszczach bo noga sie zapada . Czy da cos wykopanie na srodku dzialki wiekszej dziury i zasypanie jej zwirem ? Czy jakos inaczej to złapać? Z gory dziekuje
rogu "studzienka


aktualnie
Gardenarium 22:50, 03 maj 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
sebfar95 napisał(a)
Dzień dobry,

Posiadam działkę o minimalnej różnicy poziomów (tak jak na załączonym obrazku). Przód działki jest 10 cm niżej niż droga co powoduje że woda z drogi dostaje się na tereny niżej położone. Grunty przeważnie spoiste, słabo przepuszczalne. Zastanawiam się jak gospodarować deszczówkę po wybudowaniu domu. Nie ma możliwości odprowadzania do rowu. Zastanawiam się również czy przed rozpoczęciem prac budowlanych podwyższyć teren aby był wyżej niż droga? Uprzejmie proszę o porady.


Dom i teren zawsze powinien być wyżej bo inaczej droga wpłynie do garażu i na działkę, cała woda. Koniecznie podnieś.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
kwazik 21:08, 02 lis 2021

Dołączył: 02 lis 2021
Posty: 1
Dzień dobry,

mam niedużą działkę (5,5 ar) z glebą gliniastą i wyższym poziomem wód gruntowych (około 80-100 cm ppt po około 1-2 dniach od długich opadów).
Trawnik po opadach robi się miejscami jak gąbka wypełniona wodą i trudno się po nim chodzi.
Starsze nasadzenia po poprzednich właścicielach rosną dobrze (około kilkunastoletnie tuje, pigwa czy magnolie), ale nowe dla pewności wolałbym dodatkowo zabezpieczyć wymianą gleby oraz skrzynkami rozsączającymi.
W planach mam utworzenie mini sadu kolumnowego (teren do zagospodarowania około 3x4 m) oraz posadzenie 2-3 krzaków borówki amerykańskiej (teren około 3x1,5 m).

Pod borówkę i tak muszę wymienić glebę na kwaśną i myślałem również aby wymienić ziemię w miejscu sadu - czyli wybranie ziemi na około 1,5 sztycha i zasypaniem dobrą ziemią zgodną z upodobaniami roślin.

Boję się, że wymieniając glebę mimochodem zdrenuję okoliczny teren i zamiast poprawić los roślin zafunduję im życie w bagnie.
W głowie pojawiła się mi opcja wkopania skrzynek rozsączających w okolicy aby trochę unormować warunki hydrologiczne, ale czy skrzynki za blisko nie będą przeszkadzać roślinom ? jak z przerastaniem korzeniami ?
Jakieś pomysły ?
Gardenarium 15:09, 03 lis 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Nie mam żadnego pomysłu, natomiast zafundujesz bagno roślinom. Woda od razu wpłynie w miekką glebę i zrobi sie zupa-krem.

Raczej zrób podwyższone rabaty a nie wybieranie gleby.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 15:42, 22 lis 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
dave8881 napisał(a)
Witam. Mam w ogrodzie glebe bliniastą i w niektorych miejscach stoi woda. Czy moge poprowadzic rury drenarskie w otulinie z miejsc podmoklych do oczka wodnego?


Tak, możesz a nawet trzeba to zrobić, jeśli jest gdzie - to podwójne szczęście.
Pod warunkiem że są spadki terenu w tamtą właśnie stronę.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
dave8881 16:39, 16 lut 2022

Dołączył: 19 wrz 2021
Posty: 34
Witam. Czy na tej działce gliniastej obedzie sie bez rur drenarskich jesli tylko przekopie tę gline z piaskiem i kompostem? Jesli nie, to na jaka glebokosc klasc rury drenarskie i co ile cm rura obok rury. Dokopalem sie na 1m i dalej glina (ta woda to nie wody gruntowe tylko sam wlałem wiadro wody zeby zobaczyc czy coś wsiąka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies